Plug - osnovna tema

evo vam primera,Matić nema obrtač i naravno odamh je ljuti protivnik te vrste plugova. Treba biti realan i videti iz priče iskusnih ljudi kojih ovde na forumu ima dosta,naravno svi smo mi radili prvo sa volovima i drvenim plugovima,pa dodjoše traktori i plugovi normalni ravnjaci,evo tehnologija stigla do obrtača,tako da se bolje od boljeg ide
@Macvanin82 a koji plug ti imas?
 
ovo nije tema ko može da kupi i ko nemože da kupi i ko ima traktor da može da zakači takav plug illi ne i niko nikog netere da kupi takav plug i dal je nekom kamata pojela ili ne takav plug,mislim da se ovde priča samo o prednosti obrtača i ništa više. Ja hoću samo da kažem da realno treba priznati da su mnogo bolji i da imaju mnogo više prednosti nad ravnjacima,a ko hoće nek kupi koji god hoće plug
 
Talijanu ja sam probao sve cake sa ravnjakom. Napravim mali razor u jesen , u prolece ne smem da udjem u njega jer ga voda jos 3x povecala i produbila. Bilo ne ponovilo se. I ti ces sada malo da se odmoris obrtacem. Daj neku sliku od pluga sto si kupio .

---------- Poruka napisana u 23:02 ---------- Prethodna poruka je at 22:58 ----------

Mirko 015 Nema obrtac 800kg Proceni i sam sa ove fotografije

ftge0y.jpg
 
RatkoPA
druže ako hoćeš iskreno tri pluga imam

jednobrazni 16coli - deda u zadruzi u njegovo vreme pravio
dvobrazni 756 v.k.
i
Vogel M950 3+1 naravno obrtač


Mirko 015
na sajtu Consuma piše tri brazde Vogel 950 obrtač oko 735kg
 
@NA Daj nemoj iti zezati. Neko ko radi toliko zemlje nemoze propasti zbog jednog pluga bio obr. ili ne .. Nesto drugo kod njega skripi a zaleg;o je plug...:ppozdrav:
 
Matiću ima i drugih mnogo jeftinijih stvari za paradiranje po selu a plug sigurno nije jedan od njih već da ore i da ore.Ne vidim kakvo je to sviranje k..cu citiram tvoje reči, jer da nevalja nebi se ni proizvodili a ljudi nebih kupovali.A taj što radi 1000jut i ore za ravnjakom njegov je problem a ne naš.Možda ima nekog i sa 50jut a ore sa obrtačem to nema nikakve veze.Lepo sam vam napisao da se maltane sam otplati a ti možeš i tu računicu da prepoloviš pa opet dođeš do zadovoljavajućeg rezultata a i brate imaš plug za narednih dvadeset godina sigurno da ne razmišljaš.
 
Za svaki kredit treba imati i neku zaleđinu ne 100% ali barem 50-60% ili ti dve do tri godine unapred barem u našem poslu i uslovima na tržištu.
 
Pa banke takve vole. Kad god se unajmljujemo i uzimamo kredit , tad moramo da se izracunamo kao da ce narednih 5 god biti najgore moguce godine , i ako nam se tad na papiru isplati , onda mi samo tako mozemo uzimati kredit. Jer pogotovu onda kad imamo dugove , e bas tad se desi jos neka nesreca pored nerodne godina , i tad smo pukli.
 
pa cela Srbija je pod pušingom,koliko je samo forumaša u zadnje tri godine uzelo nove mašine i traktore,naravno nikom lako nije,pamet u glavu,što rekao Zrenjaninac nemožeš računati da će svakak godina doneti 14t/ha kukuruza ili 8t/ha soje. A i plug se neuzima na godinu dana,a sigurno kada neko upi nov pa ima da ga služi dugo,dugo
 
Dragane u katalogu IMT-a pise da je 757 tezak 290kg. a dvobrazni obrtac takav 785kg(mehanicki).E sad nagradno pitanje je koliko je tezak taj sa slike
 
Moslim da nije tezi od 600kg. Pogledacu sutra da vidim sta pise na njemu.
U svakom slucaju njega Rakoviva ne moze da bnosi do njive.
 
Imam ovaj kuci.
347bh8m.jpg


Pomerali smo ga Rakovicom s mesta na mesto , ali jedva sto prednjim gumama pipa zemlju. Mnogo je dugacak unazad i pravi veliki prekret. Nismo imali prilike cak ni malo da ga probamo. Probao sam obrtac , ali mnogo manji od ovog.
 
Koliko je tezak obrtac 14 coli dvobrazni,naprimer regent ili slicno.Po mojim podacima iz kataloga oko 800kg. ako negresim.I sa cime ja to ovde kod mene da vucem.Sa rakovicom 60:haha:

Moj Rabe 2x12" je težak kao crna zemlja, premještam ga sa 539 al mu nije lako, mislim da ima 400-500kg, nisam siguran (vući će ga h-360). Obrtač je u osnovi težak kao dva ravnjaka istog zahvata jer svakako ima sve dvostruko, a ram koji je jedinstven mora biti dosta masivniji zbog sopstvene mase pluga. Kao što Mirko kaže, mali obrtači su jako rijetki (mislim na 2x10"), ja sam onaj moj jedva našao jer mi je trebao bas za 539 (veoma je lagan, oko 250kg jer je izvagan).

@Dragan82

Nedavno sam gledao kako ore IMT 577 sa VN 2x14" obrtačem koji em ima visoki klirens, em je dugačak preko svake mjere i dizao je traktor na uvratinama (nema tegove, nije duplak).
 
mogu reći svoje skromno iskustvo a to je da je orati obrtačem pravo zadovoljstvo u odnosu na ravnjak
nikad nisam imao brazde sa ravnjakom čak sam uspeo da napravim i breg gde je bila rupa ali
znate koliko je teško orati oranje kad se zatrpava brazda još ako se nepali kukuruz pa to se sve upetlja
a još tu budu dva reda travljiva katastrofa
istina je da se obrtač sam otplati jer
imam 30-40 parcela svakakvih površina i na svakoj po dva tri loša reda zbog vraćanja zemlje
kada se to sabere skupi se lepa cifra a plug sam platio samo 2000€
o podoravanju širokih parcela neću ni da govorim jer me je to rikvercovanje izluđivalo sa ravnjakom
 
Dragane u katalogu IMT-a pise da je 757 tezak 290kg. a dvobrazni obrtac takav 785kg(mehanicki).E sad nagradno pitanje je koliko je tezak taj sa slike

Čisto usporedbe radi. Imao sam Lemken 3x12", 2+1, pune daske, povišenja i produžetci dasaka, željezni kopirni točak, zadnje crtalo, na prednje dvije brzade noževi umjesto crtala. On je bio težak ravno 630 kg. Nije mi dao vrga mira pa sam ga nosio na vagu i izvago.

Što se tiče okretača mogu reći (iz vlastitog iskustva) da je sa njima puno jednostavnije, kvalitetnije i brže orati. Znao sam i podatak o uštedi vremena kad se ore sa ravnjakom i okretačem u ovisnosti o širini sloga i izgubljenom vremenu kod okretanja sa okretačem tj. kod vozanja sa ravnjakom (od brazde do brazde). Okretač u konačnici odnosi pobjedu u tom pogledu. O prednosti oranja bez razora i naora je bezpotrebno pričati, o ispravljanju klinova, međa... Okretač mi je bio "spor" jedino u oranju bašči i vrlo malih parcela jer sam imao okretač 2x10" za malog fergusona, pa dok ga okrenem ja sam već u suprotnoj brazdi sa ravnjakom. U svim ostalim situacijam okretač mi je bio puno bolji izbor. Nadalje prednost oranja ravnjakom vidim kod ljudi koji imaju problema sa površinskom stagnacijskom vodom pa onda moraju orati njive na puno slogova-razora. No i to se da rješit sa dubljim oranjem kad su povoljni uvjeti, sa podrivanjem... Ipak ima tala kod kojih se i uz te mjere mora orati na slogove, no postotni udio takvih tala je vrlo mal. Uglavnom okretač je plug kojem dajem veliku prednost u odnosu na ravnjaka jer kad se sve sagleda na njegovoj stranu je kvalitetnije i ravnije oranje, lakša i brža predsjetvena priprema, lakša sjetva, laška žetva (pogotovo soje)... itd. Možemo mi tu tupit koječega kolko oćemo no to je tako i kapija.

Neko je potego pitanje okretača za manje traktore tipa od malog fergusona do Rakovice. Ima i plugova za njih samo što ih je teže naći polovne, al kad je čovjek uporan nađe ih. Dat ću jedan primjer iz Slovenije. Tamo se za 300-500-600 eura može naći urednih dvobrazdnih plugova Batuje 10" i 12" kao i jednobrazdnih 14" koje ti "manji" traktori nose i rade sa njima bez brige. Bacite malo oko na Slo. oglasnike pa ćete ih nać.
 
Nazad
Vrh