Plug - osnovna tema

Nek nauce da steluju plug... Ako budem imao prilike da slikam jedno oranje sa Lemindom da vidis... Stvar je da ljudi ne nameste lepo i on ne prevrce brazdu a ustvari jako lepo prevrce kad je sve ok i nastelovan...
 
Ranije sam za 558 vukao niskog leminda (mislim da je ipak bio 2x14 ali niski) i njega sam napamet štelovao u dvorištu i super slagao brazde a sad leopard krivi gredelj i štelujem 5 puta u brazdi dok nađem najbolje. Lemind je kraći i niži i gušio često i bez crtala a sa ovim samo ponekad zadrži pa izbaci masu, sa crtalom, skoro da nikad ne siđem da ga odgušim samo mi visok za 558, kad idem unazad u brazdi hoće da trlja po zemlji.
 
Dvoumim se koji plug da kupim. Lemind Leskovac ili Leopard. Oba pluga su 14 coli, dvobrazni. Vukao bih sa T40 DV (60ks). Zemlja pretezno crna smonica. Zanima me vase misljenje i iskustvo.
Lemind je konstrukciono jak i on je niski klirens 60cm i zahavt mu je 2x32cm(Nije 14 coli!!),razmak izmedju glava 80cm, trazi brzinu u oranju jer ima dosta oborene daske i ne prevrce brazdu u sporoj vuci.Leopard grbavi-krivi je visoki klirens 72cm i zahvat mu je 2x35cm,razmak izmedju glava 85cm,ore odlicno i konstrukciono je jak,zna da mu pukne preka greda koja spaja glave ali obicno pukne greskom vozaca jer misle da mogu sa njim da oru do kine.Oba pluga se lako vuku s tim sto je Lemind u ovim krajevima Srbije totalno nepopularan,sto juznije sve trazeniji.
 
Lemind je konstrukciono jak i on je niski klirens 60cm i zahavt mu je 2x32cm(Nije 14 coli!!),razmak izmedju glava 80cm, trazi brzinu u oranju jer ima dosta oborene daske i ne prevrce brazdu u sporoj vuci.Leopard grbavi-krivi je visoki klirens 72cm i zahvat mu je 2x35cm,razmak izmedju glava 85cm,ore odlicno i konstrukciono je jak,zna da mu pukne preka greda koja spaja glave ali obicno pukne greskom vozaca jer misle da mogu sa njim da oru do kine.Oba pluga se lako vuku s tim sto je Lemind u ovim krajevima Srbije totalno nepopularan,sto juznije sve trazeniji.
Kod mene u selu ne znam da ima i jedan Lemind... A obicno ko ih ima, da ih ili na otpad ili skupljacima gvozdja posto niko nece da ih kupi...
 
A kod mene niko nece da proda Leminda... Izgleda da svi rade kako najbolje znaju.. :sta: Kod mene u okolini Lemind vazi za odlican plug za duboko oranje,kod mene je laka zemlja za oranje tako da Lemind ide do grede.. :haha: Ja ga ne bi prodao nikad jer je dobar za zimsko oranje super...
 
Ja danas saznao da je prvi komšija prodao svoj Lemind za samo 400KM (200E)! Oblizivao sam se za tim plugom, kao stvoren je za zemlju u mom kraju jer je vrlo masivan, 100 puta mu rekao da bih ga kupio a on ga proda drugom komšiji koji živi 2 kuće dalje od mene.
 
A kod mene niko nece da proda Leminda... Izgleda da svi rade kako najbolje znaju.. :sta: Kod mene u okolini Lemind vazi za odlican plug za duboko oranje,kod mene je laka zemlja za oranje tako da Lemind ide do grede.. :haha: Ja ga ne bi prodao nikad jer je dobar za zimsko oranje super...
Ja imam leminda,i mogu da kazem da je za laku zemlju zakon...ali u tezoj zemlji hoce da odvaljuje zemlju,tesko ide kroz nju..dok imt-ov te velicine,lepse preklapa brazde,bolje ih odsica jednostavno,lakse je traktoru..u istoj njivi orale dve r65 jedna sa ovim leskovackim,druga sa imt 2x14 na 25cm,i ova sa imt brze orala,i lepse bile brazde...
 
U tezoj zemlji Rakovica 65 nema sta da trazi sa Lemindom to znam... On odvaljuje zemlju tesko onom ko tanjira to posle (u teskoj zemlji) ja tekve zemlje nemam...
 
Pa zato sto ima ogromne one daske da mozda lose prevrne zemlju... Ali ja kad orem sa njim jako lepo slozim brazdu... Ja sam nekad orao sa Lemind a moj deda sa IMT 755 i brazde se nisu poznavale da se razlikuju...
 
Pa zato sto ima ogromne one daske da mozda lose prevrne zemlju... Ali ja kad orem sa njim jako lepo slozim brazdu... Ja sam nekad orao sa Lemind a moj deda sa IMT 755 i brazde se nisu poznavale da se razlikuju...

ma za lemind trebas da budes majstor da ga nastelujes..znam komsija ode da ore sa r65 i lemind i traktor vise maze no sto ide,i moj cale ode nesto caprlja tamo 2min,ali dubinu ne dira i traktor odmah lakse ide za 30% sigurno..
 
Pa tako vecina kod mene oru jedna brazda ovako druga onako neznaju ljudi da nasteluju kako treba a stariji oraci... Ajde da neznamo mi sto imamo 20god i ja sam naucio od starijih i rado hocu da dopustim i saslusam starijeg poljoprivrednika a i volim da me posavetuje pametno.... Covek se uci dok je ziv...
 
a i vi mnogo tupite plug kad nastelujem obe brazde isto hvataju da je ravan pod libelu da odseca brazdu pod pravim uglom da su mi spaneri otpusteni topling prav ako plug neore dobro ako se zemlja vraca nazad u brazdu pogotovo ledine znaci da je do pluga a ne do majstora
 
a i vi mnogo tupite plug kad nastelujem obe brazde isto hvataju da je ravan pod libelu da odseca brazdu pod pravim uglom da su mi spaneri otpusteni topling prav ako plug neore dobro ako se zemlja vraca nazad u brazdu pogotovo ledine znaci da je do pluga a ne do majstora

ne steluje se za svaku zemlju isto..nekada moras da stavis da prva brazda vise hvata da bi uopste mogao uci u zemlju...
 
Meni lemind lepo prevrce brazdu... A kod mene u selu svasta su im radili ispravljali daske da ih lakse vuku pa ih suzavali svasta.. Moj ja mislim da ima 30 god i izorao je ceo atar... I ne bi ga menjao...
 
Drugar iz Srbobrana prodaje ovaj plug. Ako nekom treba broj tel. neka mi se obrati na pp.
dscn0532v.jpg

dscn0531so.jpg

dscn0528kv.jpg
 
Nazad
Vrh