Plug - osnovna tema

Imali ko sliku Čantavirski plugova ,ja ih nikad nisam video
384844_278012395584251_257285880990236_866008_1447775664_n.jpg
 
Rasipa se jer je sušna bila cela prošla godina pa je sada kao malo nakislo inače bi se kaišala ili bi ostao u njivi sa sve traktorom,plugom novinarem i snimateljem.
 
Evo na slikama se vide malo danasnji radovi.Orao sam njivu koja nije obradjivana dobrih deset godina pa evo sta je Rakovica 65 i IMT 756 izvadio.
Inace kroz njivu je isao put,nije hteo da ide plug u zemlju iako imam dobre raonike pa sam stavio za probu tegove od ruskog traktora na plug i ,moram da kazem da se pokazalo veoma uspesno.Plug je ulazio u zemlju samo tako.I da se nadovezem na pricu od ranije,mislim da bi plug od onog prijatelja sto pravi na ovim panjevima iskrivio kao gudalo.
13012012519.jpg
13012012518.jpg
13012012517.jpg
 
Ja sam tanak sa poznavanjem modela, zanima me da li obrtac 2+1 moze da digne-nosi traktor od 60 ks, kako da raspoznam na kverlendu koja je daska osmica- sa najmanjim otporom.
 
Pre neki dan sam fotografisao ovaj plug. Plug je marke Machio , ukupne visine 190cm. Neznam posto je.



zuo084.jpg
 
Evo na slikama se vide malo danasnji radovi.Orao sam njivu koja nije obradjivana dobrih deset godina pa evo sta je Rakovica 65 i IMT 756 izvadio.
Inace kroz njivu je isao put,nije hteo da ide plug u zemlju iako imam dobre raonike pa sam stavio za probu tegove od ruskog traktora na plug i ,moram da kazem da se pokazalo veoma uspesno.Plug je ulazio u zemlju samo tako.I da se nadovezem na pricu od ranije,mislim da bi plug od onog prijatelja sto pravi na ovim panjevima iskrivio kao gudalo.

Mori Cvejo ne ori drumove nema više Turaka da ih gaze :haha:
Ipak onaj plug domaćeg inovatora nije dorastao proverenom IMT plugu.
Jel plug izašao ne ozleđen iz ovakve rabote?
 
Ja sam bezbroj puta sa moju Rakovicu 60 i plugom Lemind orao panjeve i razne korene , orao sam cak i na zalet i plug nikada nisam uspeo da polomim. Pa se sad pitam zasto , da li je taj plug toliko kvalitetan? Stigao sam do odgovora koji mislim da je ispravan: Rakovica nije toliko teska da bi mogla da tako mocno povuce taj plug i da ga polomi.
 
Leminda nisam uspeo , a imt moze da se iskrivi . Da li je dovoljno , kad plug udari u panj i zaustavi traktor , a ja glavom u prednje staklo. E tek kad se vratim na sediste ja iz drugi ili treci put potrevim kvacilo , da bi zaustavio traktor da ne slajfuje , a kad podignem hidraulik , prednji kraj traktora se dize. To mi se desavalo mnogo puta.
 
Mi smo krkani nevidjeni, pa smo s 539 malo izbacili iz centra 755.20... jos uvijek prati traktor i ore fino, ali lamesi ne leze jednako na ravnom terenu... rakovica ga moze i te kako kvalitetno polomiti...

Desilo se kad sam poceo uzimati zemlju u zakup i orao sam jos sa 755, ali u kombinaciji s 549DV i na jednoj njivi u jesenskom oranju 30-ak cm dubine traktor malo malo "cupne" okrenem se iza, kad ono stari panjevi od sljiva koje ni ja ne pamtim u mojih 26 godina da su tamo bile... nista, pokupio zile na hrpu i iduca dva prolaza polako i bilo je slicno kao i na ovoj rakovici, zila cjelo cudo a ja sam mislio da su raonici gotovi, ali jako se malo poznalo na njima, jer je zemlja bila meka pa su se panjevi lako cupali. Kad sam bio kod vlasnika te zemlje vikali su na mene sto tako duboko orem, da su oni te sljive otkopavali i rezali nize, da mogu orati preko njih, jer ih nisu imali kako cupati... Sad sam ih ja povadio ;)
 
Ko nepazi IMT visoki klirens savije samo tako,a ko pazi moze ga sluziti 100 godina.Lemind nemozes iskriviti jer on ima livene glave,a IMT kovacki savijano gvozdje(glave)tu je veoma bitna razlika.Kod mene 80% IMT plugova su bukvalno unisteni,tvrda zemlja u kombinaciji sa nepaznjom i sad nema imt pluga da valja:sjasi:
 
Mori Cvejo ne ori drumove nema više Turaka da ih gaze :haha:
Ipak onaj plug domaćeg inovatora nije dorastao proverenom IMT plugu.
Jel plug izašao ne ozleđen iz ovakve rabote?
Nepovredjen i krece u nove pobede :osmeh: Prosle godine sam orao slicnu parcelu od 15a koja duze vreme nije bila obradjivana ali na njoj su bile manje zile.Kupio sam nove raonike proizvodjaca plamen,jedan kad je udario na zilu posavio se na unutra kao da je od papira.On je od obicnog gvozdja sa navarenom ivicom samo!Nisam uopste zadovoljan,dok ove sad sto imam ovo je vrh!!Em se nisu sjeli nikoliko em mogu da orem i bagremare.:haha:A,desavalo mi se sto kaze Dragan 82 da Rakovica zakaci na nesto i da tako pukem u volan da se rasturim!
 
Ja sam ove godine u više navrata nailazio na situacije kada sam mogao da polomim Rabe plug. Na nekim dijelovima parcela ima gline a bilo je jako suvo kad je orano. Kada sam nailazio na te dijelove uvijek sam prelazio u niži stepen prenosa i sa malim gasom išao tih nekoliko metara dok ne pređem glinu. Bez prednje vuče ne bi bilo opasno po plug, ali uključena prednja vuča, pa još i tegovi i dobre gume naprijed i nove gume nazad a zemlja suva i nema teorije da traktor prokliže, vidio se da bi plug popustio pa sam morao baš da pazim. Sreća pa su te glinovite oblasti male, po 40-50 kvadrata.
 
Kakvi su to plugovi . Moj IMT 756 (Predratni) uzorao ko zna koliko hektara siba i panjeva koje sam privodio kulturi i nikad se nista nije savilo. Zetor duplak prednja vuca i blokada i stotinu puta udario u panj koji nije mogao izorati. Uvek prošlajfa traktor ili pukne rucka pa se okrene osovina a nekoliko puta je i puklo vratilo . ALI nikada se nije nista savilo na plugu pogotovo ne nosači glava . Već sam jednom pisao da sam pokusavao da busim te nosače i nema teorije da se probuše. Neznam koje je godište ovaj plug.Znam da je star dosta možda i prve serije IMT .-a :ppozdrav:Zombie @ sto se tice rabewerka ja koristim trobrazni 3x12 i budi bez brige jer sam i njega testirao u panjema i to dve brazde i 7745 Zetor. Isto je dobar materijal ali vise njega nebi u to jer ako se sta desi bitce teze za delove nego samo 756 IMT
 
Vidio sam da je materijal kod Rabe više nego kvalitetana, kad je izdržao ovo oranje svaka mu čast. Bilo me jednostavno strah da bi mogao nešto saviti a za dijelove, baš kao što kažeš. ne bi bilo lako, te glinovite oblasti su katastrofalno teške za obradu čak i u odličnim godinama. Tih pola sata više što smo ja i otac ostali u oranju tih dijelova me u svakom slučaju koštalo manje nego da sam napravio havariju na plugu pa da moram da budžim i zvarujem nešto ili tražim dijelove, a na plugu svaki zavrtanj i dan danas originalni. Prošla jesen je jednostavno bila nenormalna za rad u svakom pogledu, u selu i okolini je bilo polomljenih i iskrivljenih plugova kao nikad. Prijatelj koji mi je prošle godine orao sa Renault 751.4 i 2+1 14" plugom obrtačem (plave boje, ne znam marku, morao je da skine zadnju brazdu jer nije mogao da vuče 3) je ove jeseni uspio sa tim Reanault traktorom da prekine taj plug na spoju a i solidno je iskrivljen na tom dijelu, kada sam ga zadnji put vidio rekao mi je da je plug gotovo neupotrebljiv čak i sa 2 brazde jer ne može više da se podesi. O otkinutim bolcnama, piramidama, iskrivljenim lemešima u komšiluku da i ne govorim a bilo je i kvarova na traktorima, Rakovica R60 (koja vuče berač na onom snimku) je spremna za generalnu, poznanik je na CASE 1390 napravio havariju u diferencijalu (pretjerivao je sa blokadom), drugi je na Zetor 3320 spalio lamelu...Uslovi za oranje su bili katastrofalni a ljudi nemaju strpljenja pa su gazili mašine daleko više nego što se smije. Nek sam orao možda i dan duže dok je sve bilo završeno kako treba ali nisam imao ni najmanji kvar.
 
Moj komsija je na leskovackom od 16 coli dva puta krivio osovonu nakon toga je stavio neku debelu skinutog sa nekog rashodovanog sestobraznog pluga jos uvek ga sluzi,ja sa tim krivljenjem nemam problema polako ako nesto naleti stani pa malo nazad pripodigni plug i teraj dalje, za panjeve sluzi budak a ne plug.
 
tesko plug moze da se uskrivi u cistom oranju bino je samo da nema kamena i panjeva u tvrdos zemlji plug nemoze da se slomi sem ako se nepretera brzina
 
Nazad
Vrh