Plug - osnovna tema

sve zavisi kakava ti je zemlja,laka ili teška pa tako i odredi koliki plug možeš vući, ja inače sa 112ps vučem Vogel 4 glave 14coli. Ali kod nas su zemlje onako lagane za tu rabotu
 
pa nije bas laka cak naprotiv prilicno je da tako kazem ljuta zemlja vecinom se tesko ore cim malo preteraju kise odma se onako kaisa a tad tek ide tesko mada imamo i njivu jednu dalje gde se lakse ore
 
ma ćuti brate nespominji to,ima ovde likova čim prikažeš sve prednosti obrtača nad ravnjacima odma ti kontru udaraju,jer neće sami sebi da priznaju šta valja,zamisli da su ubedjeni kako su ravnjaci od Boga dati
 
IMT ima jedene od naj boljih plugova.Sve na njima je prilicno solidno konstruisano pocev od. raonika, oblika dasaka ,klirens, i sto je naj vaznije nisu teski za vuci i hoce u svaku zemlju.Pre smo orali sa slavonac 1 i 2 pa neki leskovacki onaj na premetanje Dubicki itd ali kada su izasli kod nas ovi IMT svi su ovi otisli u zaborav.. Naravno da postoje i brendovi koji su verovatno i bolji ali su i neopravdano duplo skuplji jer tesko su za duplo bolji od IMT. pluga.:ppozdrav:
 
Njive i međe i sve, a i rad je preporođen sa premetnjakom,a ko misli drugačije nije u pravu, žao mi je.
 
Moj stric koji ima dva traktora i radi po sezoni p reko 50 hektara kaze da ne valja kod obrtaca to sto posle nekog vremena ispadnu iz ose , razmaknu se plugovi i onada traktor vise zapinje kad ore.
 
IMT ima jedene od naj boljih plugova.Sve na njima je prilicno solidno konstruisano pocev od. raonika, oblika dasaka ,klirens, i sto je naj vaznije nisu teski za vuci i hoce u svaku zemlju.Pre smo orali sa slavonac 1 i 2 pa neki leskovacki onaj na premetanje Dubicki itd ali kada su izasli kod nas ovi IMT svi su ovi otisli u zaborav.. Naravno da postoje i brendovi koji su verovatno i bolji ali su i neopravdano duplo skuplji jer tesko su za duplo bolji od IMT. pluga.:ppozdrav:


Normalno da su dobri, kad su kopije kvernelanda...

Prvi IMT plugovi su imali cjevastu ramu kao i stariji kverneland plugovi, a i daske su im kopije kvernelandovih starih pluznih tjela. samo su u IMT-u napravili problem sto su daske s malim lemesom (3 rupe) namjenjene za 12" i 14" a daske s velikim lemesom (4 rupe) za 16" i 18" ovi su napravili sve "za broj" manje, pa se upravo vidi razlika u radu kod 10" i 12" jednako se lako vuku, a 10" 3 puta gore okrece zemlju. 14" dobro ore, ali 16" ore puno bolje ;)

Vidio sam i 756.20 rasiren na 14" zahvata i taj plug ore FANTAZIJA. nisam vjerovao svojim ocima kako to lijepo ide, ali covjek koji ga je sirio, ga je vratio nazad na 12" jer ta prosirenja koja je pravio su pocela pucati... Vukao ga je s IMT 560.

Kasnije sam poceo citati strane forume da vidim kako to moze lemes zahvata 12" orati zemlju zahvatom od 14" pa sam saznao da su svedjeni isli na to da ostaje 2" nezahvacenog zemljista, koje ce daska "odlomiti" a ta zemlja koja nije odrezana glumi "zglob" oko kojeg se ostatak okrece, umjesto da uklize u stranu i tako se postize bolje okretanje zemlje.
 
Zanimljivo , i ja sam citao cini mi se na ovom forumu o tome, ne znam ko je pisao.Rekao je citiram da ( kod 2 brazdnog pluga) druga brazda ne podseca prvu , pa ne odseceni deo se ponasa kao sarka prilikom prevrtanja zemlje .
 
Tako i rade VARIO plugovi... stela mu se zahvat do 20" a nema 20" lemes GARANT ;) Kvernelandov najveci lemes je 14" ili 16" ako se dobro sjecam. Davno je to bilo.
 
bio vasar u rumi danas... zurio sam, pa sam samo ovo uspeo da slikam. nisam nikad cuo za ovu marku, pise Frost na njemu
photo03871.jpg
 
Još jednom da napišem, ,što sam već na nekom forumu reko , da je Bobo doktor za plugove i oranje .Treba ga postaviti za ministra oranja.:haha:

Na ovo mjesto pristajem i bez place. Titula je bitna ;)

Inace mi je oranje najdraza poljoprivredna operacija i zelim oranje dovesti do savrsenstva, cak se i natjecem na natjecanjima i svake godine sve bolji i bolji ;)

U planu je i sastavljanje nekog pluga koji ce sluziti samo za natjecanje, ali nigdje da nadjem IMT 754 plug za neke normalne novce, pa da krenem s poslom...

Inace, nedosanjan san, KVERNELAND... Ali jednog dana ce biti i on
 
Sto bi ja voleo da sam dobar u oranju kao nas minisar Bubu, al nista od toga. Ja i dalje ne mogu da resim kosu vucu. Probao sam razne opcije al ne biva i to ti je. Pregledavao sam i savete na netu i to nije urodilo plodom. Da podsetim radi se o 539 i lemind 12 coli dvobrazni.
 
Ja bi radije da ga zamenim za 755 al niko nece. Sto je jos cudnije ovim plugom je orao jos moj pokojni deda sa 533 i nije mu smetalo. A ja se nerviram strasno. Kad je meka zemlja mogu reci da nije strasno al kad je suvo bogme boli leva ruka.
 
Imam tri IMT pluga
Jednobrazni
Dvobrazni 755 (kupljen nov pre 5-6 god) drugi po redu
Dvobrazni 756 kupljen ove godine.
Sada mi je izmakao polovan KVERNELAND, sa plicim daskama za mali novac.
 
Pre 5 - 6 godina je placen oko 550 e nov.
Mislim da je sada skuplji.
Sa IMT 560 lagano vucem 756, i nameravam da uzmem trobrazne, za strnista i njive u kojima mogu
da orem sa njima bez problema.

kd8xhu.jpg
 
Nazad
Vrh