Plug - osnovna tema

Moje misljenje je da svako ko nema pare , a treba mu plug. Neka kupi polovnog ravnjaka , jer ce za koju godinu kad zaradi malo para kupiti obrtaca. Ali po meni nije rentabilno kupiti novog ravnjaka , koji je dosta skup, kad uzmemo u obzir da je njihovo vreme proslo.
 
svi mi znamo naše standarde i šta ko može i nemože i naravno svi se trudimo na nam bude što bolje,to niko nespori,a pročitaj ti druže slobodno unazad pa ćeš videti šta su pisali.

a to dal se kaže prevrtač ili obrtač,mislim da je svejedno
 
Ovde se srbija svela samo na ravnicu,a ostatak srbije neka ore sa volovima:osmeh:,salu na stranu kako ja da vucem obrtaca-prevrtaca kod mene u brdu:ppozdrav:
 
Niko nije ni spomenuo da oni nisu dobri ali za naše standarde su malo skupi pa se opredeljujemo za ono što možemo sebi da priuštimo,ali da je prinos veči-to ne pije vodu

Zorane, jesi li pročitao moj post ranije? To za prinos sam ja nekad ranije napisao objašnjavajući kako se oranjem na jednu stranu na mom kraju izbjegavaju bujice, šteta bude manja pa je prinos veći. Sad su se neki uhvatili za to i podje*avaju se na moj račun, iako jako dobro znaju na šta sam mislio pošto sam opisao kako se prinos povećava. Mislim da je u stvari moja greška, nisam trebao napisati da se prinos povećava, već da se sprečava nastanak štete na prinosu, ili da se izbjegavaju gubici ili tako nešto. Evo, izvinjavam se svima kojima je smetala ta izjava, izgleda da sam se pogrešno izrazio.

Oranjem obrtačima se NE POVEĆAVA prinos (jer to naravno nije moguće, obrtač je plug kao i svaki drugi plug), već se u specifičnim brdskim uslovima olakšava i pojednostavljuje rad, te se sprečava nastanak gubitaka usljed bujica.

Eto, jesam li sad bio jasan?

@Mirko

Ja imam i obrtač 2x10", čak IMT 539 ore odlično s njim.
 
Postoje zemljista gde su slogovi max. 10 tak. metara i na parceli imate puno (dola ) razorica koje uvek moraju biti ociscene zbog oticanja vode bilo da se radi o zimskoj brazdi ili o posejanoj kulturi. U takvoj parceli nemate svrhe vuci obrtac jer kad izadjete na ovratine bilo levo ili desno nema potrebe ni za kakvim rikvercom jer naj dalje 4 do 5m od vas je brazda .Samo malo kocnica, plug dole i gas..Na nasoj opstini postoji i nesto zemljista ( mi je zovemo poljnjaca)pjeskovitog tipa gde kad kisa pada 15 dana kada sutra usja sunce posle podne ides u njivu. E tu bi dosao dobro obrtac plug jer je naj bolje da nemas ni jedne razolice na njoj i da je sto ravnija.:ppozdrav:Sticem utisak da neki hoce da nas ubede da je plug obrtac neophodan u svakoj parceli. Sta kad covek ima duge parcele i uske treba da da duplo vise novaca za obrtac a vec :haha:ima ravnjak.. gluposti!!!
 
Niko nije ni spomenuo da oni nisu dobri ali za naše standarde su malo skupi pa se opredeljujemo za ono što možemo sebi da priuštimo,ali da je prinos veči-to ne pije vodu

Kad pogledaš sa druge strane videćeš da nije skup obrtač.Ako imaš jedno 80 njiva i na svakoj njivi izgubiš dve vrste ( razor,slog,međa sa jednim i drugim komšijom) dođeš do cifre od 160vrsti a to mu je 6jut puta prinos kukuruza od 5000kg dođeš do cifre od 3 vagona pa pomnoži sa bilo kojom cenom i samo će ti se kasti za koliko se otplati.Da ne spominjem ravnomerniju dubinu oranja ( nema iskakanja pluga ako naiđe na tvrđe zemljište ) i zasigurno malo veći prinos ušteda u vremenu i nafti gde nemoraš da zatrpavaš razore i u proleće da tri puta prelaziš da bi poravnao isto.Nemoj pogrešno da me shvatih i ja sam do juče orao i naorao se sa ravnjacima ali obrtač je obrtač.
 
zombi bio si ti jasan,niko nepolemiše prinos,samo komentarišemo o obrtačima

Pocerac, druže skoro cela Austrija i Švajcarska je u brdima pa kako misliš kako oni oru tamo,veruj bez problema
 
Kad pogledaš sa druge strane videćeš da nije skup obrtač.Ako imaš jedno 80 njiva i na svakoj njivi izgubiš dve vrste ( razor,slog,međa sa jednim i drugim komšijom) dođeš do cifre od 160vrsti a to mu je 6jut puta prinos kukuruza od 5000kg dođeš do cifre od 3 vagona pa pomnoži sa bilo kojom cenom i samo će ti se kasti za koliko se otplati.Da ne spominjem ravnomerniju dubinu oranja ( nema iskakanja pluga ako naiđe na tvrđe zemljište ) i zasigurno malo veći prinos ušteda u vremenu i nafti gde nemoraš da zatrpavaš razore i u proleće da tri puta prelaziš da bi poravnao isto.Nemoj pogrešno da me shvatih i ja sam do juče orao i naorao se sa ravnjacima ali obrtač je obrtač.

Ma nisam ni rekao da obrtači nisu dobri ali su skupi
 
@Spasoje

Baš o tome sam i ja ranije govorio. Negdje je zgodno imati jedan plug, negdje drugi.

@Zrenjaninac

JA imam baš taj problem, dosta parcela (9) i na svakoj imam 2-3 sloga ili razora. To i pokušavam da izbjegnem jer je, izmedju ostalog, velika danguba u vremenu i gorivu.
 
0.75
ok lep podatak
pogledajte Zrenjaninca i njegovu mehanizaciju,sigurno obradjuje hektara i hektara, i naravno kupuje savremenu mehanizaciju,naravno i sam kaže šta mu se se u praksi bolje pokazalo,zato je to i uzeo.
 
To je sviranje da ne kažem čemu.Za nekoga ko radi 500+hektara taj plug je isplativ jer ima dosta da radi pa mu štedi vreme.Za nekoga ko radi od 20 do 200k.j ne potreban je čak ima i jedan primer gde čovek radi blizu 1.000 k.j a ore sa ravnjacima.Takvo je vreme da se na paradiranje po selu više gleda nego na stvarne potrebe.
 
Gledam ovde se komentarise kao da su svi clanovi multimilioneri.Kod nas malo stize dvobraznih obrtaca 2X10 koji su najpotrebniji u brdskim krajevima, jer ih preko ima malo a i ovi sto uvoze preko nece da doteraju jer je na njima siromasna zarada.Tako da ce mo jos 100 godina orati sa ravnjacima.
 
evo vam primera,Matić nema obrtač i naravno odamh je ljuti protivnik te vrste plugova. Treba biti realan i videti iz priče iskusnih ljudi kojih ovde na forumu ima dosta,naravno svi smo mi radili prvo sa volovima i drvenim plugovima,pa dodjoše traktori i plugovi normalni ravnjaci,evo tehnologija stigla do obrtača,tako da se bolje od boljeg ide
 
Koliko je tezak obrtac 14 coli dvobrazni,naprimer regent ili slicno.Po mojim podacima iz kataloga oko 800kg. ako negresim.I sa cime ja to ovde kod mene da vucem.Sa rakovicom 60:haha:
 
Zao mi jednog prijatelja imao lep zivot radio oko 100-200kj i onda resio da kupi nov obrtac renomirane marke,naravno teoretski mu je plug bio isplativ ali u praksi ... jok!!
Sad ore sa starim ravnjakom,a obrtaca pojele kamate i neko se usrecio kupivsi ga na placu oduzete mehanizacije.
 
evo vam primera,Matić nema obrtač i naravno odamh je ljuti protivnik te vrste plugova. Treba biti realan i videti iz priče iskusnih ljudi kojih ovde na forumu ima dosta,naravno svi smo mi radili prvo sa volovima i drvenim plugovima,pa dodjoše traktori i plugovi normalni ravnjaci,evo tehnologija stigla do obrtača,tako da se bolje od boljeg ide
Otkud tebi to da je on protivnik toga?
Mozda ljudi imaju prece stvari od obrtaca pluga!
 
Kad pogledaš sa druge strane videćeš da nije skup obrtač.Ako imaš jedno 80 njiva i na svakoj njivi izgubiš dve vrste ( razor,slog,međa sa jednim i drugim komšijom) dođeš do cifre od 160vrsti a to mu je 6jut puta prinos kukuruza od 5000kg dođeš do cifre od 3 vagona pa pomnoži sa bilo kojom cenom i samo će ti se kasti za koliko se otplati.Da ne spominjem ravnomerniju dubinu oranja ( nema iskakanja pluga ako naiđe na tvrđe zemljište ) i zasigurno malo veći prinos ušteda u vremenu i nafti gde nemoraš da zatrpavaš razore i u proleće da tri puta prelaziš da bi poravnao isto.Nemoj pogrešno da me shvatih i ja sam do juče orao i naorao se sa ravnjacima ali obrtač je obrtač.
Tačno,ovo su sve razlozi zašto sam i ja uzeo obrtač.Jes da košta ko da sam ore ali na svakoj njivi gde sam orao na stranu imao sam lošiji kukuruz. Jes da nisam neki majstor i ne znam da zatrpavam razore i međe.danas sam prvi put orao sa obrtačem i zadovoljan sam treba još par stvari finiširati i biće ok.
 
Drustvo tesko je vreme,krpimo se kako mozemo,kupujemo,prodajemo,pokusavoma kao da nesto poboljsamo sve ali sve teze.
 
Nazad
Vrh