Plug - osnovna tema

Bolje bi bilo prva direkcione i dvije brazde. Ova treća mu svedno nešto rovi ko krmača, vuče zemlju za sobom.



Priči nema kraja .Evo ovde Rakovica al po brazdi.
 
Pa tamo je laka zemja kod nas rakovica sa 756 je max uposlen i na kraju dana i vozač se umori ne samo traktor. Stariji ljudi kažu da za 1cm zahvata ti treba 1ks da oreš kako hoćeš a ne kako možeš.
 
Nikad niasm rekao da je kod mene zemlja teska... Svi oru sa rakovicom i 756 sa 3 brazde... Zemlja kod mene ista kao ona sa snimka.... Ide to ali ne u svim uslovima samo kad je idealno,ali ove godine je moglo,zacas smo zavrsili oranje....
 
Sve to zavisi.Ciro kod mene je ista zemlja kao kod tebe i radio sam neke parcele koje su nabijene da od tolike kose vuce izbacuje i gasi traktor,gotovo ga ugasi.A na mojim njivama koje se obradjuju po PS u tu samo peva.U pitanju je Rakovica 65 i IMT 756.Mnogo je za nju 756 3.Sad bas ako mi ispadne ovih dana probacu kombinaciju 757 2 i Rajka pa cu javiti rezultate.
 
MA ima parcela gde nema sanse taj plug da se vuce... Bio sam da orem jednu njivu koja je nekih 15-20god bila livada nji sam izorao sa Belarusom i Lemindom... Tvrdju njivu nikad nisam obradjivao..... Kao beton znaci,plasio sam da cu plug da iskrivim....
 
Dešava se , ja radim jednu njivu koju orem u prvoj c ili d (MF sa dyna) , a jedno 50m pri kraju njive , nemože ni u b ni u a , nego mora 4 spora i to jedva , eto koja je razlika. U tom dijelu se teško i spremi za sjetvu al kad nikad kiša nebi pala nebi se ni jedan list uvrno.

Momosaric, bas je moja najveca njiva ovakva. Teska za oranje, a rodi. Ore se najmanjom brzinom za oranje, i to u kornjaci. Teska i za oranje i za setvospremiranje. Potrosnja 19 litara po kj. Orao bez velike sile, da plug ne iskrivim. Normalno MTZ 820 i 757.20
 
Znam Ćiro taj tvoj kraj jer sam i ja tu blizu tebe da kažemo i kod mene Rakovica i IMT 558,560 mogu samo da sanjaju da vuku plug 3x25.
A i u Svilajncu znam ljude koji su probali rakovicama i IMT 560 da vuku plug 3x25 i 3x30 i to baš pored Morave gde je zemlja stvarno laka za obradu sa kojom se imt 533 i 755 igraju na 30cm pa su odustali.
Jer sve mora 3 spora i mnogo ima proklizavanja i ne dobija se ništa.
Bolje je vući 2x35cm lakše traktoru i brže se obavi posao a i dublja je obrada zemljišta i zahvat je isti.
 
Ja kad sam orao sa Rajkom vukao sam Turski plug,dve brazde 2x25,jbg vise nije mogla,mislim mogla je al racunaj da ces ravnati glavu,malko se ugreje...
 
Kad se već priča o Rakovici 65 i šta ona može, evo i reč dve od mene, iako je off za ovu temu. :osmeh:

Orao sam sa 756 plugom nameštenim da hvata 70cm, i Rajki uopšte nije bilo teško zbog manjih daski u odnosu na pravi 14" plug (dobro, ove godine je oranje išlo veoma lako). Međutim, razore sam zatvarao sa nekim malim plugom 3 x 30cm. Pošto taj plug nema točak, fino podešavanje dubine (potrebno za zatvaranje razora) je morao da preuzme hidraulik. Pošto kod Rajke on nije najbolji deo traktora, desilo se da taj mali plug potone i na punu dubinu od nekih dvadesetak cm. I tu Rakovici bude izuzetno teško, iako praktično preorava već uzorano zemljište. Moj zaključak je da Rajka nema šanse da ore sa 3x30cm na većoj dubini od dubine ugarenja, bez obzira koliko je laka zemlja. Naravno, govorim o prvoj brzoj jer u trećoj sporoj to bude toliko sporo, da nema šanse da se ne prepoznaje svaka brazda...
 
IMT539...unutrašnji razmak guma oko 108cm...koristeći formule koje se pominju na forumu ispade da bi idealni zahvat bio oko 36'' ( 2x18'' ili 3x12'') a svi koji imaju 539 ili 533 uglavnom imaju plugove 2x10'' ili 2x12'',a za njih se sila vuče ne poklapa za oko 25cm za plug od 2x10'' i oko 18cm za 2x12'' na tu širinu traga što dovodi do obavezne kose vuče...da li grešim ili...?
 
Onda do izrazaja dolazi podesenost pluga i polozaj plaza u odnosu na dasku i raonik. Raonik i daska nikako ne smeju da budu "stariji" od plaza, odnosno da zadiru u zid brazde pre plaza, tako je na olt-u pto 2x25 plaz odradjen ocajno i 14mm je nizi od daske, pa sam skoro probao da ga odaljim, podbacio dve navrtke debljine 14mm cisto za probu, i razlika je primetna u radu, kose vuce gotovo i da nema ( orana basta koja je zalivana celo leto, i to uz dobru uzbrdicu..) i prvi put da je desni lanac na poluzi slobodan, ali ne toliko otpusten da prva brazda hvata previse, nego onoliko koliko i treba po merama pluga.
 
Malo sam probavao plug ,I javlja mi se problem.Plug je obrtac i pocinje da se naginje na daske .
Plug ima onu kocku. Bio je na podesen na max zahvat.
Pitanja.Kako vam stoji onaj klipic na kocki. Dali odmah iskoci ili ostaje unutra.
Sta drzi plug zakljucanim ,dali razvod na traktoru ili ta kocka.
Kako bi to trebalo po previlu da funcionise..
 
Trebalo bi da kocka na cilindru.koji plug u pitanju?Nagnutost se podesava obicno vijcima-granicnicima sa obe strane na koje granicnike(br.11 na slici) drzi-navuce pokretni deo pluga cilindar.

11-16-2013-10-04-09-pm.png
 
Taj vijak drži da se ne naginje kontra od okretanja , al u drugom smjeru drži klip odnosno hidraulika . Meni se desi da popusti cilindar kad je njiva dosta duga il kad se ore u jednu stranu npr u rikverc , al onda samo povučem ručicu na kojoj se obrće plug , u hodu ili kad je dignut ako orem u rikverc povučem ponovo polugu i zakoči se.
 
Al se u ovoj temi svašta čita... Čudo je kakve sve zemlje ima i šta traktori vuku... Kod mene do 60 ks traktori mogu najviše 2x35, traktori oko 70 ks ( 577, torpedi 75 i slični) ili 2x35 ili 3x35, nema ostalih kombinacija, a od 80 do 120 3x35 ili 3x40, a preko 120 4 x pa sad to su uglavnom vario plugovi pa i zahvat štelujući...

Što se tiče dubine, ona mnogo zavisi ali preko 30-ak cm niko neore....

Mi smo konkretno do prošle godine orali sa 577 i 2x35 (imt 757) a od prošle godine sa 3x35 (isto 757)... Sa prvom komcinacijom smo orali oko 30 cm i to je bilo gubljenje i vremena i džabe trošenje nafte, a sa ovom drugom ne idemo dublje od 25cm a i da oćemo nemože traktor da vuče,a i potrošnja se drastično smanjila... Naime sa prvom kombinacijom, mislim da nismo nikad bili ispod 15l/kj, a sa drugom ja to od 10 do 12 l/kj... Pošto više repu nesejemo, dubina nam veća od 25 i netreba, a i ušteda u gorivu je značajna....
 
Nazad
Vrh