Plug - osnovna tema

Nije vogel toliko slab nego su vam traktori jaki,pogledajte preporuke proizvođača koji plug za koju snagu traktora. Pa kod nas u selu ko da su se svi preplatili za VN L 950 to vuku I rusi od 80 I od 130 ks,i jedan naš clan ako se ne varam da je zakačio na traktor od 145 ks :ideja: posle kažu ne valja plug. Imam ga ,ne branim ga ,ima I boljih puno ali ovo je realnost.
Lepo i pametno receno, REALNOST. Cinjenica koju mnogi nece da prihvate. Zna se koji su to plugovi, traktori, prskalice, prikolice, kombajni najbolji, aili ovo je Srbija. Cuvaj i hvali ono sto imas jer za bolje ne znamo.
 
Sa 80-90ks i 3 brazde pravog oranja nema,to se svodi na povuci potegni..
Tako da su mi čudni ti ljudi koji pišu za 3 brazni plug da treba traktor 80ks...
 
Dosta zavisi i od zemlje koja se obrađuje. Kod nas je redovna pojava MTZ 820 + VN trobrazni.
Moja kombinacija je MTZ 82 KS + IMT 757 dvobrazni, a logika je ''orem kako 'oću da orem, a ne kako mogu da orem''.
 
Mi smo za torpeda trebali kupit 3 brazde, prvo sam uzeo olta 3x14" to je muka ide on ali nije to, to onda smo uzeli 3x12" opet OLT i to vec ide bolje, samo nikad nisam volio 12" plugove i ostali smo na 2x14", jer sa 120ks traktorom i 3x14" muku mućimo u ritskoj zemlji tako da, u nekoj laksoj zemlji bi iso i sa 3x14 bez ikakvih problema al kod nas ne !
 
Sve se plasim da ce uskoro i traktori od 150ks da oru sa 2 brazde.... :haha: A i treba jer je nafta sve jeftinija....

Danas bio u ataru i videh nekog SAME traktor od 70ks sa nekim Regentom od 4 brazde... E tad sam se prekrstio.... Ore nekih 10cm... :osmeh:
 
Jedan poznanik je pre valjda 7-8 godina kacio 2 brazde za 160 ks, da ore u ritu. Krenuli oni sa 4 brazde, pa ne moze, ajd sa 3 , nece ni to pa se nasli sa 2. Razlog: ta zemlja koju je uzeo da radi prethodni vlasnici su samo tanjirali i sejali soju, nije bila redovno okretana.
 
Nikada pre toliko trobrazdnih plugova nije oralo ko ove jeseni,orali su i oni koji nikad do sad nisu
 
JA sam orao i sa Rakovicom sa 3 brazde sad.. Moglo je da se ore 22-25cm i od mene dosta!!!! Vidim da su cene odlicne nasih proizvoda a i cena nafte je super... KAd bi imao njivu da moram da je orem sa 160ks i dve brazde prodao bi je ili bi je posumio!!!!!!!! A jedno je sigurno ne bi je orao!!!!
 
Eto vidis, a nisi je posumio :osmeh: Bice znatno lakse dogodine u oranju, sad si je malo *razbio* i okrenuo
 
Dešava se , ja radim jednu njivu koju orem u prvoj c ili d (MF sa dyna) , a jedno 50m pri kraju njive , nemože ni u b ni u a , nego mora 4 spora i to jedva , eto koja je razlika. U tom dijelu se teško i spremi za sjetvu al kad nikad kiša nebi pala nebi se ni jedan list uvrno.
 
Hvala bogu kod mene ceo atar laka zemlja.... Inace da je teska zemlja nadrljali bi polovina koji oru sa 3 brzade.... Ovako kod mene na 20-25cm moze i Rakovica da ore sa 3x30...
 
ogromna je razlika u zemljistima. kod nas po atarima samo 7 klasa zemlje ima a tako se i oru otprilike. neke mogu samo kad je idealno neke da pevas. ali u proseku 2/35 plug bar 70 ks treba ako se ore 25-30 dubine. sa imt 567 i olt oracem 2 ili imt 757 je na samoj granici vucne sile sa kojom se bori i to kad je normalno tlo za oranje. a sad nebih ni povukao plug ukopao bih se
 
Hvala bogu kod mene ceo atar laka zemlja.... Inace da je teska zemlja nadrljali bi polovina koji oru sa 3 brzade.... Ovako kod mene na 20-25cm moze i Rakovica da ore sa 3x30...

Ja ne razumem tvoje postove tu tvoju rakovicu dižeš do nebesa a rusa gaziš u crnu zemju. Pa što si onda uzeo rusa? Ako rakovica vuče plug 3x30 na 25cm dubine rus taj isti plug ne može da vuče na 30cm.
 
PA sad smo orali skoro sve njive i sa Rakovicom sa 3 brazde ali 3x25 i sa Belarusom 3x30... Bas na nekim njivama gde je ugazeno smo skidali 3 brazdu na Rakovicu,ali u strnjistima je moglo bez problema....
 
I kod nas je zemlja katastrofa, al kad nemam šta drugo radit u zakup sam dobio bare i največu draču da radim što nitko neće, kad se zemlja masovno uzimala moj stari nije htio, a sada su sva ta gospoda pokupovali drenirane table od 20-40ha za mizerne novce i sta ih briga a ja i dalje radim gladnu zemlju na kojoj ne rodi nista, za orat katastrofa, samo kakva god da je zemlja da mi je vidit kako rakovica ore sa 3x30 ? :sta:
 
Evo ovako slicno ide Rakovica kod mene u ataru.... Dosta njih oru sa Rakovicama sa 3 brazde.. Ja imam plug za nju sa 3 brazde ali je pravljen i zahvata 3x25cm... Ali mora da se ore sa 3 sporom...

Evo jedne Rakovice sa 3x30..

 
Nazad
Vrh