Plug - osnovna tema

malo je van teme....zna li neko gde ima cetvorobrazdni imt -ov plug ravnjak za prodaju???
 
ja sam svoj takav ali 2 brazde platio proljetos 1000e a(bez točka i deflektora) gledao sam takav 3-brazni bio je 15ooe ali bez dubinskog točka i deflektora.Sad mi se moj čini preskup.Kristal znaš li koliko je kod vas 756-2 i koliko dođe posebno točak,ja sam montirao oltov ali nisam zadovoljan pre mali je prečnik i nije to to

I ja sam dao 1000€ (OK, dobio sam mali popust jer sam cesta musterija ovo-ono) takodjer bez tocka i deflektora. Pitao sam i za trobraznjaka, receno mi je 1500€. Tocak nisu imali u ponudi, kao ni deflektore kad sam ja kupovao, pa sam stavljao i sve od IMT-a. Tocak kupio polovan, ali kao nekoristen za 500kn (oko 70€) i nosaci za deflektore i sami deflektori su me kostali ravno 400Kn (55€). Ja sam s plugom pre pre pre zadovoljan i mislim da nije puno placen, pogotovo sto su tad kopije IMT-a kostale vise nego ovaj koji znam da je original FOP proizvod s original Vogelovim glavama...

Ovo 1600€ s tockom i deflektorima je super cjena, pogotovo sto se dobije i visoko, nazubljeno crtalo (ja dobio obicno nisko, glatko, ali valja za moju zemlju i takvo)...
 
Evo danas montirao deflektore i pritegao sve šrafove na plug koji sam juče kupio i spremio ga za oranje.
2012_10_28_271.jpg


2012_10_28_270.jpg



2012_10_28_272.jpg


- - - - - - - - - -

Ljudi tom mom zelenom Leskovackom plugu raonici nestimaju ni od hudjika ni od plamena a osim toga je 12"-3x 30 drze ga dva srafa ,a rupe moram sa aparatom za varenje prosiriti 10-15mm.Ja mislim da je tu samo kostur leskovacki.Inace plug ima oko50god umesto zadnja dva srafa na kosturu su bile zakovice po tome znam da je fabricki trobrazni ali jos uvek nisam siguran za daske i za raonike .Daske nemaju rupe za pera a leskovacki kanda imaju,ko misli da poznaje molim da pogleda slike jos jednom hvala
Kristal jesu to su Leskovački takve ja imam samo su dvobrazni i sa njima kada oreš brazde su kao spomenici.
Inače i moji su jako stari preko 30 god. a raonike znam da je otac tražio i da je na kraju navarivao stare i posle toga su još malo korišćeni i stoje mi već 7 god. kako se ne koriste.
 
Gagiska,ovo je 755 niski klirens,dobar je neka te sluzi 100 godina a posle ces lako:osmeh:

Kristal da ti resim misteriju,plug sa slike trobrazni Lemind Leskovac,stari tip sa vise kacanja toplinga,daske na tom plugu su od plugaOLT PTO2 znaci nisu orginal,neko je stavio te daske jer orginalne su katastrofa,mnogo prave i nemaju spiralu pa slabo prevrcu,samo uspravljaju brazdu pa mora velikom brzinom da se ore da bi prevrnuo.
I jos nesto da razjasnimo ovaj plug Leskovacki je 2 ili 3x32cm ili 13coli.Jedini plug 13 coli.
Znaci:
Ove raonike mozes da stavis 100% jer na ploci za srafljenje raonika i daski imas tri rupe(pogledaj dobro),jedino ako je neko promeno ploce.

Ovo su orginal daske sa tog pluga

Ovo je trenutna daska na tvom plugu

Sa ovog pluga su daske pozajmljene



Ako mozes slikaj drugu stranu pluga da bih ti 100% potvrdio ovu informaciju jer postoji jos jedna moguca kombinacija,ali nista neznam dok ne vidim plug sa druge strane.
Ovo je druga kombinacija,Leskovacki na pomeranje,neko pozajmio daske ili komplet glave-ploce.
 
Poslednja izmena:
Gagiska,ovo je 755 niski klirens,dobar je neka te sluzi 100 godina a posle ces lako:osmeh:
Hvala Mirko
Jeste 755 niski klirens.

- - - - - - - - - -

Pazi sto lijepo lezi na betonu... jako mi se svidja ovaj plug... dosta su mu polegnute daske ili slika vara.
Plug je super danas sam ga spremio i čekam da stane kiša :osmeh:
Daske su ok slike jesu malo šašave jer sam slikao tel koji nema baš neku kameru a i kada sam ih smanjivao izgleda da su malko izdužene u širinu.
 
Ja se izvinjavam sto sam dosadan sa ovim plugom ali ove daske i raonici nisu ko u Leskovackog osim toga bas lepo prevrce

vr947m.jpg


30iiy9y.jpg


2qn6s6s.jpg

ovako izgleda oranje posle njga
2qn6s6s.jpg

Hvala svima na pokusajima razjasnjenja mozda posle ovih slika bice jasnije napominjem da plug ima bar 50godina

- - - - - - - - - -

uh duplirao sliku

2uyr9ti.jpg
 
Sad je vec mnogo jasnije.Ovako,plug je klasican Leskovacki ali medju prvim serijama iz 1970 god.sa daskama kao na Leskovackom na pomeranje ali tu su ih u fabrici malo ispomerali rupe za srafljenje i to je isto ali ne sasvim.Ako menjas daske moraces da narucis jer ovakvih sigurno nema jer je ovo retkost.
Ovakav plug sam jednom davno video ali dvobrazni,hteo da kupim ali to je bilo pre 5-6 godina,secam se da sam ga zagledao ali dosta toga isparilo iz mozga a posle pa do sada nisam video ovu retkost.Prvo sam pomislio da je budzevina ali kad sam video plug sa druge strane i ove velike ploce sto drze plazove sve je bilo jasno.
Bolje da su ovakve daske nastavili da ugradjuju jer su ove sto su kasnije ugradjivali ravne katastrofi.
Imam i ja jedan ovakav slican primerak u dvoristu,Lemind kao tvoj,dvobrazni ali ima jedno kacanje za topling,noviji tip,crveni-medju zadnjim,ima skroz drugacije daske i kompaktnije ali plaz i raonike standardne kao i svi Leskovacki Lemindi,i nema stelovanje vratila preko gvinta vec ima klasicnu rucicu kao IMT,a imam i jedan obican koji stoji i ceka bolje dane.Treba da ga malo sredim burazeru za Rakovicu 60,svideo mu se.Kad sredim bice slika.

Zasto menjas daske,promenis samo umetke ako je napred pojedena daska.Naravno narucis i urade ti.
 
Prije godinu dana kupio sam ovaj plug. Na njemu su došli novi raonici, međutim imam problem jer plug jednostavno neće u zemlju, tačnije gdje je meko i zemlja rastresita i nekako a gdje je tvrdo veoma loše. Nisam neki profesionalac, ali mi se čini da su u pitanju raonici. Tačnije raonici su previše savijeni naprijed i kada ja privijem topling da prvi dobro ore drugi skoro da ne dotiče zemlju. Inače plugovi nisu nigdje vareni, ja nisam vidio ni da su krivi i ako sam sve pažljivo pregledao.
Mislim da nije u pitanju toliko težina pluga ali nemam baš iskustva pa bi volio da čujem Vaše komentare.
Da napomenem da ja plugove koristim samo za plitko oranje voćnjaka i nije mi važna dubina koliko da dobro zaoravaju travu.
Šta preporučujete da se uradi na ovakvim raonivima?



 
Vjeruj mi nije to. Došao čovje iza mene sa običnim "slavoncima" prepravljenim na 10" i orao 5 puta bolje od mene.
Da li može biti da raonici nisu dovoljno savijeni ka zemlji?
Kad plug na asvaltu štelujem, imam osjećaj da prije zemlju dofati dojnji dio pluga nego vrhraonika.
 
Moguce ,jos i ovaj plaz nazad ako je malo a jesta puno deblji i siri pa nasedne itd... Naj brze resenje otpustiti raonike i izmedju glave pluga i raonika podvuci zicu 2,3 ili 4 mm da bi se vrh malo oborio dole.Mozda ces se pomoci.Takodje proveri visinu poluga na traktoru jer su to jako niski plugovi i kada odu u zemlju malte ne poluge idu jako blizu zemlje.Imam ih 3 komada i svi su u penziji 25 godina.:ppozdrav:
 
I meni se čini da je u pitanju ugao, ali nisam siguran, zbog toga i pitam.
Ja sam probao evo skoro godinu dana sve moguće opcije štelovanja, stavljanja tega ali nikada nisam dobio neki značajan rezultat.
da li "plići" raonici doprinose tome da plug bolje prevrće zemlju na manjim dubinama?
 
Postoji jos jedna stvar koja strada na tim plugovima i zbog toga hoce da klizi od gore. Stradaju klinovi na prizmi gde se pomera plug u stranu po onim rupama.
 
Sa imt fenoenalno, uzimao sam prije par danan orao za pšenicu i ne osjeti ga. Manje goriva sam potrošio a bolje sam uradio nego sa mojim plugom.

Da li bi ja smio ugrijati vrhove raonika CO2 aparetom i saviti ih ka zemlji a ispod onda podbaciti komad željeza i zavariti tako da ojačam taj dio?

U svakom slučaju hvala Vam na odgovorima.
 
Prije godinu dana kupio sam ovaj plug. Na njemu su došli novi raonici, međutim imam problem jer plug jednostavno neće u zemlju, tačnije gdje je meko i zemlja rastresita i nekako a gdje je tvrdo veoma loše. Nisam neki profesionalac, ali mi se čini da su u pitanju raonici. Tačnije raonici su previše savijeni naprijed i kada ja privijem topling da prvi dobro ore drugi skoro da ne dotiče zemlju. Inače plugovi nisu nigdje vareni, ja nisam vidio ni da su krivi i ako sam sve pažljivo pregledao.
Mislim da nije u pitanju toliko težina pluga ali nemam baš iskustva pa bi volio da čujem Vaše komentare.
Da napomenem da ja plugove koristim samo za plitko oranje voćnjaka i nije mi važna dubina koliko da dobro zaoravaju travu.
Šta preporučujete da se uradi na ovakvim raonivima?




Druze orem sa slicnim plugom, isto je na pomeranje ali je rucni rad po uzoru na ovaj. Kod ovih plugova je mana jer ako je prethodno vucen sa nekim jacim traktorom iskrive se, niko zivi posle ne moze da ih nasteluje i tesko ih vuce traktor puca (kad su krivi) kad su ok lako idu.
Ja sa takvim plugovima orem dobro bez problema, stelujem ih na ovaj nacin: Zakacim plug za traktor i oteram na asfalt ili na ravan beton, zavijem desnu polugu do kraja,bocni lanci labavi da bi plug mogao da radi, zatim topling stelujem tako da kad zadnja brazda stoji ravno na betonu prednja bude vislja za otprilike 2-3cm od druge, kad probas na njivi ovako nastelovano ako nece u zemlju samo zavijes topling za krug,dva,tri i mora da valja . sto tice desne poluge koja je zavijena skroz ako dobro ne prevrce odvijem je za krug,dva.
Ja sam na mojim plugovima dogradio flahove na daskama i tako ih produzio jos bolje prevrcu, orem sa njima i zimsko oranje jer imaju veci hvat od IMT-755. :ppozdrav:
 
Sto se tice podesavanja sasa je sve rekao . E sada spusti na ravan beton obe brazde da su na zemlji i gledaj dali su plazovi vislji od raonika ako su nizi naravno da ce da ga baca napolje . Konkretno kod tebe mislim da kumuju ovi dovareni plazevi . Ako ne moze nikako da spustis vise raonik dovari kljunove od neke plocevine .
 
Nazad
Vrh