Plug - osnovna tema

@Rabadzija
Promeni sofera!
Covek,koliko god da je stalozen,dobar,pedantan...jednostavno vreme ga je pregazilo,sam si rekao da je penzioner,nema vise tih refleksa....za njegov trud i rad kapu dole skidam.Al' za novije tehnologije treba pustiti mladje ljude.
 
Borko jagodinac. Ova tvoja njiva nije duza od 50m. Ali da je vec 200 i 300m ne bi bila ista pesma. tamo u tvom karju i nema njiva od 1ha. ?

Radio sam kombajnom u neka sela oko Jagodine. oni tamo nemaju vecu njivu od 0.50ha , radio sam 1 dan i vratio se kuci. Neke male parcele jedva se okrecem.
 
Mesate babe i zabe.U brdskim krajevima ljudi obicno obradjuju do 10-15 hektara maksimalno u 10 parcela,i stace mu obrtac,sa cim da ga vuce,sa rakovicom?sa 560?Bacanje para bezveze,a prinos isti,a to kao bolji je prinos ako ores sa obrtacem je cisto lupetanje gluposti.Ko obradjuje dosta zemlje u komadu,naravno da ce kupiti obrtac,to pozdravljam.
 
Borko jagodinac. Ova tvoja njiva nije duza od 50m. Ali da je vec 200 i 300m ne bi bila ista pesma. tamo u tvom karju i nema njiva od 1ha. ?

Radio sam kombajnom u neka sela oko Jagodine. oni tamo nemaju vecu njivu od 0.50ha , radio sam 1 dan i vratio se kuci. Neke male parcele jedva se okrecem.

Dragane ta njiva je povrsine 2 hektara, a ovo jeste kraci deo jer je niva pored bare i tu sam se spustio gde je prosle godine bila voda, a sad je presusilo i nisam mogao dalje da orem jer su ostali panjevi od neke vrbe, a na duzem delu je dugacka 250 metara. Isto imam malo dalje parcelu koja je tacno 2 hektara i 52 ara, onda parcela 1,3 hektara i ostale su po 0,6 i 0,5 hektara. Ne znam gde si to bio, ali u mom kraju je radjena komasacija i svge parcele su ispravljene i nema ni jedne ispo 0,5 hektara.
Da prestanemo vise sa ovim jer ipak je ovo tema o plugovima, ja se izvinjavam sto sam otisao u OFF
 
ja sam prosle godine kupio obrtaca.Moje misljenje je da je to samo moda postala,jer sam razocaran koliko je velika potrosnja u odnosu na obican a samo na ustrb manje voznje u krug i nekoliko razora po njivi
Ja cu mog prodati u kupiti obicnog trobrazdnog



Ne slazem sa time.Neuporedivo je bolje raditi sa obrtacem,potrosnja veca sada i sa ravnjakom.
 
@Rabadzija
Promeni sofera!
Covek,koliko god da je stalozen,dobar,pedantan...jednostavno vreme ga je pregazilo,sam si rekao da je penzioner,nema vise tih refleksa....za njegov trud i rad kapu dole skidam.Al' za novije tehnologije treba pustiti mladje ljude.
samo sam cekao kad ce da se javi ...ERATOR
nemoj zaboraviti da je za mnoge stvari u zivotu potrebna SEDA GLAVA
 
ova IMT kombinacija je uparena 81god. i ravno 30god. se druze uspesno. ali mislim da se evropski plugovi, u mom slucaju "landsberg potinger" mnogo lakse vuku i lepse oranje prave...
attachment.php

poruka za sve koi se jos nisu odlucili, evropski plug definitivno...
 
Pa seda glava ..za čuvanje unučića da al tuje problem sa sedim tj..starim koji suse već poderali istrošili u poljoprivredi i kad dode traktoru malo teze on nereaguje na vreme kako treba i udara po gasu ili pak muči traktor bez gasa i tuje taj problem u potrošnji ,okretnosti pa valjda nisu poljoprivredni penzioneri otišli u penzije tek onako ..nego zato što su potrošeni:ppozdrav:
 
Decki, malo da se ubacimu raspravu samo s jednom malom pricom...

U moj grad se doselio covjek iz Vojvodine, ima vec neko vrijeme. sadi lubenice, soju, psenicu i tako ima neki svoj plodored, ali mu je povrce glavni usjev. Covjek ore sa zetorom 90ks (zaboravih oznaku) i vogelom 950 trobraznim. Njegove njive poslije oranja su nesto SAVRSENO za gledati. Covjek kad nacima njivu, to radi skolski, naor se najprije razorava i onda tek naoriva i krece oranje u krug. Kad dodje do razora - jarka, dotegne top link i brzina-dvije vise i covjek zaorava jarke. Naori se ne poznaju ma koliko ih trazili, a razor se malo pozna tamo do proljeca, dok covjek ne pocme pripremati njivu za sjetvu. Kad ju prodje sjetvospremacem, mislili bi da je orano okretacem, a ne ravnjakom, jer covjek jednostavno ima smisla za oranje da je to milina za gledati kad on uradi njivu.


Sta ce takvom covjeku okretac, kad je on doveo i oranje ravnjakom do perfekcije.

Recimo, preko friskog oranja koje je stajalo nekih tjedan-dva su izvlacili klade i ugazili njivu da je to strasno. Zivo me zanimalo kako ce on to urediti. par dana poslije izvlacenja klada, taj dio se vidi da je frisko oran i ni malo ne odstupa od ostatka njive, nit ima rupa gdje je traktor zapadao, nit je njiva vislja na i jednom mijestu. jednom rjecju savrseno.

Usjev mu je uvijek odlican i rekordan i ja tom covjeku skidam kapu.


Svatko zna sto mu bolje pase i ja kazem da meni pase ravnjak ipak bolje nego okretac, posto nemam okretaca cime nositi i moje njive nisu takve da bi okretac bio rentabilan. Na drugu stranu, tko ima samo velike (ponajprije siroke njive) njemu je okretac neophodan samo i jedino samo zbog smanjenog gazenja uvratina koje se pojavljuje kod rada s ravnjakom zbog ucestalog vozanja sirokim slogom. Na njivi od 10ha koju sam orao na 4 razora su se uvratine tako ugazile da sam ih morao orati na proljece, jer u jesen plug nije htio u zemlju.
 
Nemoj te da odbacujete starije ljude tek tako!sto se tice oranja oni su orali sa cim su imali nisu imali neki izbor plugova,ja jos uvek kad vidim neke kako oru sa imt 560 i 756,20.skidam kapu to su ljudi po 60god ubijaju kako oru,a neki mladji sa savremenom i skupom mehanizacijom se pate ,zato sto nemaju osnov cast izuzecima!Moja konstatacija ranijih postova ove teme je sledeca:treba znati nastelovati plug!svaki plug je napravljen da ore ne da drlja e sad naravno da postoji razlika u kvalitetu oranja i kvalitetu pluga,zahvatu,raonicima,daskama itd.Mi kao mladje generacije smo dobili sve na gotovo sto se tice mehanizacije bas ti nasi stari su napravili te izmene i dopune tih masina koje mi sada koristimo!Molio bi neke kolege da ne filozofiraju puno!:ppozdrav:obrtac ili ravnjak sve je u redu ali treba znati orati alo breeeeeeee
 
Ili neka napravi ko u obliznjoj kaznionici... ursus 160ks imao nekih problema s okretanjem pluga, pa su odustali od okretanja, poskidali lijeva pluzna tijela i ostavili ih u radionu za rezervu i oru s okretacem kao s ravnjakom. kad se desne daske potrose, namontiraju lijeve, okrenu plug i oru s lijevim tjelima dok su desna u radioni na popravci, zamjeni lemesa i tako. Posao ne trpi, mehanicari nisu besposleni a traktoristi rade...
 
Mesate babe i zabe.U brdskim krajevima ljudi obicno obradjuju do 10-15 hektara maksimalno u 10 parcela,i stace mu obrtac,sa cim da ga vuce,sa rakovicom?sa 560?Bacanje para bezveze,a prinos isti,a to kao bolji je prinos ako ores sa obrtacem je cisto lupetanje gluposti.Ko obradjuje dosta zemlje u komadu,naravno da ce kupiti obrtac,to pozdravljam.
Postoje obrtaci i sa 1 glavom i sa vise ...... u brdskim krajevima se koriste obrtaci za ravnanje njiva , ore se par godina na nizoj strani i popravise ugao zemljista sto bi se ranije postiglo samo oranjem u jednom smeru .
@DRAGAN.KOVACEV
Daj jos malo podataka o landsbergu , imam i ja jedan a nista neznam o istom
 
za plug nisam ni znao da postoi dok nisam krenuo u potragu za plugom. plug je nemacke proizvodnje i iz price prodavaca sam saznao da je landsberg pao u ruke potingera i da se jedno vreme tako i potpisivao, sada ocigledno samo potinger...to mi ulivalo poverenje i opravdao ocekivanja, dosta je masivan al se jako lako vuce, a oranje milina kako slozi...mislim da je ovaj plug stariji od one moje stare sedmice, nemac je nemac:osmeh:

attachment.php

attachment.php


ovu sezonu je izgurao, a za dogodine malo osvezenja...
 
14 coli, fixno...nije tajna, 1750e s'obzirom da ima resetkaste daske i nije preplacen... ako budem uzeo nove raonike i jos po nesto, jos 300e... a mozda cu nabaciti kod neko majstora na ove onaj samoostreci materijal, posto dosta dobro izgledaju i na njih utisnut zig landsberg, znaci dobar materijal...

ko od majstora radi te stvari?
mozda branko iz pazove?
 
Nazad
Vrh