Plug - osnovna tema

Ja sam laik za obrtače a i nisu mi preko potrebni,a ova ti je dobra Kiš.Ipak hvala ljudi-Najbolje da ja prodam zmajevku i lepo odem i kupim traktor ali to ne ide tako brzo a ja bi što pre da odradim ali izgleda da moram malo oladiti

Što je brzo, to je i kuso.....Sad će još malo kraj poslova i onda kreće trgovina.Do proleća ćeš naći nešto...:ppozdrav:

Matiću, posebno ako je iz Švajcarske....to si zaboravio..:haha:
 
Evo jednog zanimljivog pluga, jednobrazd obrtač Nardi, plug za tzv. "rigolanje" tj. jako duboko oranje. Imao sam zadovoljstvo gledati ih uživo na sajmu prije par godina i imam samo riječi hvale za konstrukciju i masivnost, plugovi kao da su pravljeni za oranje kamenja a ne zemlje. Na sajmu je bio i plug gotovo identičan ovom sa oglasa, ali sa hidr. okretanjem i spram konstrukcije, mislim da je teži od prosječnog dvobrazda obrtača. Daska mu bila je zaista ogromna, mislim da bi se s njim moglo orati i 50cm.

http://www.pik.ba/artikal/1124431/-veliki-plug-nardi/
 
Zar niste čitali da se sa obrtačem povećavaju prinosi?

Mala ispravka, ne samim obrtačem, već time što on omogućava oranje bez formiranja razorica koje u brdovitim terenima dovode do formiranja bujica u slučaju jakih kiša a koje, dok je usjev mlad (npr. kukuruz) mogu da naprave ogromnu štetu, a što se meni i svima u mojoj okolini više puta desilo prošle godine. Npr, obična razorica košta 3-4 reda kukuruza duž cijele njive. Žao mi je na blagom offtopic, ali morao sam Zoranu objasniti o čemu se radi, da se čovjek ne zbuni badava.
 
Zombie,zato se plug poplići kad se završava oranje i onda tog problema nema i zavisi kako oreš,okolo ili iz sredine,ako ideš iz sredine onda ni nemaš razor
 
Zombie,zato se plug poplići kad se završava oranje i onda tog problema nema i zavisi kako oreš,okolo ili iz sredine,ako ideš iz sredine onda ni nemaš razor

Znam, samo što nije sve tako jednostavno kao što se čini. Parcele male, nepravilnog oblika, jako brdovito, nageto na sve strane a komšije napadaju sa svih strana i odoravaju, naoravaju, preoravaju, ako ti naoreš on odore i pokvari medju, ako on naore ti moras da odores jer inače posije i na medju i tvrdi da je medja u tvom (začas ti ispare dvije brazde duž cijele njive), visinske razlike na medjama i do 1.5m...ma pisao sam o tome ranije, neću više da se ponavljam.

Zna se kako se zatrpava razor.Ko je majstor za oranje zatrpa ga samo tako.

Kad 20-30 godina moras da ores na samo jedan način, tj. sa pravljenjem razora, onda se na sred njive formira kanal i po 40-50cm niži od ostatka njive, djaba što ti njega zatrpavas.

Nek svako koristi ono što mu treba, bezveze se desetak strana na pola tema podje*avate oko obrtača, kao da bih ga ja kupovao da mi nije trebao...
 
Razlika jeste velika , ali posle dolazi usteda obrtacem. Ma koliki majstor bio za razor, uvek taj razor prestavlja veliki problem . Bar je meni predstavljeo.
 
obrtače može da pljuje samo onaj ko ih nema a kada bih samo jednom probao da ore sa njima nebih nikad više otkačio. pa se valjda zato sada masovno uvoze i kupuje svejedno novi ili polovni

samo glupo je pisati i diskutovati o njima,jer cela Evropa i 75% Srbije ih koristi
 
evo ja čitam ovu i poslednjih nekoliko stranica unazad i vidm da gde god je Dragan82 napomenuo prevrtače neko se našao pametan da kaže kako to nije dobro,eto o tome se radi. Čovek mislim,samo priča šta je video i doživeo,ja u tome nevidim ništa loše
 
Niko nije ni spomenuo da oni nisu dobri ali za naše standarde su malo skupi pa se opredeljujemo za ono što možemo sebi da priuštimo,ali da je prinos veči-to ne pije vodu
 
Nazad
Vrh