Plug - osnovna tema

Kad smo vec kod plugova...

Imam i ja na izbor "par komada"

Leskovacki 16" jednobrazni
IMT 755.20
Vogel&Noot EcoFarmer 2x12"
Olt posavac 3x10"

Imam ramu od OLT jednobraznog Posavca i nekih pluznih tjela pa cu pokusati sastaviti jos jedan jednobraznjak i u planu imam kupiti i IMT jednobraznjak u skorije vrijeme a i za natjecanje u oranju mi treba jedan plug s uvrnutim daskama... Doci ce i on na red ;)

Ako se kupi u dogledno vrijeme neki jaci traktor, Pravit cu trobrazni plug 12" i to od IMT rame i pluznih glava od posavca... Ima da orem i brda i doline s ovoliko plugova... za svake moguce vremenske uvjete po jedan ;)
 
Bobo, plugova imaš (a izgleda bit će ih i još), sad fali ti još koji traktor i par radnika koji će da ih voze. Onda ćeš moći da uzoreš pola Hrvatske.
 
Ja imam

Rabe 2x12" obrtač, težak ko crna zemlja

Eberhardt 2x10" ugaoni obrtač, lagan kao perce

Eberhardt 2x10" ravnjak, dugačak i visoki klirens, 539 je imao problema sa vučom jer je plug vrlo dugačak a daske mu vrlo uvrnute

Leskovački 2x10" niski klirens

Bobo, mislim da bi ovaj moj mali obrtač bio zgodan za takmičenja, ima dosta uvrnute daske i ekstra lijepo slaže zemlju, samo je mnogo lagan, kao i visoki Eberhardt koji ima gomilu mogućnosti za podešavanje.
 
Dozvoljeno je imati na natjecanju bilo kakav plug. O natjecateljskom plugu mogu samo sanjati, ali mogu ja sam pokusati sloziti nesto s malo uvrnutijim daskama (recimo imt 754 mi je najbolji izbor za sad) 12" pomicna crtala sa cugovima (nema sarafa) Original kverneland cilindricne daske, ima dosta mjesta za namontirati i predpluznjake i to je onda to...

Ako je tvrdo, smijes ti slagati na plug utega koliko god zelis, ali moras paziti da ga ne polomis kao jedan kolega prosle godine.

Pasu mi i daske od mog "vogela" ali samo da su jos zeru uvrnutije, jer se ore u 2. ili 3. sporoj i brazde se svejedno znaju rasuti. sa uvrnutom daskom mislim da ne bi bilo tih problema.
 
IMT ima jedene od naj boljih plugova.Sve na njima je prilicno solidno konstruisano pocev od. raonika, oblika dasaka ,klirens, i sto je naj vaznije nisu teski za vuci i hoce u svaku zemlju.Pre smo orali sa slavonac 1 i 2 pa neki leskovacki onaj na premetanje Dubicki itd ali kada su izasli kod nas ovi IMT svi su ovi otisli u zaborav.. Naravno da postoje i brendovi koji su verovatno i bolji ali su i neopravdano duplo skuplji jer tesko su za duplo bolji od IMT. pluga.:ppozdrav:
desi našo imt plug da hvališ štose tiče imt u poredenju sa bilo kojim stranim nemoze se ničim porediti samo po ceni a o tvrdoći materijala nemora dase priča:sjasi::ppozdrav:
 
Vidis da usporedjuje IMT sa Slavoncem OLT-ovim, pa leskovacki premetnjak (koji za nista nije) i Leopard...

Dobro je zakljucio da je od njih svih IMT nedvojbeno bolji, ali dok ne proba orati s necim boljim, nece znati. Imam puno takvih primjera u mom kraju.

Najprije su ljudi kupovali plugove premetnjake, jer je IMT bio skuplji i izgledao je pre glomazno da ga traktor moze nositi a da se ne pati. Pa su na kraju ipak poceli kupovati i IMT plugove i sad se njima kunu. Kad sam doterao svoj plug s vogel glavama kuci, okupili se ljudi da vide i da ga zapijemo, i SVI su komentirali da sam trebao kupiti IMT plug, da ovaj nije nizasta, da sam bez veze bacio novce...

Kad je pocelo oranje na kosinama pa vide da se zemlja ne vraca, da se zatrpava sve zivo i nezivo i da ga vucem lakse nego IMT 755.20, onda su tek okrenuli plocu...
 
Pa i nemoze da se prica .jer nosac glave kod IMT pluga nemoze probusiti ni jedna burgija a i turpija mu ne moze nista . Ako je ti probusis ja ti dajem svoj rabawerk trobrazni plug.Naravno govorim o predratnom plugu a ove kopije su stvarno zalosno los mat. to smo svi vec konstatovali nekoliko puta.:ppozdrav:Bobo@ Naravno... Ali ja takodje imam nekoliko plugova i slazem se da imaju 2 ili 3 brenda koje svi znamo ali da mi neko tvrdi da je svaki strani olug bolji od IMT to je vec prica bez zdravog razmisljanja...:sta:
 
Poslednja izmena:
Pa normalno je da plugovi od par hiljada evra, bolje oru od IMT- a koji kosta nekoliko stotina.
Mora opravdati ulozeno.
Ali ipak ako pogledamo u kvalitetu oranja, naspram cene IMT se moze nositi sa uvoznim.
 
Kolege moje,svi plugovi su dobri ako ima zasta da se zakace:osmeh:Ako su fabrike napravile po neznam ni ja koliko hiljada primeraka pluga,pa nemozemo reci da svi nevaljaju.Mozemo samo svrstati domace plugove u neku kategoriju ko je za malko bolji od nekog drugog.Svi domaci proizvodjaci su imali dosta dobrih primeraka pluga.Naprimer mom burazeru nijedan plug nevalja kad zakaci za traktor,samo sa IMT-om zna da ore,po njemu svi ostali nisu znali da prave plug nego su to prizvodili onako,bezveze.
Kao zakljucak mogu reci da je po nekom kriterijumu IMT plug napravljen da legne uz svaki traktor,dok kod drugih proizvodjaca to nije slucaj.Ali svi oru kako treba(sem Leminda,koji uspravlja brazde ko spomenike:osmeh:)
 
Pa i nemoze da se prica .jer nosac glave kod IMT pluga nemoze probusiti ni jedna burgija a i turpija mu ne moze nista . Ako je ti probusis ja ti dajem svoj rabawerk trobrazni plug.Naravno govorim o predratnom plugu a ove kopije su stvarno zalosno los mat. to smo svi vec konstatovali nekoliko puta.:ppozdrav:Bobo@ Naravno... Ali ja takodje imam nekoliko plugova i slazem se da imaju 2 ili 3 brenda koje svi znamo ali da mi neko tvrdi da je svaki strani olug bolji od IMT to je vec prica bez zdravog razmisljanja...:sta:
e tu nisi u pravu burazer kupio lemkena i baš je hteo da buši nosač glave i odneo kod strugara u radionicu on probo i od toga ništa i kaze sa takvim materijalom se nije još sreo kaze u imt ide ko u sir a u lemken jokkk,paje naručivo neku vidijsku burgiju totije samo jedan primer od milion njih ja nekazem da imt ne ore al šteta gaje porediti sa nekim stranim kao lemken,rabeverk,huard,kun,ili tome slično titije made in srbija proizvod a naši prave samo da prodaju i zarade koju kintu a kvalitet svi znamo
 
Spram cene IMT je odlican.
Uzrilja i on kao i ostali.
Kao sto rekoh cena presudjuje, kvalitet. (Bar je tako do sada bilo.)
Kod nekih nemogu ni plugovi od 5 - 6 ooo eura da pomognu dok ne padne kisa.
Mi poorasmoooo! Brda i doline :osmeh:
 
kod nas svako selo ima svog favorita jedni vole samo Leskovačkih 16 coli
drugi samo IMT
a ja znam samo jedno da gde god uzorem sa Vogelom ili Kvernelandom,razlika je primetna
tako da stoji to nema šta koliko para toliko i muzike...
 
Ja busio pre par godina IMT nosac glave,obicna gvozdjusija.Ali dobar je,zavrsava posao samo tako.Ma svaki je dobar kad ga covek ima.:ppozdrav:

Domaci plugovi:eek:dlican odnos cene i kvaliteta
 
kod nas svako selo ima svog favorita jedni vole samo Leskovačkih 16 coli
drugi samo IMT
a ja znam samo jedno da gde god uzorem sa Vogelom ili Kvernelandom,razlika je primetna
tako da stoji to nema šta koliko para toliko i muzike...
Da takoje i mozda jos jedan plug da ga sad ne raklamiram ali da je sada bolji i kuhn i houard i lemken i landsberg i frost itd samo zato sto su strani to nije zdravo razmisljanje tj. nije realno .
 
Mirko daj slike ponova. Iskreno receno nisam ni gledao koji je jednobrazni mislio sam da je i on IMT kao i vecina.
A komsija je prodao leoparda drugom komsiji koji ce ga vuci Torpedom 90.
 
Da takoje i mozda jos jedan plug da ga sad ne raklamiram ali da je sada bolji i kuhn i houard i lemken i landsberg i frost itd samo zato sto su strani to nije zdravo razmisljanje tj. nije realno .


u poljoprivredi realnost nema veze sa nečim stranim ili domaćim,svi se trudimo da svoju zemlju obradimo na što bolji način,a tu je jedina realnost to što svi u našem okruženju gaze daleko ispred nas,prate inovacije a mi stojimo, a šta je nekad IMT bio kada se i izvozio u sve te zemlje,a gde je sad taj isti IMT,naravno nismo mi krivi za to,već,zna se... da neidem :off_topic:
 
North Army,sutra cu slikam plugove.Danas sam probao IMT,odlicno radi posao.Moram mu staviti nastavke za daske,posto nema.To cu sutra najverovatnije kupiti.Jednobrazni ce da ceka malo,a 755 ce u dalju prodaju.
Rece komsa Rado da je ga dao u komsiluk,hteo taj da kupi trobrazni pa se ipak odlucio za Leoparda.Iskreno mislim da je Leopard dvobrazni premal za Torpeda 90-ku:ppozdrav:
 
Hteo al 3 braznog nema bez 700e a sam znas posto je ovaj bio + decko je sad ove godine kupio 90-ku,pa ce orati sa LTZ-om i TD-om,a ove godine je jako teska zemlja za oranje mnogi su polomili plugove kod mene u komsiluku pa kaze ko ga *ebe nek ide ove godine za te novce i ako ga pokida ne zali.
 
Bas tako za te pare ima da bude extra.A trobrazni su skupi i veoma trazeni.Moze jedino da nabaci jos jednu glavu
na Geoparda i za male pare moze imati 3-brazni.Ali to vec nije nas problem:osmeh:
 
Nazad
Vrh