Plug - osnovna tema

Sto se tice plitko oranja, to me ni ne zanima jer imam jos 3 pluga kod kuce za ta plica oranja. Ovaj plug je prvenstveno kupljen za zaoravanje kukuruzovine. Prvenstvena ideja mi je bila da kupim OLT Banat 3+1 4x40cm i da ga prepravim na noseni plug posto je on polu-noseni. Ondak sam pre par dana isao da gledam ovakav plug isto 3+1 ali 4x40cm i na kraju nadjem slucajno kod drugara to sto sam pazario. Vise puta se pokazalo u praksi da brzina nije presudna u oranju, vecu ulogu imaju sastav zemljsita i oblik pluznog tela. Plug je sinoc proban sa predpluznjacima u kukuruzistu na oko 30cm dubine i mogu vam reci da guta sve jedino sto mu daske nisu oribane pa lepe malo zemlju i onda ne moze bas sve da zaore. Brzina pri toj dubini je bila ravno 6km/h. Inace, zahvat moze da se smanji kao na modelu koji sam isao da gledam ali ce u tom slucaju rastojanje od glave do glave biti 102cm umesto sadasnjih 115cm.
 
Gledam bas po katalogu iz 84.g. i nema pluga s takvom oznakom...

Kaze kod mene 4 brazde s zastitnim oprugama, zahvata po brazdi 45cm da je IMT 610.41 trobraznjak je nosio oznaku 610.31 sto ce reci da je ovaj tvoj nekada mozda bio peterobraznjak...


Sve u svemu, svaka cast sto se usudis to kopcati za svoj "traktorcic" a ja jedva cekam snimke iz rada, kao i ostali koi prate ovu temu ;)
 
Pravim nosac za kopir tocak na plug OLT Alkar 2x12 pa me interesuje koliko centimetara treba da bude odmaknut tocak od grede pluga na koju ce se šarafiti ?
 
najbolje bi bilo kad bi našao neki kverneland ili sl. pokidan pa da uzmeš samo glave i namestiš na taj ram...ali verujem da je to teško naći,možda može dragan 82 naći negde u šajcarsku pa da ti donese samo glave
možda može da uzmeš u plamenu ne bušene za kverneland daske pa da ih naštimuješ...
 
Bobo, to je plug 610.41 bez zastitnih opruga ali je nalepnica u fabrici kanda prelepljivana. Daske i plazovi su jos original, izgledaju kao da nisu radili. Danas je palo 6,5kj ali nisam nosio mobilni sa kamerom da se malo odmorim od dosadnih ljudi. Jako dobra stvar je sto je siroka brazda zbog velikog zahvata pa ne cepam puno zadnjim tockom.
 
@worm, jel bi uzeo nov ili polovan obrtač? I mene zanima šta bi kolege forumaši savetovali za obrtač, koji za tvoj traktor?
Ja sada nemam para za takav luksuz da pored pluga kupim drugi, jer imam neke bitnije potrebštine, da ne pričam sad. Ali bih voleo da imam obrtač. Najviše sam gledao Vogel Noot plugove- plus LM. A isto imam pitanje, da li može ruja 820 da nosi i da vuče obrtač (2 brazde, naravno) iz te serije,tj da radi normalno, i mišljenje o tom modelu? I jel zna neko koja bi cena bila jednog takvog pluga, da bude nov?
 
Da to je problem kod vogela u teskom zemljistu, zbog onog podesavanja na sraf, greda je oslabljena
 
Nije vogel toliko slab nego su vam traktori jaki,pogledajte preporuke proizvođača koji plug za koju snagu traktora. Pa kod nas u selu ko da su se svi preplatili za VN L 950 to vuku I rusi od 80 I od 130 ks,i jedan naš clan ako se ne varam da je zakačio na traktor od 145 ks :ideja: posle kažu ne valja plug. Imam ga ,ne branim ga ,ima I boljih puno ali ovo je realnost.
 
Mali plug za male traktore koje voze mali decaci :)





4. brazda je skinuta i treba jos po nju da odem ali je necu montirati. Dakle, plug je 3+1, 45cm radnog zahvata po brazdi, klirens 80cm, rastojanje od glave do glave 115cm, masa pluga je oko 1700kg. Domaci je proizvod iz sretnog vremena 80-ih godina proslog veka-IMT. Nije preobrtac ni prevrtac ali moze da zaore i krmacu ako treba bez da rep viri iz brazde :haha: Danas je pazaren, ko je usput nek svrne na aldumas :ppozdrav:
e nije vama pod vaser vagu,diste iskopali tu gvozdjusinu,haha coece doso bi al nemam kad.neka te sluzi sto godina

- - - - - - - - - -

prosle godine sam video becejce da 145ks vuce dve brazde u ritu sto bem ga.
 
@worm, šta ja znam, kod nas nisam čuo da su se lomili, a lepo zaoravaju.
@Matic, ne lepim se za VN, samo mi taj deluje kao najbolje rešenje za mene. Da imam mogućnosti, uzeo bih Kverneland, ali ne znam ni da li prave dvobrazni obrtač, ako zanemarim to što bih platio za trećinu više samo ime. Mada mi se, moram da priznam, jako svideo Regent, po slikama sa foruma. I najverovatnije bih uzeo samo nov plug, sve ostalo nekako i polovno, ali plug ne. Nisam ja ekspert da ih poznam kad su iskrivljeni, lomljeni, a koštaju.
 
Nazad
Vrh