Plug - osnovna tema

da ljudi daske nisu u nekom stanju ali sredicemo ih za jesenas za oranje, a preko zime cemo videti da nabavimo nove.a JD je placen 25000e sa utovarivacem.
 
Pocerina ne slazem se stobom. Sa ovolikim varovima vece je opterecenje itd. Najbolje je da se kupe nove daske i onda je sve ok.
 
Mnogi grese kad krpe daske,zato sto samo nalepe fleku preko daske i teraj.Najbolje je izvaditi pojedeni deo brusilicom i onda uz pomoc sablona od kartona napraviti to parce,preneti na plocu,oseci i lepo provariti.Ako je zavarivac pravi majstor,nece se ni primetiti gde je sastavljeno.Nista nefali krpljenju.

Na ovom plugu bi dobro dosli samo umetci da se urade napred i samo gas,ima on da uzore jos dosta.
 
Meni je moj komsija autolimar napravio od dve daske jednu na leminda. Ali on je samo spustio jednu preko druge i navario. Ali posle kad je to video 1 kovac on je odvario tu dasku i ubacio je u drugu . Po sistemu kako si ti opisao . Mogu ti reci da se nije primecivalo gde je bilo krpljeno . Cak je to parce stare daske bilo jace nego nova daske iz male privrede.
 
Mnogi grese kad krpe daske,zato sto samo nalepe fleku preko daske i teraj.Najbolje je izvaditi pojedeni deo brusilicom i onda uz pomoc sablona od kartona napraviti to parce,preneti na plocu,oseci i lepo provariti.Ako je zavarivac pravi majstor,nece se ni primetiti gde je sastavljeno.Nista nefali krpljenju.

Na ovom plugu bi dobro dosli samo umetci da se urade napred i samo gas,ima on da uzore jos dosta.

Da, to si 100% u pravu. Dosta puta sam vidio da ljudi naprave takvu glupost i samo navare neku pločevinu na dasku pa posle kukaju kako teško ide. Mrsko im uraditi tako kao što ti kažeš a tako sam im i ja govorio. Na taj način sam sredjivao daske i na našem starom Batuje 2x10" kojeg smo prodali prošle godine. To je plug koji je kupljen uz traktor i s njim se orali više od 30 godina pa su daske bile baš pohabane sprijeda. Ishabani dio sam napravio od neke ploče, fino izrezao sa šablonom, malo sam ga grijao na vatri i savio da fino uklopi u krivinu, posle zavario, obrusio i kao nova. Čovjek kojem sam ga prodao ore s njim na baš gadnom zemljištu sa mnogo kamena bez ikakvih problema. Što se mene tiče, na ovom velikom trobrazdu plugu sa slike trebalo bi samo tako srediti daske i orati par godina, naravno ako nisu stanjenje jer im tad nema pomoći.
 
Sta biste preporučili za 539. Zemljiste je dosta teško i različito. Ima i kamena. Posto ima i nagiba mislio sam da bi mi obrtač bio daobar da bacam brazdu u jednu stranu, al vidim da ako je obrtač lagan da mogu da ga nosim, onda je tanak i vjerovatno bi se krivio na kamenju, a ako je jake konstukcije onda je tažak :-( .
Ovdje ima dosta OLT PTO 2.25, čak ih ljudi skupe na 2.20 tako što držač zadnje brazde prebacu s unutrašnje strane glavne grede i opet ne ide lako, opet proklizava. Ja skoro uvijek stavim lance dok orem s tim istim smanjenim PTO koga posudim od komšije.
Ja se dvoumim između tog PTO 2.25, IMT 755 NK ili VK, il nešto slično samo da je 2x10 il čak 2x8 ako tako nešto postoji.
 
@ Žeks Za IMT 539 ponajbolji ti je IMT 755 NK. VK ne bih uzimaao jer je i 539 ponizak. Ako je zemljište baš teško onda bi kakav jednobrazni bio najbolje rješenje. Ja sam imao kobinaciju IMT 540 i IMT 755 NK zemljište slično tvome. Vukao ga je 1. brzom do 20 cm dubine.
 
E ako je zemljište baš tako zahebano, onda preporučujem ovo

slika-47213-2011-03-1300785099-velika.jpg


http://www.pik.ba/artikal/1124431/-veliki-plug-nardi/

O
brtač, jednobrazd za rigolanje, baš predvidjen za rad u kamenitom zemljištu, čovjek daje iz njeg čak i svu opremu kao i kline koji se montiraju dole na lemeš. Brine me jedino visina, tj. može li ga 539 dići dovoljno visoko ali ako to funkcioniše, ovo bi idealan plug za rad u veoma teškim uslovima.
 
Sta mislite koji je zahvat ovog pluga. Mada se jednobrazdni može pomaknuti tako da hvata manje, al onda vjerovatno ne slaže dobro.
Možda će vam biti smiješno. Ali ovdje kod nas nisu poželje široki zahvati jer su brazde krupne i nemožeš poslije ništa s njima, jer zemlja je dosta zbijena i teško je krupnu brazdu usitniti.
A sdruge strane, ako plug ima veći zahvat mora se orati duboko da bi lijpo slagao, a previše duboko neide zbog prisutnog kamena. Obično se ore od 15 -20cm dubine.
Zato razmišljam o onom OLT PTO 2.25 da ga skupim na 2x8 jer čuo sam da on bolje slaže i pri manjim brzinama i plićem oranju,
dok IMT 755 traži ipak veću brzinu kretanja, a možda i veću dubinu.
Ja sam do sad orao samo s tim skupljenim OLT PTO 2.25 ito najvjerovatnije da je bio malo pružen zadnji držač pa dno brazde nije glatko već kao da trga i ide dosta teško s obzirom na tako mali zahvat. Ako ga posudim opet ovih dana, uslikaću i okačiti da prokomentarišete, ako ne valja da se ne mučim više s njim.
Druge nisam ni probao, pa ne mogu suditi.
Izvinite na dužini poruke, omaklo se.
 
Super je ovaj 755 puno bolje izgleda ovako u radnom stanju nego tamo u korovu dok je bio.
Jeste dosli do zakljucka koji je ovaj jednobrazni ?
 
Ovaj jednobrazni je Leopard 12coli,visoki klirens.Probao sam i njega,guta sve zivo.Jedino neznam jel ovaj 755 visoki ili niski.Sad je 62cm do grede.U katalogu pise da je 63 visoki,e sad da ga jeb...m:ppozdrav:
Inace steta sta sve ljudi zaborave i ostave da stoji.
 
Mogu da se spoje dva u jedan,i eto dvobraznog.Ko hoce da sklapa i odradi.Ovaj moj je visoki klirens 70cm do grede.
 
Drustvo treba mi jedan IMT-ov plug 756.30 (trobrazdni), polovni, ako neko zna gde ga mogu naci molim nek mi javi, moze i na pp.
Cini mi se da Montoya i Grunt imaju takav plug nek mi kazu dali ga mogu vuci sa Ursusom 904 i u ritskom zemljistu.
O da, koja mu se cena odprilike krece.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh