Plug - osnovna tema

Neko je potego pitanje okretača za manje traktore tipa od malog fergusona do Rakovice. Ima i plugova za njih samo što ih je teže naći polovne, al kad je čovjek uporan nađe ih. Dat ću jedan primjer iz Slovenije. Tamo se za 300-500-600 eura može naći urednih dvobrazdnih plugova Batuje 10" i 12" kao i jednobrazdnih 14" koje ti "manji" traktori nose i rade sa njima bez brige. Bacite malo oko na Slo. oglasnike pa ćete ih nać.

Evo i primera, malo pre sam gledao nešto:http://www.avto.net/_TOVORNA/ad.asp?ID=5248365
 
Sve je to lepo,ali kako ja sa rakovicom da odnesem plug od 500-600 kila do njive,a putevi su takvi da jedva i samim traktorom prodjem.Nema se ::novac::,male povrsine se kod nas obradjuju i on nemoze da se otplati ni za 20 godina.A veci deo srbije je ovakav kao sto sam opisao:ppozdrav:
 
Da li bi neko mogao objasniti kako obrtača koristiti sa Rakovicom 65? Da bi se kod nje koristio izlaz za kipovanje potrebno je prebaciti jedan ventil ispod sedišta u drugi položaj i tad je hidraulik za poluge van funkcije. Dakle, za okretanje pluga bi bilo potrebno: podići poluge, prebaciti ventil u položćaj za kipovanje (ne znam šta se tad dešava sa polugama, da li su zaključane u gornjem položaju ili padaju dole), okrenuti plug, vratiti ventil u položaj za rad sa polugama i tek tada ući u brazdu i spustiti plug. Pomenuti ventil nema ručicu već je u obliku šrafa, pa ga je potrebno ključem okrenuti. Ne znam da li je predviđen za takvu učestalu manipulaciju sa njim.

Takođe me zanima kako bi obrtač radio u kombinaciji sa IMT -ovom hidraulikom. Ne znam koliko je praktično naštelovane ručice za regulaciju vuče u svakom prohodu pomerati zbog okretanja pluga...

Interesuje me da li sam ja dobro shvatio kako bi trebalo raditi sa obrtačem i pomenutim traktorima, ili ima neki lakši način za to. Inače, mislim da je obrtač bolje rešenje od ravnjaka samo ako je traktor u mogućnosti da radi sa njim.
 
Zaista ne znam kako bi to radilo kod Rakovice jer ima malo čudnu hidrauliku, ali postoje i obrtači sa mehaničkim okretanjem, oba moja se okreću ručno. Poluga za aktiviranje se može pomjeriti prstom i plug se sam okrene, evo snimak kako se moja Rabe okreće


Neki obrtači imaju jednosmjerni hidraulični cilindar i veliku oprugu a neki imaju dvosmjerni cilindar. Npr, spominjao sam komšiju koji je orao sa IMT 577 i velikim dvobrazdom. On ima jednosmjerni cilindar (crijevo se spaja na izlaz za kipu) a pored cilindra se nalazi jaka opruga. Kada on hoće da okrene plug, prvo pusti ručicu tj. kao da hoće da spusti kipu. Opruga tada skupi cilindar a plug se okrene nešto više od pola svog puta. Potom ponovo podigne ručicu, ulje izduži cilindar koji plug okrene do kraja i tako ukrug. Kod obrtača sa dvosmjernim cilindrom potrebno je dva crijeva spojiti na dva izlaza (potrebno je imati takvu hidrauliku) i tada jednostavno pomjeranjem ručice na jednu ili drugu stranu okrećemo plug. Mehaničko okretanje je najjednostavnije za korištenje, moj plug ima mogućnost automatskog okretanja, tj. mehanizam se sam aktivia čim ga podignem u krajnji gornji položaj, ali ne koristim tu mogućnost. Inače, plugovi sa mehaničkim okretanjem se moraju spustiti do kraja i opet podići kako bi se ponovo okrenuli. Za traktore kakva je Rakovica moguće je koristiti samo obrtač sa mehaničkim okretanjem (to pretpostavljam na osnovu toga kako si objasnio njen rad) a kod IMT mogu i sa hidrauličnim okretanjem, ali samo sa jednosmjernim cilindrom jer većina iMT traktora ima samo jednosmjerni hidraulični izlaz.
 
E da vidim tog dasu koji ce sa IMT-ovim izvodim za kipanje okrenuti plug i orati tako s njim a da ne ugradi neki ventilski sklop u sistem hidraulike.

I Rakovica i IMT traktori manjih snaga u dodatnoj opremi imaju dvosmjerni hidraulicni izlaz, koji je neovisan o podiznim polugama a moze biti i jednoradni i dvoradni pomicanjem rucice na samom razvodniku. Samo je na moj 549 nadoplata za razvodnik i dodatnu pumpu koja ga napaja bila 700€ pa smo od toga odustali, jer nam tad nije trebalo...

Mehanicki okretaci su jako dobra stvar u ravnici, al kako ga okrenuti kad traktor stoji na nagnutom terenu, to mi nikako nije jasno. komfor se gubi, samim time sto najprije treba okrenuti traktor u povoljan polozaj na kraju njive, i tek tada povuci rucicu za okretanje i onda nastaviti okretanje traktora i ulazak u iducu brazdu. istina, jednostavnije je nego orati uvijek na istu stranu, ali mehanicki okretaci mi se nikako nisu svidjali, kao ni hidraulicni okretaci s jednim crijevom i protuoprugom, iako i taj radi svoj posao.

Jedna covjek mi je pricao da je malo tezi posao okrenuti visebrazni plug (on je tad imao 4 brazde RABE plug s jednim crijevom i oprugama) na nagnutom terenu, jer ga moras "hvatati" kad dodje do kraja, inace se vrati na istu stranu... Al na sve se covjek navikne vrlo brzo, tako da ni ovoj "mani" ne dajem neku veliku paznju, samo ukazujem na ono sto mi ljudi pricaju.
 
moj okretač ima dvosmerni klip ali koristi samo jedno crevo pod pritiskom a kroz drugo samo vraća ulje nazad nikad nije pod pritiskom
na plugu postoji regulator koji okreće smer ulja u klipu a ja uvek guram ulje u jedno isto crevo
tako da bi mogao raditi i sa imt jedino da se drugo crevo spoji negde na blok da samo vraća ulje nazad
 
Kolega, IMT kao takav u standardnoj izvedbi bez dodatnog jednosmjerno/dvosmjernog razvodnika nema sanse da okrene plug... IMT je malo cudna biljka i kad mu spojis neki cilindar na izvod za kipanje (okretanje pluga) i das mu ulje, on ce nastojati ulje poslati u cilindar s manjim otporom (ili ce podizati poluge ili ce okretati plug ako je to u danom trenutku laksa operacija) Nakon sto plug dodje u mjesto gdje je cilindar skroz izvucen, valja sad iskljuciti dovod ulja tako da ga opruge vrate u skupljeni polozaj i tako do kraja okrenuti plug. Stos je taj sto ce IMT traktor najvjerovatnije spustiti plug na zemlju, nego ga okrenuti do kraja, jer je lakse (ovisi opet o tezini i izvedbi pluga) pustiti plug dolje, nego ga drzati na polugama i ujedno okretati.

Bar ja ovako mislim, da je teze okretaca drzati na polugama, nego ga i drzati i okretati u isto vrijeme, bez obzira bio to jednosmjerni ili dvosmjerni cilindar za okretanje na plugu, princip je vise-manje isti...


Druga je solucija ako je plug na zemlji i ides ga podici u zrak, postoji sansa da ce se tokom samog dizanja poceti izvlaciti i cilindar za okretanje i onda opet imas muku...


Dakle, ja i dalje mislim da bez razvodnika ili nekog ventila (koji ce biti na crijevu pluga kojeg treba stalno otvarati/zatvarati po potrebi) sa IMT traktorom nema oranja s hidraulicnim okretacem...

Molim nekog strucnijeg tko je ovo mozda nekad i probao, da se izjasni, jer ovo nemam gdje u praksi isprobati da bih bio 100% siguran.
 
u pravu si
ali samo onaj mali dodatni ventilić što odvaka poluge od kipe bi verovatno rešio problem
plug se podigne,
dodatni ventil se prebaci u polužaj za kipovanje(plug je valjda i dalje gore)
onda se pošalje ulje u vod za kipovanje plug se okrene,
opet se prebaci ventil pa se plug spusti

ma batali mnogo komplikacije prođe dan već bi izorao
 
Da li bi neko mogao objasniti kako obrtača koristiti sa Rakovicom 65? Da bi se kod nje koristio izlaz za kipovanje potrebno je prebaciti jedan ventil ispod sedišta u drugi položaj i tad je hidraulik za poluge van funkcije. Dakle, za okretanje pluga bi bilo potrebno: podići poluge, prebaciti ventil u položćaj za kipovanje (ne znam šta se tad dešava sa polugama, da li su zaključane u gornjem položaju ili padaju dole), okrenuti plug, vratiti ventil u položaj za rad sa polugama i tek tada ući u brazdu i spustiti plug. Pomenuti ventil nema ručicu već je u obliku šrafa, pa ga je potrebno ključem okrenuti. Ne znam da li je predviđen za takvu učestalu manipulaciju sa njim.

Takođe me zanima kako bi obrtač radio u kombinaciji sa IMT -ovom hidraulikom. Ne znam koliko je praktično naštelovane ručice za regulaciju vuče u svakom prohodu pomerati zbog okretanja pluga...

Interesuje me da li sam ja dobro shvatio kako bi trebalo raditi sa obrtačem i pomenutim traktorima, ili ima neki lakši način za to. Inače, mislim da je obrtač bolje rešenje od ravnjaka samo ako je traktor u mogućnosti da radi sa njim.
@dukej sam si sebi objasnio za rakovicu. I da poluge bi ostale gore zakljucane. A taj ventil sto preusmerava ulje...hmmm mislim da nije predvidjen za toliki broj okretanja ili ti mrdanja levo desno. A imt ukoliko ima zupcastu pumpu,pored klipne, i razvodnik za hidrauliku moze i on da radi sa obrtacem(od 577 pa na gore imaju koliko ja znam). Ustvari sa ventilom prioriteta moze jedna pumpa a dva potrosaca! Tj poluge i obrtanje.
 
Kloki, najvjerovatnije mislis na onu "kornjacu" sto se stavlja na poklopac hidraulika umjesto onog malog deklica na dva sarafa. Moram te razocarati, kad ruckicu okrenec na kipu, poluge padaju dolje... Tako da opet nista.

Kazem i ja. bez dodatnog razvodnika i pumpe koja ce ga napajati s IMT-om nema oranja s hidraulicnim okretacem. Zupcaste pumpa su se po zelji ugradjivale od modela 540 pa na vise, a standardna oprema su na traktorima koji imaju kocnice potopljene u ulju 577 od 1997.g na dalje u standardnoj izvedbi, 560, 565 560 uz nadoplatu (koliko mi je poznato)
 
Ne znam kako je to riješeno kod ovog 577, radi se o starom tipu. Vidio sam da je crijevo priključeno u kipu i da ima samo jedno crijevo, ali nisam pitao kako je to regulisano sa ventilima niti sam to gledao. Vidio sam da funkcioniše i to sasvim normalno, kao i kod nekih plugova koji imaju dvosmjerni cilindar a koje sam isto gledao u radu. Plug nije padao niti je bilo kakvih problema, al me zaista zanima kako to riješiti. Mislim da trebamo preći na IMT temu, da ne idemo u off ovdje.
 
Moguče je okretat plug okretač s IMT.Konkretno radi se o IMT 565 i plugu V&N okretač s jednim crijevom.565 ima samo jednu cijev ili izvod za kipanje prikolice i pomoču toga i okreče plug.Naravno da mora imati dodatni ventil kojim zatvori da hidraulik ne pada dolje kad je do kraja podignut.Princip je sljedeči:plug se digne do kraja,taj ventil se okrene i ručka pomoču koje se diže i spušta hidraulik se pogurne prema dolje ili ti položaj kao kad se spušta plug,kad se cilindar od pluga uvuče do kraja,ručka se ponovno vrača gore ili položaj za dizanje pluga i i plug se okrene..

Sve ovo treba radit jako brzo jer i kad se zatvori hidraulik sa tim dodatnim ventilom on i dalje polako pada dolje,ali ovaj sistem funkcionira u praksi što sam gore opisao.
 
Jel zna neko dimenzije semeringa na crtalu pluga imt757? Ovaj sto sam skinuo nema oznaka, a mjere koje skinem sublerom su 56x31x10, e sad malo mi cudno da je mjera na osovinici 31 mm nesto mi to vuce na Engleze, a nemoguce da se osovinica "pojela" za cio milimetar ravnomjerno po obimu.
 
Rakana nit je bila a niti ce ikad biti orač,tako da glupo je i spominjati pokušavati obrtače kačati za nju,jer njena hidraulika se zasniva na sistemu od pre 100godina. Moj mali Mačak IMT539 ima savršenstvo od hidraulike naspram nje. Čisto primera radi komša kupio prošle godine kod Bucala novu 65 Rakanu,posle 10rs bosch pumpu mu zamenuli,kad je zakačio presu kardan nije hteo da se uključi a kada je kod Bucala preuzeo traktor to nije ni proveravao,pa su ga na pola morali seći,kada je došlo vreme da se ore,najbolji orači našeg sela nisu mogli plug da našteluju,pa su 5 plugova probali i na kraju ustanovili da eks centar nije uredu,pa su i to zamenuli sad kao radi al trza,povučete ručicu ka gore 10cm i on tek tad reaguje. Smešni su to traktori,to je samo da vuče prikolicu i šepuri se po selu,ništa drugo.
 
Macvanin,da rajka nije orac nije niti ce biti. Ali da je samo za prevoz i sepurenje,e to si se debelo zajabunio. Ima ona mana i nekih prilicno glupih zastarelih resenja ali u nekim operacijama je mama za imt! Isto tako ni imt-a ne bih dao za rajku u nekim drugim rabotama. Inace imam i imt-a i rajku i veruj mi znam sta govorim. Prebaci se malo u temu rakovica pa tamo komentarisi o njoj da vidis na kakve ces reakcije naici. Ovde je to :off_topic:
 
što se mene tiče ti se slobodno prebacio u Temu Rakovica jer ta teme mene nezanima,znam zašta meni Rakovica služi,a mi ovde uveliko pričamo o plugovi obrtačima,a čovek je tražio objašnjenja jel može to za taj traktor da mu ime nespominjem više.
tako da ja nevidim šta je tu :off_topic:
 
Rakana nit je bila a niti ce ikad biti orač,tako da glupo je i spominjati pokušavati obrtače kačati za nju,jer njena hidraulika se zasniva na sistemu od pre 100godina. Moj mali Mačak IMT539 ima savršenstvo od hidraulike naspram nje. Čisto primera radi komša kupio prošle godine kod Bucala novu 65 Rakanu,posle 10rs bosch pumpu mu zamenuli,kad je zakačio presu kardan nije hteo da se uključi a kada je kod Bucala preuzeo traktor to nije ni proveravao,pa su ga na pola morali seći,kada je došlo vreme da se ore,najbolji orači našeg sela nisu mogli plug da našteluju,pa su 5 plugova probali i na kraju ustanovili da eks centar nije uredu,pa su i to zamenuli sad kao radi al trza,povučete ručicu ka gore 10cm i on tek tad reaguje. Smešni su to traktori,to je samo da vuče prikolicu i šepuri se po selu,ništa drugo.
Izgleda ti niti si radio sa Rakovicom niti poznaješ nekoga ko je ima a zna sa njom raditi.
donosiš neke bez veze zaključke. No to je tvoje mišljenje.
Da je savršen traktor,sigurno nije (imam ga i ja) da odradi puno posla, odradi (Bar kod mene,20 g je i orala ove se penzionisala).
ps. pročitaj u temi o rakovicama kako se šteluje hidraulika što je objasnio naš član Borko Jagodinac,pa onada probaj a zatim nam tvrdi nešto u šta se ne razumeš.
Čovek se uči dok je živ.
 
Komšija sa snimka branja sa svojom R60 (motor od R65) kojoj se ne zna godište ili radni sati svake godine uzore desetine hektara u najgorim mogućim uslovima, kako svoje zemlje tako i one koju uzima u zakup i još više uslužno. Eto prije neki dan sam ga gledao kako ore, rad kombinacije traktor+plug (IMT niski klirens) funkcioniše odlično, dubina ujednačena, bez problema ikakvih. Nikad ga nisam čuo da se imalo požalio na oranje s njom.
 
Nazad
Vrh