Plug - osnovna tema

U FOP Becej proizvode 755 - sad ne znam da li je nk ili vk, cini mi se da je vk :S znam da je produzena rastojanje izmedju g., i da nose UN300 daske (kao i 756), prekjuce sam pricao s jednom inzinjerom ko radi tamo, pa sam se malo raspitao, naravno on cenu ne znam, za to trebati distributera...
Imas i na mojauto sto reklamira da prodaje takve plugove - mada mislim da tebe vise interesuje polovan plug nego nov, ali mozda gresim, pa zato da napisem, ako sam vec bio pricao s covekom. Kaze da sad stagnira proizvodnja, ali imaju jos na stanju neke plugove...

Hvala na odgovoru. :ppozdrav:Pa gledam po oglasima polovne plugove, a nov bih uzeo u onoj varijnti drzavnih subvencija za kupovinu nove mehanizacije, drzava je vrsila povracaj mislim oko 40% vrednosti, sto je ok prica, samo ne znam dal ce ta prica biti opet aktuelna. E zato me zanima jel neko ima iskustva sa novim imt 755 tj. da li se radi kvalitetno?
 
Razumem.
Misim da ne moze da radi lose, 755, vk, malo vece rastojanje (manje se gusi), i VN daske. Cini mi se da je dobra "kombinacija"... Duduse ja nikad nisam bio zainteresovan za 755, vise za 756, ali uglavnom nema razlike (sem zahvata), t.j. mislim na to da nema razlike u kvalitetu izrade i rada.
 
Ja imam imt 539 i zato gledam 755. Dosta ljudi hvali 756, ali nase zemlje su teske, tako da ne nekim njivama i 755 zapinje, mislim da ferdza ne moze da se izbori sa 756 ili gresim?
 
Ni kod nas ferguson ne vuce 756 - doduse ni 755 nije u "modi", vec jednobrazni imt-ov plug, ili olt pto za ugarenje i tako slicno... ali zimsko oranje - ako se vrsi fergusonom - onda se radi u kombinaciji s jednobraznim plugom.
 
Pa sigurno je bolje jednobraznim,traktor se ne muci i brazda je sigurno 30cm duboka, ali ferdza sa 755 u kombinaciji je kod mene najzastupljeniji i retko ko ore jednobraznim (samo kad se razorava ledina). Kod mene ferzda sa 755 ore od 15 do 25 cm sve zavisi od njive. Znam da nije neka dubina, ali trenutno nisam u mogucnosti da uzmem jaci traktor, pa sam i sa ovim ucinkom zadovoljan.
 
Mislim da je taj 755 visoki klirens izasao iz imt-a,jos uvek stoji plocica sa logom firme i podacima na njemu gde pise da je proizvodjac imt.Znaci nosaci glava su isti na 755VK i na 756, znam da su na mom 755 kraci merio sam ih a vidi se i golim okom da su kraci,onda mi samo ostaje da ih prepakujem na moj plug i da ga prosirim na 2x30.E sad kako bi bilo bolje odraditi prosirenje?Gredu ne bih sekao i produzavao jer bih je time oslabio,radije bih kupio komplet drugu gredu(cev) i isekao na vecu meru i postavio na mesto postojece.Ili je mozda bolje iz plocevine izrezati komade odredjene debljine izbusiti rupe na meru i njih dodati izmedju grede i na taj nacin povecati zahvat pluga?Svaki komentar ili sugestija je dobrodosla,ako neko ima neku sliku kako je odradio nesto slicno ,bio bih zahvalan ako je ubaci ovde u temu.:ppozdrav:

Evo kako sam je svoj proširio. Ubačeno po 3 cm na prednjem i zadnjem kraju tak da sam sad dobio otprilike 2x31 cm. Napravljeno od cijevi i drži bez problema, Rakovica ga nije potrgala.

 
755 kad se tako prosiri kao na slikama Alena dobija se plug veceg zahvata(12 coli) a razmak izmedju glava ostaje i dalje mali 70-72cm.Razlika izmedju 755 i 756 u razmaku izmedju glava je 10cm.
756 ima razmak 80cm.

- - - - - - - - - -

Razumem.
Misim da ne moze da radi lose, 755, vk, malo vece rastojanje (manje se gusi), i VN daske. Cini mi se da je dobra "kombinacija"... Duduse ja nikad nisam bio zainteresovan za 755, vise za 756, ali uglavnom nema razlike (sem zahvata), t.j. mislim na to da nema razlike u kvalitetu izrade i rada.
Kako 539 nosi 755 Visoki klirens bas me zanima?Mozda po ravnici,ali po brdu NE,ima da naseda sa njim na svakom prevoju i udolini.
 
Isprobao sam iz fore na 539 zakopcati visoki plig 2x12" Vogel-FOP. Poorao sam jednu bascu ali sto Mirko rece, cim desni tocak udje u jarak, plug dira zemlju, kad se izorava jedinica (predzadnji prolaz) i ako moras ici u rikverc, plug dobrano struze po zemlji. Po pitanju vuce, vuce on njega na 25cm dubine spera i gas i polako al se pooralo. Za neke ozbiljnije povrsine, ludost...

I ja se slazem da je 755 plug nuzno zlo i da je bolji posao orati s jednobraznjakom 16". Makar znas da si dobro uradio posao. Ima ovdje slucaj gdje ljudi rade dosta zemlje s dva 539 i oru iskljucivo s jednobraznim IMT plugovima...
 
A da l bi mogao da radi sa 756.20 VK imt 542 malo ozbiljnije. Da l ce plug strugati po zemlji kao i sa fergusonom kad se nosi taj plug? Nisam kacio,ali imam u planu da to uzimam. Motor je od 560 na 542,gume ce biti 13-ce na njemu i dodati po koji teg pozadi. Nabavljen je dosta veliki traktor,nije za njega da ore coskove po 20 do 30 ari maksimalno,a takvih njiva imam dosta,ukupno nesto malo manje od 6 hektara i to ce biti zadatak za 542 da radi.
 
Hvala Alene na slikama,ako ti nije problem uslikaj malo detaljnije tu oko grede gde si prosirio mada se i ovako vidi kako je odradjeno:ppozdrav:
Proširenja su pravljena od cijevi 30x20 i 40x30, tako da je u sredinu išlo 40x30 a gore i dolje 30x20 da da bi u sredini mogao probušiti rupu za šaraf, a time sam dobio i na čvrstoći jer ipak ima više stijenki. Napred kod piramide spojena 2 željeza 40x30. Korištene obične cijevi sa stijenkom 2 mm. Krajevi zatvoreni flahom. Za probu sam bio napravio od hrastovih fosni i s tim je radio 2 god. dok nisam napravio željezno. Otprilike ovako:
 
542 je dosta vislji i ima dulje poluge od 539 i samim time i vislje dize a pogotovo s 13 gumama. Ja s 549 nosim VK plug bez problema ikakvih...
 
542 i 549 pozadi su isti cini mi se. Ja gledao jednog,al nekako mi se cini golem zalogaj za 542. Moracu da pojurim negde taj plug da pozajmim da probam kako izgleda rad s njim.
 
Ako imas motor m34 na njemu, nije mu 12" uopce velik zalogaj. Pa ima ljudi ovdje koji su s obicnim 549 vukli 2x12" godinama i bez ikakvih poteskoca a imamo fala bogu brda da se covjek zamisli kakvih. Jasno da uz brdo ne moze ici 25 duboko ali oralo se sijalo se i zelo se tako da se ne zamaraj hoce li moci vuci ili ne. Ima 542 dosta tezine da vuce taj plug bez brige pogotovo s m34
 
755 kad se tako prosiri kao na slikama Alena dobija se plug veceg zahvata(12 coli) a razmak izmedju glava ostaje i dalje mali 70-72cm.Razlika izmedju 755 i 756 u razmaku izmedju glava je 10cm.
756 ima razmak 80cm.

- - - - - - - - - -


Kako 539 nosi 755 Visoki klirens bas me zanima?Mozda po ravnici,ali po brdu NE,ima da naseda sa njim na svakom prevoju i udolini.

Ne koristim ni 539 mi 755. Malo veci traktor smo koristili u kombinaciji s 756.
Sad se proizvodi 755 (ram) samo VK i 790 mm rastojanje izmedju pluznih tela (znaci kao "stari" 756, samo sto zahvat nije 12, vec 10 coli). Tako mi rece inzenjer.
 
Truja 86,ja sam skoro prosirivao 755nk,jos ga nisam probao,ceka garevinu da se proba.Ja sam od drveta delove pravio,a pravio sam po ovoj slici...
http://i44.tinypic.com/23vn5tx.jpg
Zadnji deo,ovaj polumesecast i ovaj ravni duzi sam napravio iz jednog dela.
Ovaj manji deo sa 4 rupe,napravio sam dva komada,po 2.5cm i stavio sa obe strane piramide.
Ako ti bude trebalo,mogu i da slikam kako sam uradio.
 
Danas sam na vašaru u Temerinu video jednog dvobrazdnog Leoparda sa pravim nogama (da li su skroz prave ili malo zakrivljene pri dnu - ne znam , nisam obratio pažnju, uglavnom nije onaj sa krivim gredeljom). Prodavac je rekao da je 14" ali je moj metar izmerio svega 31cm radnog zahvata. Klirens je 72cm, a rastojanje između glava je 100cm.

Sad mi nije jasno, da li je taj plug samo pogrešno sklopljen (pošto je farban), ili su zaista postojale takve serije sa tim manjim radnim zahvatom (a vidi se da je veći od onih od 12")? Takav trobrazdni, mislim, bi baš dobro pasovao za rusa...

Ja sam neplanirano pre par dana prodao mog Leoparda sa krivim gredeljom. Imao sam neke manje plugove za ugarenje, prodavao sam ih i jedan kupac je došao po jedan od njih. Tad je video i Leoparda, izrazio želju da istovremeno kupi i njega, i ja sam pristao pa sad nemam s' čim da čekam jesen. Doduše, svakako sam tražio neki drugi plug za rusa, ali nisam morao da žurim sa kupovinom jer je Leopard bio u rezervi, dok je sad druga priča. Gledao sam neke plugove, ali se uvek nešto ispreči trgovini. Ili su preskupi, ili su preveliki za rusa (želja mi je tri brazde), ili mi savetodavci tvrde da su male glave za zaoravanje kukurzovine, ili svašta nešto drugo... Sad nešto mislim da bi ova varijanta ovog velikog Leoprada na 3x31cm bio dobar izbor za MTZ 82.1, pogotovo zbog mojih ograničenih finansija.

Dakle, da ponovim pitanje, da li su stvarno postojali ti veliki Leopardi sa 31cm zahvata, ili je ovde nešto pogrešno sklopljeno?
 
Dukej ili ti los metar ili neznas gde treba da meris:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Ima 542 dosta tezine da vuce taj plug bez brige pogotovo s m34
Ima da struze zemlju samo tako,jos ako je vlaznije ima da lize kao lud.Pa 540,542,549 nemogu ni sebe da vuku kako treba zato sto su laki na zadnjem kraju a tek sa M34 koji je tezi i jos duzi napred,mogu da zamislim to oranje.
Traktori 540,542,549 bez tegova na zadnjim tockovima su nesposobni traktori,po 120kg na tockove i ima da se penje uz masnu banderu,eto toliko mu fali.
 
Mirko, imam i ja brdovitog terena pa ljudi godinama rade s 542, 549 s 756 plugovima visokog klirensa i tanjuracama 24 diska bez ikakvih poteskoca. Evo i mi za psenicu upregnemo 539 i 2x12" s kverneland glavama i ide u korak s 549, da se covjek iznenadi... Jedne godine je covjek s 533 orao s 756 nskog klirensa. Dubina nije kao sto se ovdje prica 30-40 i visecm ali 25 je islo.

Jasno, za jako brdovite terene s teskom zemljom je tu jednobrazni plug koji po potrebi hvata od 0"-16" i tu onda ne postoji nikakva prepreka za oranje.


Dukej, i ja sam kupio trobraznog leoparda koji je bio s novim daskama iznimno povoljan. Nisam ga premjeravao ali je bio krivo sklopljen pa je prednja glava hvatala koliko joj dozvolis, razmak prve i druge glave je bio 12" a 2. i 3. glave 14". Da se oranje nekako uklopi, namjestao sam ga da prva i druga hvataju jednako pa se treca uvijek poznala posot je grabila vise. Ako prvoj dam veci zalogaj onda se srednja poznavala kao niza. Kad je otac slucajno primjetio da se glave ne "poklapaju" kad se gleda niz plug onda sam se lupio i ja dlanom u celo. Kazem, cjena je bila takva da nisam uopce ni mjerio ni detaljno gledao plug, samo dao pare i natovario pa kako mu bude. Eno sad je posarafan kako treba i sasvim je druga prica.
 
Nazad
Vrh