Plug - osnovna tema

I ja sam planirao da stavim te flahuve ovih danan jer pripremam se za jesenje oranje voćnjaka.
Pokušaću malo da savijem vrhove raonika prema zemlji pa ćemo vidjeti kako će biti.
Jednostavno ja imam osjećaj kad ga vučem za traktorom da mi vrh raonika ne upire u zemlju.
Kad navijem topling da mi prednji ide slatko zadnji samo piše po zemlji, kad ih uštelujem da su oba u istoj ravno onda prvi (kad ga spustim) opire na zemlju ne sa raonikom nego sa "dnom" pluga kako li se zove.
 
I ja sam planirao da stavim te flahuve ovih danan jer pripremam se za jesenje oranje voćnjaka.
Pokušaću malo da savijem vrhove raonika prema zemlji pa ćemo vidjeti kako će biti.
Jednostavno ja imam osjećaj kad ga vučem za traktorom da mi vrh raonika ne upire u zemlju.
Kad navijem topling da mi prednji ide slatko zadnji samo piše po zemlji, kad ih uštelujem da su oba u istoj ravno onda prvi (kad ga spustim) opire na zemlju ne sa raonikom nego sa "dnom" pluga kako li se zove.

Tako se isto ponasao i kod mene prva kad ide dole druga iskoci ili samo trlja po zemlji kad ustelujem drugu prva ide plitko ali sam resio problem finijim stelovanjem: Ako prva ide duboko a druga plitko odvijem topling za jedan krug ili dva jer ako preteras sa odvijanjem prva brazda iskoci. Jos nesto sto je veoma bitno ako ti topling ima luft ili ti u bolcnovima za kacenje toplinga ima luft nikad neces moci da nastelujes ovaj plug, tako sam se i ja mucio sve dok nisam napravio knap bolcnove i dobar topling... U svakom slucaju i tvrdoca zemlje igra bitnu ulogu sad je palo malo kise verovatno ce ti pomoci lakse ces ga nastelovati, kad nastelujes taj plug super se sa njim ore i lepo prevrce. meni se desavalo letos da mi zabacuje prednji kraj traktora u desno plrilikom tezeg oranja ali sve je to bilo zbog tvrde zemlje :ppozdrav:
Ja sam na jednobraznom plugu savio vrh raonika na dole i bolje silazi u zemlju nego dok je raonik bio prav, probaj i tu varijantu ali nemoj da preteras u savijanju samo zapamti moraces oba raonika da savijes podjednako inace ces napraviti samo gore ako jedan savijes manje drugi vise napravices samo gore...
 
Nesko da ti resim problem kao i mnogima.Ovako,problem ovog pluga kao i ostalih i nije bas do tebe a i jednim delom i jeste.Mnogi ne shvataju ali ima bitan problem.Plazovi su ti niski pa odupitu u zemlju,klasican problem ili bolje receno ovi sto prave raonike kradu,fali ti jos oko 3cm raonika,toliko je ukradeno pri pravljenju istog.I eto problema.Zasto IMT 755-756 ide dobro,pa njemu je plaz skoro koplet iznad raonika pa i kad se raonik pojede 5cm plug i dalje ide,takva je situacija i kod OLT Sremca i Posavca.Zasto se mnogi zale da Leopard treba da vuces do pola njive da udje u zemlju,zato sto su na njemu takodje plazovi jako niski pa kad se pojede raonik od oranja nema nista.Naprimer ovi po vaserima sto sklepavaju raonike skracuju raonike u startu pa vecina raonika za Leoparda je vec skracena u startu za 3cm,ide jedno vreme i gotov posle kratkog vremena.
IMas varijantu ili orginal velicina raonika,ili da podignes plazove za oko 3cm uvis i ima da ore pod garanciju.
 
Nesko da ti resim problem kao i mnogima.Ovako,problem ovog pluga kao i ostalih i nije bas do tebe a i jednim delom i jeste.Mnogi ne shvataju ali ima bitan problem.Plazovi su ti niski pa odupitu u zemlju,klasican problem ili bolje receno ovi sto prave raonike kradu,fali ti jos oko 3cm raonika,toliko je ukradeno pri pravljenju istog.I eto problema.Zasto IMT 755-756 ide dobro,pa njemu je plaz skoro koplet iznad raonika pa i kad se raonik pojede 5cm plug i dalje ide,takva je situacija i kod OLT Sremca i Posavca.Zasto se mnogi zale da Leopard treba da vuces do pola njive da udje u zemlju,zato sto su na njemu takodje plazovi jako niski pa kad se pojede raonik od oranja nema nista.Naprimer ovi po vaserima sto sklepavaju raonike skracuju raonike u startu pa vecina raonika za Leoparda je vec skracena u startu za 3cm,ide jedno vreme i gotov posle kratkog vremena.
IMas varijantu ili orginal velicina raonika,ili da podignes plazove za oko 3cm uvis i ima da ore pod garanciju.

Molim te možeš li mi pojasniti kako da podignem "plazove"?
 
lep primerak...

attachment.php

attachment.php
 
Nesko,to je vec majstorija,nije lako,moraju nove rupe da se buse na plazu za 3cm uvis i da se isprate svi uglovi,ili novi da se naruce.Naravno treba paziti dokle ide noga koja drzi nosac daske,raonika i plaza,ako je u ravni sa plazom to je vec teza majstorija.Najlakse ti je da produzis raonike za oko 3cm,laksa operacija za tebe.I odseci onaj navareni deo na prednji plaz,nesme da bude stariji kao sto je sad i nesme da bude nizi od plaza,i on trenutno odupire u zemlju.
 
nago posto kosta novi 757 3 brazde mislim da je to odlican plu za nasu zemlju mislim sever backe i lepo vuceistog 91konj rus
e sad kako u ritu to vec neznampozdrav svima:ppozdrav:
 
@Nesko
Skini te raonike i ako imas nekog kovaca u blizini odnesi ih malko da ih ispegla jer mi se cini da su puno uvijeni i neka ti malo povije vrhove na dole pa ih onda probaj!
 
Koji plug bi bio optimalan za Zetor 7045 (nazad su 16.9-30" a naprijed 11.2-24"), brdovit teren, relativno teška zemlja? Sad imam dva ravnjaka 2x10" i jedan obrtač 2x10", oba su premali za njeg ali ovu sezonu ću sa njima odraditi posao dok već za sledeću moram da nabavljam veći plug, obavezno visoki klirens jer mi je velika želja da zaoravam kukuruzovinu što sada nisam u stanju jer nemam adekvatan plug.
 
Koji zahvat ima 757-20? Jedini IMT plug u mom kraju je 755, sa ostalim se nikad nisam sreo sem možda nakratko pa ih ne poznajem baš najbolje.
 
Nazad
Vrh