Plug - osnovna tema

gde za ovaj rondaflex ima da se kupe originali raonici za predpljuznjake
 
Čudan je um ovo smislio.Meni je trebalo malo duže da skontam kako ovo radi .Uglavnom, kada se prva brazda pomera u drugu rupu ,centralna greda ide malo napred ili nazad i tako se zadnji kraj grede zabacuje.Glavni nosači po vučnoj osovini mogu takodje da klize levo desno.Druge dve brazde se samo podese u iste rupe.Poenta je da brazde ostaju uvek u pravcu u odnosu na traktor bez diranja ručice za podešavanje zabrazde.Nećete moći skontati preko slika ali to je u stvari varijabilni plug na mehaničko zakretanje od pre 30 god.
264gkjq.jpg
fl9b8i.jpg
2ldkgno.jpg
28cg3ug.jpg
 
Vrlo jednostavno rješenje, najprostiji način za zakretanje cijelog pluga uz mijenjanje zahvata. Najmoderniji plugovi rade na isti ovaj princip, samo što su pojedini nosači radnih tijela povezani paralelogramom (isti princip kao na traktorskim utovarivačima - zakretanjem grede svi nosači radnih tijela se zakreću za isti ugao)) a zakretanje vrši hidraulični cilindar.

Na ovoj slici se vidi kako to funkcioniše:

imgf0002.png

imgf0001.png
 
Da je tako nebih ga ni sliko. Nemože se ovo lako skontati, dok se nevidi u živo i tačno vidi gde je ovaj centralni šaraf od prve glave u odnosu na osu vratila .Tu mu je sva mudrolija. Tu se plug lomi u makazama samo na prvoj brazdi .Ostale dve se podese ručno_Ovo kod tebe je klasični vario sa paralelnom štangom i sve se podešava na hidrauličnim cilindrima i to obično ne jednim .Ovaj plug je potpuno go a ipak je varijabilni.
 
Dvije tačke su promjenjljive , tačka na kojoj sa pomjera greda i tačka oko koje se rotira plug , kombinacijom te 2 tačke se postiže varijabilnost zahvata . (tako nekako )
 
e ovako kupio sam nove raonike za moj Batuje dvobrazdni, oni stari su bili neli rucni rad i bili su napred malo duzi on ovih, obe daske su prepravljane prema njima i malo nadato ploce da bude ista duzina, i na plazove je dodata neka debela ploca mozda oko 2 cm privarena za fabricki plaz, sad treba da skratim ove daske prema ovim raonicima i treba li te debele ploce da maknem s plazova, ako me niste razumeli stavicu sutra sliku. :ppozdrav:
 
Puno lakše produži raonik.Ako je plavi raonik sa dve rupe i košta oko 10e. pogotovo onda oseci gibnja 10 mm širine koja ti treba i zavari sa obe strane .Odozdo izbrusi a gore i nemoraš. Taj gibanj neka bude duži 3 cm i ujedno će ti biti i kao špic. Ja na rabewerk plug kupujem takve pošto isto dve rupe ali su uži pa tako navarim .To što navarim je i najkvalitetniji deo lemeša.
 
Da je tako nebih ga ni sliko. Nemože se ovo lako skontati, dok se nevidi u živo i tačno vidi gde je ovaj centralni šaraf od prve glave u odnosu na osu vratila .Tu mu je sva mudrolija. Tu se plug lomi u makazama samo na prvoj brazdi .Ostale dve se podese ručno_Ovo kod tebe je klasični vario sa paralelnom štangom i sve se podešava na hidrauličnim cilindrima i to obično ne jednim .Ovaj plug je potpuno go a ipak je varijabilni.


Jasno mi je kakva je konstrukcija na plugu, napisao sam da je to najprostije rješenje i da se moderni vario plugovi zasnivaju na istom principu. Veza sa paralelogramom omogućava da se svi raonici postave u pravilan položaj jednim potezom dok se kod ovog starijeg rješenja to moralo raditi ručno. Stavio sam slike da bih pokazao kako radi aktuelni vario sistem jer je na taj način lakše shvatiti kao je to išlo na starijim plugovima kao ovaj tvoj sa slike. Kod veoma velikih plugova sistem je daleko složeniji jer omogućava i pomjeranje pluga (on-land i off-land oranje) te "sklapanje" pluga kako bi se okrenuo (mislim na obrtače).
 
Puno lakše produži raonik.Ako je plavi raonik sa dve rupe i košta oko 10e. pogotovo onda oseci gibnja 10 mm širine koja ti treba i zavari sa obe strane .Odozdo izbrusi a gore i nemoraš. Taj gibanj neka bude duži 3 cm i ujedno će ti biti i kao špic. Ja na rabewerk plug kupujem takve pošto isto dve rupe ali su uži pa tako navarim .To što navarim je i najkvalitetniji deo lemeša.
raonike sam platio 35e novi samoostreci, ne razumem bas to za navarivanje, mislim da je bolje da sve vratim na fabricki kako je bilo, ja sam ga uzeo ovako prepravljeog
 
Postovane kolege, treba mi pomoc i prijateljski savet. Na plugu IMT 610.14 nam se pojela ova kockica (pogledajte sliku, zeleni kvadratic i strelica) i to "vratilo" nam seta levo desno za oko 5 cm... Bas krivi brazdu.. Da li se taj deo moze nov kupiti, ili kako se vec moze srediti? :cao:
y9tm.jpg


slika pluga je preuzeta sa interneta :osmeh:
 
Maticu, ako niste u prilici da slikate, da li bi mogli da mi skicirate neku semu, ili bar nekako objasnite kako to, pa da vijam nekog bravara da mi sredi to?
 
Kao sto kaze Matic, ja sam pitao na vasaru u S. Palanci, 4000 je rucka sa cugom, vise ne prave sa kockom, ja sam moju kocku navario koliko toliko, videcemo kako se pokaze u oranje.
 
Nazad
Vrh