Plasman zamrznute maline

Pozdrav Ariljac ja polako pocinjem sa gajenjem malina, i planiram da napravim mini hladnjacu do 10 tona, reci mi po tvom iskustvu da li je to pametno i da li ona moze da se proda kasnije kao zaledjena, da li je hladnjacari otkupljuju. Da li si ti zadovoljan, ako izuzmemo ovu godinu gde je zamrznuta malina jeftinija od sveze. Hladnjaca bi bila iskljucivo za moje maline, ne planiram da otkupljujem...

Generalno bi to trebalo da je dobra prica,pogotovo ako radis svoju malinu.Treba samo uzeti u obzir da dolaze turbulentna vremena za male hladnjace iz razloga sto smetamo velikim izvoznicima i sistemima.Neki od njih vec sada najavljuju da nece kupovati zamrznutu malinu.To je psebno izrazeno u ariljskom kraju gde postoji vise stotina malih hladnjaca koje su pune vilameta vrhunskog kvaliteta dok veliki izvoznici uvoze malinu.Plasman iz godine u godinu se menja,kad im trebas svi te jure,kad im ne trebas ne konstatuju te.Generalno smatram da je to dobra prica (da nije ne bih pravio sebi hladnjacu) bez obzira na sve probleme,pogotovo kada imas svoju malinu,sto je i kod mene slucaj.U Arilju se intezivno radi na udruzivanju malih hladnjaca za predstojecu sezonu,kako sam cuo i to moze biti dobra stvar.Videcemo,vreme ce pokazati.....U svakom slucaju,samo napred,hladnjaca od 10 tona ti nije velika investicija i sa svojom malinom neces pogresiti.
 
Generalno bi to trebalo da je dobra prica,pogotovo ako radis svoju malinu.Treba samo uzeti u obzir da dolaze turbulentna vremena za male hladnjace iz razloga sto smetamo velikim izvoznicima i sistemima.Neki od njih vec sada najavljuju da nece kupovati zamrznutu malinu.To je psebno izrazeno u ariljskom kraju gde postoji vise stotina malih hladnjaca koje su pune vilameta vrhunskog kvaliteta dok veliki izvoznici uvoze malinu.Plasman iz godine u godinu se menja,kad im trebas svi te jure,kad im ne trebas ne konstatuju te.Generalno smatram da je to dobra prica (da nije ne bih pravio sebi hladnjacu) bez obzira na sve probleme,pogotovo kada imas svoju malinu,sto je i kod mene slucaj.U Arilju se intezivno radi na udruzivanju malih hladnjaca za predstojecu sezonu,kako sam cuo i to moze biti dobra stvar.Videcemo,vreme ce pokazati.....U svakom slucaju,samo napred,hladnjaca od 10 tona ti nije velika investicija i sa svojom malinom neces pogresiti.

Hvala puno na savetu. S obzirom na ovu godinu gde je smrznuta malina jeftinija od sveze, ja ne bih po svaku cenu punio hladnjcu, ako bi mi cena odgovarala prodavao bih i svezu. Samo ako bi cena sveze bila ne daj boze niska, i ako bi ne daj boze okup slabo isao onda bih sve u hladnjacu pakovao. Po mom nekom misljenju ne bi trebalo da ako je cena sveze niska da bude i zamrznuta jos niza. Ove godine je po meni otkupna cena sveze bila dobra. Ja ne znam kako to ide i da li sam skroman ili neskroman, ali ako bih i pola evra vise zaradio na zaledjenoj meni bi to odgovaralo.
 
Da li se meni cini ili je doslo vreme za prodaju maline?????
Poceli kupci da zovu,da se raspituju,kao da su se probudili iz zimskog sna.......Prica se po Arilju da je sve manje vilameta,sva je prilika da ce se vilamet prodati,a da ce ostati neprodata malina uvezena iz Poljske........Sva sreca,nisam uvozio,vec sam samo proizvodio vilamet vrhunskog kvaliteta....
 
Dokle cete cekati druge, mozete li da se organizujete da sami preradite malinu i da je sami izvezete...? Zar nije lepse svoju sudbinu imati u svojim rukama? Hladnjace imate, znanje da tu robu preradite isto imate... Pokrenite se...
 
Dokle cete izvoziti?budite potrosaci i uvoznici neceg skupog. Dosadan si poznavalac. Dosta je od proizvodjaca da je zamrzne.jer ako pocne dalje svi ce da izvoze u gepek
 
Evo posle 6-7 meseci hahaha ja opet da pitam ako ima neko ko je zainteresovan za kupovinu originala imamo oko 100 tona robe sa preko 75% rolenda. Naravno necemo je dati po 170din ako imate ponuditi neku normalnu cenu javite se pa da saradjujemo. Trebacemo vam kolege hladnjacari za ovu 2017 jer ce malo maline biti u nasem kraju poprilicno je izmrzlo pa ko zna.....mozda mozemo da dogovorimo i malinu iz sezone 2017. Pozdrav
 
Na sadasnje cene rolenda i griza to je neka nornalna cena u ovom trenutku... Sta ce kasnije biti sve zavisi od niza faktora, tendencije nisu pozitivne...
 
Tendencije nisu pozitivne, pola izmrzo, kako je krenulo sa susom i sta jos sve moze da se desi, cena mora da bude veca nego lane.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Jos je rano davati prognoze, razumen vas vi kao proizvodjac branite svoju poziciju, hladnjace opet kazu da ima robe itd itd... Svake godine ista prica... Ono sto mene zabrinjava je da neki veliki igraci nagovestavaju nisku otkupnu cenu... Voce je kao berza, cene stalno fluktuiraju.. Malina je bila dostigla svoj vrhunac normalno je bilo ocekivati pad... Zaradjivalo se bilo prosto nenormalno i sa jedne i sa druge strane... U tom opstem ''ludilu'' otreznjene je moralo doci, hladnjace ce knjiziti gubitke a proizvodjaci ce mozda morati jedne godine da rade i za pozitivnu nulu.... Sve je to normalno, stanje trzista... Nije to da se prvi put desava...
 
stiuacija na terenu kaze da ce berba 2017 letnjih sorti biti simbolicna,glavni nosioci berbe ce biti mladi malinjaci dok stari malinjaci imaju problem sa listanjem sto izmrzlo sto didimela ko ima zaledjenog orginala letnjih sorti neka je cuva kao zlato
 
Mnogo riskantno je to sto predlazete... Roba je u hladnjacama i svaki dan pravi troskove... Ja ne bih bio ni u cijoj kozi sada da ne prodam robu i da moram da rizikujem cekajuci ovogodisnju berbu...
 
Cunami kao jedan od niskusnijih forumasa ovde pojasni malo bolje situaciju. Kod mene nema izmrzlina a listanje je krenulo dosta ranije i bujnije nego obicno i to me plasi (kasni mrazevi) Sto se mene tice pokusacu da zamrznem svoju malinu usluzno i da je cuvam i necu je predavati po najavljenim cenama (Krops) U mom komsiluku slicno ljudi razmisljaju. Velika je tisina, nakupaca nema kao proslih godina da oblecu i nude "bolje uslove od drugih" mnogo je mirno za pocetak aprila?
 
POZDRAV :ppozdrav: Svim vrednim malinarima i ostalim..!
Posle visednevnog samo-banovanja..zbog ne istinitih komentara pojedinaca....znate na koga mislim a posebno zbg poznavaoca .zbog njegoih komentara sam se svojevremeno i banovao...?

Evo danas dokon pa iscitah nesto od postova ...i vidim da u ove dve teme bi i politike i NEISTINE pono kao i lobiranja...iiiii jbg.

Shvatih da ima i postenih i dobronamernih postova koje zaista treba iscitati!, al ima i onih drugih sto ih treba ignoree?

Prava istina u plasmanu zamrznute maline je ta...da je sva malina ugovorena i prodata ..ali zbog skuplje struje i radne snage u EU malina se ne isporucuje ranijom dinamikom kao predhodnih god vec se cuva u nasim hladnjacama. isporucuje se samo kolicine po potrebi. Tako kupci u EU ne moraju da lageruju i skladiste i dodatne troskove da prave...vec je to ostalo na nasim hladnjacama.

I tako su se stekli uslovi za razna mesetarenja i nadmudrivanja izmedju malih i velikih hladnjaca, kao i proizvodjaca.

Iz jakih izvora stizu price da ove god malina ce imati sramno nisku cenu pa taman da rodi samo 10% ...6-10 000 t.

Tu pricu propagiraju oni sto zele da to i stvarno ostvare...iz vise razloga... kao i iz politickih?
Mozda im uspe ??? videcemo.

U nadi da ona druga strana , iznadje nekakvo resenje i da sve bude kako treba srdacno Vas pozdravljam!
 
i poljaci su krenuli 2015 jeftino pa kada su uvideli da robe stvarno nema skoro su utrostucili cenu na kraju, isti takav scenario ceka nas ove godine jer za pretpostaviti je da ce letnje maline biti redukovan rod dok mladi zasadi nemaju potencijala za ozbiljan prinos, a za cenu jesenje sorte se pitaju poljaci ,ovi nas i ce samo pratiti iako je kvalitet nasih jesenjih sorti mnogo bolji od poljskih ili ukrainskih
 
@pole

Ozbiljan ste proizvodjac zaista to se vidi ali o drugim stvarima sada bas i nemate toliko ubedljive argumente... Pa jel to za godinu dana struja toliko poskupela pa sad im nase hladnjace sluze kao lageri... Nije struja u evropi poskupela, ista je cena kao i ranijih godina i cena radne snage je ostala ista ali je ponuda maline veca od potraznje.
 
ponuda vilameta iz Srbije skromna i skupa , naredna berba letnjeg sortimenta je po kolicinama vec sada sa velikom sigurnoscu u podbacaju , neki ce se bas iznenaditi sa kolikim procentom ,naravno i okruzenje istu pricu prica izgleda jesenje sorte opet ce biti lepa popuna ali i to ce biti diskutabilno ako cena bude ispod ocekivanja proizvodjaca
 
@pole

Ozbiljan ste proizvodjac zaista to se vidi ali o drugim stvarima sada bas i nemate toliko ubedljive argumente... Pa jel to za godinu dana struja toliko poskupela pa sad im nase hladnjace sluze kao lageri... Nije struja u evropi poskupela, ista je cena kao i ranijih godina i cena radne snage je ostala ista ali je ponuda maline veca od potraznje.


Naj manje je sto zelim da se prepucavam i nadmudrujem....? Al mozda ne razumete sta sam napisao izmredju redova i tocaka...?

Ako nam je Leposavic u Bogaticu lepo prikazao tabelarno za 10 god unazad ...kolicine u Poljskoj,Cileu,Srbiji,B.H,iii dr kao i u svetu bez Ruske federacije ....sto je sve sa zvanicnih sajtova ministarstva nabrojanih drzava i svetski prinos i potraznja ....Stoga Vase price NNNEEE piju vudu... sem ako smatrate da je Leposavic ne kompetentaaan...?

Ponavljam---------Iz jakih izvora stizu price da ove god malina ce imati sramno nisku cenu pa taman da rodi samo 10% ...6-10 000 t.

Obzirom kako su danas prosli ..... Ova zelja im se (naaadam) nece ostvariti.

Sto se tice mog kraja stvarno je mnogooo malinjaka rikaveela.....kod burazera 1 ha Mikera je tuga ne me poslusao letos sta da radi...Moja 3 h Mikera su OK....za sada..? Nisam stigao da obilazim malinjake..? al po pricama ...50% je mnogo loseee...?

Uskoro fotke u temi - radovi u malinjaku-

Da dodam...prica see...?

Biznismenin iz EU hteo je da uveze nasu Polku i polanu ...jer je kvalitetnija ....al nije dobijo dozvolu ...uz obrazlozenje da mora prvo Poljsku ...pa ako tamo nema onda moze is Srbije ....jer je Poljska clanica...? gde se nesto suska tamo nesto i ima...???
 
Nazad
Vrh