Plug - osnovna tema

Ovaj plug je dobar,jedino mu velika mana kaj je jako nizak,oko 65cm ako se ne varam,jer mi drug ima isti takav samo 3br,teško je orat s njim kukuruzovinu,mora se svakak malčirat.
 
Ovaj OTT sa oglasa baš loše izgleda. Nema crtala, ima samo jedan pretplužnjak, daske su sasvim sigurno loše, čak se i vidi da su mnogo tanke kad se malo bolje pogleda na slici sa boka. Ni sama konstrukcija mi se ne svidja, obje zadnje brazde drži samo jedan puni pravougaoni profila a ovo mi djeluje kao poveliki zahvat, sigurno 12" ili 14" što znači da bi npr oranje ove godine kada je mnogo tvrdo i plugovi su izloženi strašnim vibracijama postojala opasnost od havarije u služaju nešto dubljeg oranja, zahvat se ne može podešavati sem prve brazde naravno. Cijena nije neka ali plug ne uliva povjerenje.
 
Kriza pa cena uvek privuce paznju.I ja sam zapazio da jedan profil drzi zadnje brazde,nekako siromasno,ali ipak je to OTT,da je nas proizvod onda bi bilo da je konstruktivni promasaj,a posto je svaba,onda je extra,makar se i raspao na pola u oranju:osmeh:
 
Ne sumnjam ja u kvalitet izrade, proračuna ili materijala od kojeg je taj profil. Na mom Eberhardt 2x10" isto samo jedan profil drži zadnju brazdu bez ikakvih problema ali se ne bih usudio da orem s njim ove godine. Tlo je jednostavno nenormalno, raonici stalno zapinju za tvrdi sloj, "djon" i to, kao i drobljenje velikih grudvi, izaziva veoma jake vibracije. Pošto je ram ovog pluga sasvim sigurno napravljen od "federstahl" tj. opružnog čelika, same vibracije nisu neki problem (sem za zavrtnje) ali zapinjanje za plužni djon, posebno ako se ore duboko, jeste. U normalnim uslovima takvo rješenje je sasvim u redu jer se na njemu uštedi dosta mase ali šta je sa ekstremnih uslova kakve imamo ove godine? Cijena jeste povoljna, ali na plugu nemaš pretplužnjake (dobro, bez njih se i može), nemaš crtala (ajd ona se mogu lako napraviti, zavariš "podzemna" crtala za raonike), ko zna kakvi su raonici jer se ne vide na slikama (znači sigurno nisu dobri), daske su takodje sigurno loše...

Nek se i kupi za 600E, treba računati na troškove da se dovede u red a to je već skupo (daske, crtala, raonici, pretplužnjaci.......) i ode cijena daleeeeko preko 600E.
 
Imam traktor IMT 560 i plug IMT 756. O ovoj kombinaciji je na ovom forumu dosta pisano na temu dali ovaj plug odgovara za ovaj traktor i dali bi ovaj traktor mogao da vuče plug IMT 757. Mnogi su mi govorili da je plug 757 prevelik za IMT 560.
U subotu mi je ostalo još jedno jutro da uzorem, njiva suva, tvrda i ugažena. Prvo sam sa plugom IMT 756 uzorao pola nijve a onda sam od prijatelja pozajmio plug IMT 757 i uzorao njivu do kraja.
Zaključak je sledeći:
Traktor istim opterećenjem vuče oba pluga na istoj dubini, oko 30cm.
Kod pluga 757 se ne javlja kosa vuča. Traktor ne vuče ustranu a plug stoji idealno iza traktora. Plug 757 je kao stvoren za ovaj traktor.
Plug 756 brže ulazi u zemlju od 757. Neznam dali je to zbog tupih raonika na 757 ili je to karakteristika tog pluga.
 
Imam parcelu koja je gruberisana proletos (nije bilo zimskog oranja) i odmah je posađen kukuruz. Kukuruz je rodio isto kao i na oranom, ali...
Oranje te parcele je juče bilo prava katastrofa. Plug nije hteo da ide dublje nego što je prošao gruber proletos.

Na drugoj strani imam parcelu gde je prošle godine bila pšenica pa je izugareno a proletos samo plitko potanjirano i psađen kukuruz. Tu je rod bio manji od proseka, ali je oranje išlo kao pesma...
 
Imam traktor IMT 560 i plug IMT 756. O ovoj kombinaciji je na ovom forumu dosta pisano na temu dali ovaj plug odgovara za ovaj traktor i dali bi ovaj traktor mogao da vuče plug IMT 757. Mnogi su mi govorili da je plug 757 prevelik za IMT 560.

To dosta zavisi od zemlje. U lakšoj zemlji ide ta kombinacija, ali u težoj teško. 757 ima mnogo veće daske od 756 i pruža veći otpor od 756.

Zaključak je sledeći:
Traktor istim opterećenjem vuče oba pluga na istoj dubini, oko 30cm.


Zbog kose vuče koja se javlja u radu sa 756 se čini da ta razlika ne postoji, a to je zato što se deo snage troši na savlađivanje kose vuče, pa je onda ukupna snaga potrebna za vuču 756 pluga (uz kosu vuču), skoro jednaka snazi potrebnoj za vuču 14" pluga (bez kose vuče). Međutim, ukoliko se 756 ušteluje da nema kose vuče, onda se on mnogo lakše vuče od 757. Problem kod IMT-a 560 je što se njemu ne može suziti zadnji trap pa je kosa vuča neminovnost.

Kod pluga 757 se ne javlja kosa vuča. Traktor ne vuče ustranu a plug stoji idealno iza traktora. Plug 757 je kao stvoren za ovaj traktor.

Tačno, ukoliko ima snage da vuče takav plug u određenom zemljištu. Ali uzmimo da traktor ima snage da vuče zahvat od 70cm u datoj zemlji. Rekoh već da je u kombinaciji 560 i 756 prisutna kosa vuča. Ja sam ove godine orao sa tom kombinacijom i pokušao sam nešto drugo. Pomerio sam plug po kolenastoj osovini u levo (tj. kolenastu sam pomerio u desno tako da je od kolena do tela pluga 15cm) i time dobio da plug ide iza traktora sa otpuštenim španerima (osim na jako tvrdim deonicama gde je još uvek malo bežao u zabrazd), bez kose vuče, ali sa ukupnim zahvatom oko 70 cm. Tu je jedan mali tanki pojas ostajao nepodsečen, ali se on polomi i sklizne u brazdu. Dakle, skidao sam brazdu od reda do reda kao što bih i sa 757. Međutim, pošto ovako (uglavnom) nije bilo kose vuče, mogu da kažem da se ipak lakše vukao plug nego da je u pitanju bio 757.


Plug 756 brže ulazi u zemlju od 757. Neznam dali je to zbog tupih raonika na 757 ili je to karakteristika tog pluga.


757 ima manji ugao raonika u odnosu na 756 , odnosno položeniji je u odnosu na zemlju pa zato sporije ulazi u zemlju, (ovo ne tvrdim 100% jer nemam 757, ali mi se čini da je tako). Kod 756 raonik je tako postavljen da je ugao s' kojim on ulazi u zemlju velik (vertikalnije stoji u odnosu na zemlju), pa samim tim odmah ponire na radnu dubinu. To poniranje je toliko brzo da se na početku brazde lepo uočavaju prva i druga brazda, odnosno na mestu druge je rupa a na mestu prve je neuzorano pa je onda poprečno kretanje po takvim brazdama (uvratine) jako nezgodno, odnosno može ispasti iz traktora koliko je neravno.
 
Sto ne probas da ores bar na 40 cm, mislim da ti je ovo plitko.
Ha,ha. Btw nije moj plug ni traktor ni njiva. Moje zene brat ima njivu do nase kuce pa sam izaso da ga malo uslikujem. E sad to sto je on odokativno merio... Inace flasa je 35cm i ako malo bolje pogledas na levoj strani,neuzoranom delu,ima zemlje pa ispada da je tolika i dubina ali nije. Ima nekih 30cm. A cuj,nek on pila kako hoce! Moramo i mi majstori od neceg da zivimo....
 
Nazad
Vrh