Plug - osnovna tema

Ja plug namazo čistim motornim uljem ,ali izgleda da će zahrdjati.



zjcfo4.jpg
 
Spasoje bolje premazi opet sa preradjenim uljem.. Ili pomesaj ulje sa tovatu mast pa premazi... Ja mazem sa ispustenim uljem SAE 90 i bolje mi se to pokazalo nego SAE 15-40 to odmah iscuri sve...!!!
 
Sila ovi Grčki plugovi.Nema kakvih nema,i još koriste ovaj sistem sa okruglom cevkom.
 
Slažem se da je osovina skoro unikat .Da je ovoliko dugo iskovana ..Obično je probušena pri kraju. Nebi znao koji je ovako sa slike.
 
A sta mislite da nije to kopija imt 755 koju su radili Karici na Kosovu? Jel se neko susretao sa tim plugovima?
 
Ma nisu samo oni pravili te kopije... U HR se i dan danas proizvode ;) Sve je to mekano i nije ni za k...c IMT plug je radjen od jakog materijala i nema da ce se savinuti samo tako. Daske na IMT plugovima su od troslojnog celika a na ovim kopijama sto se u HR daju pronaci je obicna plocevina ispresana i nove daske na tim kopijama su tanje nego moje potrosene sto su orale 30-ak godina na 755.20.

Iskreni savjet moj je da trazis plug s plocicom na sebi. Ono sto ces sad usparati u nabavci jeftinijeg pluga ce te s vremenom dosta kostati kroz odrzavanje i popravke.
 
Treba gledati plocicu, ali mislim da je bas u ovoj temi pricano da ni njima ne treba verovati 100%, jer i one mogu da se nastancuju i zapunktuju na bilo koju kopiju.

Ovo je plug mog strica, dugo mu stajao i nije koriscen, on nije bio zadovoljan njime, kaze da ne moze nikako da ga nasteluje. Nije bas u najboljem stanju, daske su se malo pojele iznad raonika, ali nista strasno, raonici bili tupi, pa sam ih nosio na klepanje. Resio sam da ga ja stavim u funkciju i ove godine sam sa njim orao za psenicu i jedan deo je uradio zimsko oranje, ali nisam ni ja bas zadovoljan, javlja mi se kosa vuca i tera me u oranje. Zato me i zanima da utvrdim ko je proizvodjac, da znamo dal vredi sredjivati ga ili ce ici na kilo. :osmeh:
 
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

Jel neko moze na osnovu izgleda da prepozna ko je proizvodjac ovog pluga, posto plocice nema. Plug lici na imt 755,ali ja sumnjam da je kopija koju su nekada radili braca Karic u Peci. Ako neko moze da pomogne bio bi zahvalan.

Ovakve plugove i dan danas prodaju na Kosovu(500e novi), proizvode ih makedonci, a i nekada pored karica ove plugove su proizvodili u zitoradji(zitoracki). tako da moze da bude i da je zitoracki jer karicki nije, karic ima 10 podeoka za stelovanje, a ovaj ima 12, bas kao org imt.
 
Ako je bio podesen oavko kako je zakopcan na traktor, naravno da se javljala kosa vuca... Imas na plugu rucku koja sluzi bas za ponistavanje kose vuce. Pomakni ju iz ovog polozaja za zub-dva prema NAZAD gledano u smjeru kretanja traktora. Plug kakav god da je ako mu je makar zadnji plaz donekle uredan moze se dovesti u red da ide mirno iza traktora, naravno ako rama nije usukana ili tako nesto bas...

I koljenastu osovinu izvuci malo na desno, takodje gledano u pravcu oranja...
 
7-8cm treba biti dovoljno...

Zabrazdi plug u zemlju da obje brazde hvataju jednako, otpusti osovinu na plugu komplet s ruckom, izniveliraj plug, i osovinu dovedi u taj polozaj da su na traktoru obje podizne poluge pod jednakim kutem u odnosu na traktor... Dotegni osovinu i to bi trebalo biti to...
 
Ja kad bih uzimao IMT samo bih uzimao na poznato i da znam da je stariji od25g. Nije bitno dali je IMT ili FOP oli Travnički .Svi su tada bili jaki i od pravog čelika. Na njih bi nabacio daske i plazove i kad izadje 500 e. znam šta imam .
Kupovinom nešto mladjeg imate šanse veće od 80% da nabodete na neku kopiju od pločevine što reče BOBO.
 
Kako su se oni pokazali? Izgledaju dosta jako na slici? Kakvi su oraci? Visok klirnes ima. Kako ih traktor vuce?
 
Nazad
Vrh