Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Cunami pre deset godina na trzistu smo bili lideri i odlucivali o ceni maline na svetskoj pijaci (poljaci i cileanci bili jedini sa nama) sada su tu bosanci bugari ukrajinci na kosovu se gaji ... to me plasi kada je cena u pitanju ali sve ispod 200 dinara je lose za proizvodjace.
Zaista mislim da treba malo vise edukacije pre nego se iznesu ovako pausalne"cinjenice".
Rod u BiH je oko 10.000t na KiM oko 1000t,kad je dobra godina Cile proizvede 47.000t...o ovome sam vec pisao imas linkove u jednom od mojih postova pa koga interesuje neka potrazi.Svi oni zajedno proizvedu oko 50% onoga sto Srbija proizvede a i rod iz okruzenja najcesce i zavrsi u Srpskim hladnjacama.
Da ne bude da potcenjujem bilo koga,kolege iz BiH imaju dosta kvalitetnu robu ali je problem sto nasi "biznismeni"hoce pare na brzinu pa kupe najjeftiniju i mesaju sa domacom cime degradiraju nas kvalitet.
Ono sto mi "bode oci" je nacin na koji nas,zbog neodgovornog ponasanja pojedinaca,gledaju i komentarisu kolege iz okruzenja.
Evo jedan primer...
"SARAJEVO, Bosna i Hercegovina je u proteklim godinama bila 12. na svjetskoj listi po izvozu maline, ali se o tome ne priča dovoljno. Takođe je Bosna i Hercegovina 150 godina ispred Srbije u proizvodnji maline u tehnološkom smislu, iako Srbija važi za “svjetskog proizvođača maline”. Problem je u tome što BiH nema sistema, jer na primjer u Srbiji imaju ”svakih 100 metara” hladnjaču i farmer ne treba čekati na skladištenje ploda i može sačuvati 100 odsto kvalitet, kazao je za Agenciju FENA ekspert iz oblasti sektora jagodičastog voća i predavač s oglednog poligona za istraživanja pri Poljoprivredno- prehrambenom fakultetu u Sarajevu Adnan Maličević u intervjuu o perspektivama uzgoja jagodičastog voća što može riješiti mnoge ekonomske probleme u Bosni i Hercegovini."

Ima na ovom forumu i kolega iz BiH pa bi bas voleo da mi neko objasni kako je to i po cemu Bosna 150god ispred Srbije u tehnoloskom smislu?
Ko iz cijih knjiga uci o proizvodnji maline,mi iz njihovih ili oni iz nasih?
Ciji metod(Ariljski) sluzi kao reper u svetskoj proizvodnji maline?
Srbija sa svojom proizvodnjom moze itekako da utice na svetsku cenu jer proizvodi malo vise od 25% svetske proizvodnje(sa uvozom izadjemo na 30%).
Sad se neko plasi zbog proizvodnje malina na KiM,svasta covek moze ovde da procita(probam da napisem kosovo kao kolega marko17 ali ne ide pa dodam i metohiju :osmeh:),neka sadi ko god hoce,kvalitet imamo,znanje imamo,dajmo mi sve od sebe da proizvedemo vrhunski proizvod a ostalo ce vec da dodje na svoje mesto.
 
E,svasta ljudi mlate kad je malina u pitanju narocito kad treba da se SRBIJA omalovazi i ocrni.O cemu prica ovaj lik iz Federacije ili kog vec kantona FBiH.Oni su samo ispred nas po zagadjenju i norovirusu u svakom vocu isto kao i ovi sa tzv.Kosova.Tacno je da su 12 na listi od 13 imena drzava i teritorija.Sad ce nam predavanjao malinama drzati i predavaci iz RCG a ocekujem i sa KiM a bogami i iz Hrvatske kad treba da se pljuje po nasim proizvodima.
Oni imaju robote na solarnu energiju za celokupnu obradu maline a traktore na el.energiju,djubre sa humusom i prskaju demineralizovanom vodom,pretpostavljam da je to taj tehnoloski napredak.
 
Poslednja izmena:
ljudi aj polako da ne lupetamo gluposti. Prvo ovaj iz federacije je budala i tacka ne vredi trositi reci na tog lika. Drugo cile proizvodi oko 55-60k tona u dobroj godini od cega 2/3 zavrse u USA. Podaci o tome su javno dostupni tih 42-47k tona je prosek kad uzmete dobre i lose godine. Bosanska roba nije nista kvalitetnija od nase ,a li nije ni djubre. Prinosi su im nikakvi po ha ali se proizvodnja uvecava ozbiljno. Bosna daje do 15k tona ,a Kosovo izmedju 3-5k tona tesko je pratiti podatke o tome jer mnoge nase velike hladnjace imaju svoje firme i tamo. Sto se tice noro virusa bosanska roba ne prolazi skoro nikakvu kontrolu na granici i ide bez problema dok nasu urnusu. Noro virus je netipican za nase krajeve dok je u poljskoj odomacen. Aj sad mozete jednom da pogadjate kako je on dospeo u nasu robu??? Dva nagovestaja UVOZ-MIKSANJE. Tako su se neki vec poznati hladnjacari da ih ne pominje bukvalno posrali (izvinite na izrazu ali ne postoji prikladniji) na nesro sto je decenijama bilo sinonim za kvalitet na svetakom trzistu,a to je Srpska malina. E sad isti ti hladnjacari ce najvise da najebu(opet se izvinjavam na izrazu) kad im svaki 2-3 kamion bude stajao na granici po 7-15 dana dok se nekome u EU ne cefne da odradi analizu i posalje da se isti propuati dalje u EU.

- - - - - - - - - -

Proizvodjaci ne moraju da brinu mnogo oko cene sveze maline jer ona uvek srigne blizu ili preko 1.5 evra sto donekle omogucava kontinuitet proizvodnje,ali male i srednje hladnjace bi trebalo da nalaze sigurne partnere jer ce zbog robe sa strane biti sve teze prodati original koje nije dogovoren vec sa nekim

- - - - - - - - - -

Meni da daju 1.5 eura +10 din za prevoz ja mojih 1.5ha maline narednih 10god dajem pa drugi imali i 250din svake godine. Ipak sigurnost znaci mnogo jer kada je plasman siguran sve ostalo se moze srediti,a ako plasmana nema dzaba i 250kg po aru kad nece niko da kupi ili kupuje po 1 euro

- - - - - - - - - -

Kada bi se donela strategija da neko normalan sa stane drzave i predstavnici najvecih hladnjaca dogovore sa ino kupcima da recimo proizvodjacu ide 200din recimo a njima sve ostalo mogao bi taj sistem da funkcionise. Problem je sto su udruzenja nerealna sa zahtevima, hladnjacari pohlepni ,a drzava nam je sprdacina. Tako da vam zelim svu srecu u narednim godinama jer niko zev ne zna sta sve moze da se desi.
 
E kod nasna jugu kupuju po 1€. Niko ne daje akontnu cenu krenulo je prošle godine sa 140 din završilo sa 180 prosek smo hvatali sa 150. Sramota
 
I nemojte samo molim vas da pocnete svetska trzista hiperprodukcija bla bla bla. Vilamet i miker proizvodimo u ozbiljnim kolicinama samo mi(mislim na balkan) tako da kada dodje neko (mialim na ovu gore pomenutu delegaciju koja je utopija naravno) sazove najozbiljnije i najvece ino kupce i kaze nudimo 90%-95% svetse proizvodnje vilameta po ceni toj i toj uslovima tim i tim tu ne moze da bude nekih dog zna kakvih pregovora. Kada vi drzite monopol nad proizvodnjom odredjene robe vi postavljate uslove ali naravno ovo je Srbistan .....

Normalno neces da trazis 5 evra za kilo ali da ima za sve ima samo sto niko nece da deli ,a tu ubrajam i nas proizvodjace sa ovim retardiranim udruzenjima koji traze nerealne uslove. 200din za svezu je vrh sve preko je lupetanje.
 
Poslednja izmena:
ljudi aj polako da ne lupetamo gluposti. Prvo ovaj iz federacije je budala i tacka ne vredi trositi reci na tog lika.Drugo cile proizvodi oko 55-60k tona u dobroj godini od cega 2/3 zavrse u USA. Podaci o tome su javno dostupni tih 42-47k tona je prosek kad uzmete dobre i lose godine.
Pa evo javnih podataka za Cile,predsednik svetske organizacije za malinu(inace Cileanac) je izneo podatke o proizvodnji u Cileu za 2016god.Oni su samo jedne godine imali 60.000t to je bio njihov maksimum posle koga je usledio pad u proizvodnji na sadasnjih 36-40.000t.

"Currently, raspberry production in Chile is running between 36,000 tons and 40,000 tons, with only 1 percent of that going to fresh sales. All the rest goes to frozen and other processed juices."
evo i link ako nekoga interesuje moze da procita..
http://www.foodsafetynews.com/2016/...iness-with-food-safety-strategy/#.WS8cdtwlHDd
 
Jedna kontrolisana i izvezena roba(rolend) sa norovirusom je bila otkupljena u Urosevcu,kod nas je prepakovana i jbg.
1,5 Eur-a cak i bez 10 din. za prevo za narednih 10 god je VISE nego ODLICNA CENA koju sam spreman da prihvatim odmah bez razmisljanja.
 
E kod nasna jugu kupuju po 1€. Niko ne daje akontnu cenu krenulo je prošle godine sa 140 din završilo sa 180 prosek smo hvatali sa 150. Sramota
Vi cete da zavrsite sa berbom dok mi pocnemo. Ja ne ocekujem nista ozbiljno ovde do 20 juna

- - - - - - - - - -

Jedna kontrolisana i izvezena roba(rolend) sa norovirusom je bila otkupljena u Urosevcu,kod nas je prepakovana i jbg.
1,5 Eur-a cak i bez 10 din. za prevo za narednih 10 god je VISE nego ODLICNA CENA koju sam spreman da prihvatim odmah bez razmisljanja.

Za vilamet je to realna prica ali svi se hvataju za cene industrijske maline koja se masinski radi. To hladnjacari serviraju,a mogu da se kladim da kada prodaju nasu robu napolju napominju koliko se razlikuje proizvodnja i kvalitet kod nas i recimo poljaka. Sve je to zvaka. Drzava treba da stiti svoju privredu,a kod nas jos i odmaze. Ne treba meni da drzava da bilo sta ,ali uslovi trzisne utakmice i drakonske kazne za bilo kakve mahinacije i obmanjivanje treba da postoje. Kao ono izvozi se rolend po 1.6 hahha istina ali od POLKE ne od vilameta i onda nam uvaljuju pricu kako ide rolend po 1.6. E da samo znate sta nam rade,a ovo vam govorim i kao proizvodjac i mali hladnjacar

- - - - - - - - - -

Pa evo javnih podataka za Cile,predsednik svetske organizacije za malinu(inace Cileanac) je izneo podatke o proizvodnji u Cileu za 2016god.Oni su samo jedne godine imali 60.000t to je bio njihov maksimum posle koga je usledio pad u proizvodnji na sadasnjih 36-40.000t.

"Currently, raspberry production in Chile is running between 36,000 tons and 40,000 tons, with only 1 percent of that going to fresh sales. All the rest goes to frozen and other processed juices."
evo i link ako nekoga interesuje moze da procita..
http://www.foodsafetynews.com/2016/...iness-with-food-safety-strategy/#.WS8cdtwlHDd

Da ali prosla godina je bila katastrofa pozari ili poplave ne secam se vise pa nije bilo otkupa ,nisu radile hladnjace nije bilo struje ludilo na terenu. Veruj mi oni su tu oko 42-47k tona u proseku ova godina im je bila losa pa bude sledeca oko 50-55k i onda vadis taj prosek

- - - - - - - - - -

Inace prosek proizvodnje vilameta kod nas je oko 60-65k tona napominjem prosek. Ostalo je uvoz druge sorte i napucavanje podataka

- - - - - - - - - -

Izadjemo mi i na 85k kao u 2015 ali se svalimo i ispod 50k.
 
Ljudi malina je na pocetku tek branja. I sami znate da na pocetku kao i na kraju nije bas kvalitetna, beremo svasta dok se ne uhodamo dok ne udjemo u rutinu. Vec kod treceg branja znaće se približno neka cena. Propratite malo temu od prosle godine videce te kako se tada pisalo. To sto sad izlaze hladnjacari sa tim cenama koje su niže od prošlogodišnje je čisto da zarade na brzaka. Već kakak krene sa kvalitetom i potražnjom cena ide gore. Moje mišljenje da ispod 200 akontna neće i ne može da bude.
 
Malo po malo izgleda da "pristadosmo" na cenu od 1,50 evra na duži vremenski period .?
To je bila čista realnost, ali do pre par godina. Ako pogledate koliko su se u međuvremenu promenile cene na gore, svega onoga što je iole vezano za proizvodnju maline, a kurs evra veoma malo, onda se prostom računicom dolazi do toga da ova cena nije prihvatljiva, a pogotovo ne na duži period jer se sve masovnijom proizvodnjom iniciraju i poskupljenja.
Ne kažem da je ta cena mala, niti da nije, ali je činjenica da ne bi pratila trend poskupljenja i naravno konačnog koštanja proizvodnje maline.
 
Vilamet i miker proizvodimo u ozbiljnim kolicinama samo mi(mislim na balkan)

Kad se vec dotakosmo ove teme ajde da jos koju prozborimo:ppozdrav:
Miker koji si spomenuo je dominantna sorta u Kanadi(druga zemlja po velicini na svetu)ali oni zbog lose klime ne uspevaju da pariraju kvalitetom pa robu uglavnom plasiraju na domace trziste(negde sam nasao podatak da cak 94% maline prodaju kao preradjevine a ostalih 6% ide u svezem stanju).
Evo i jedne zanimljivosti za Miker,jeste off topic ali nije zgoreg znati...
Miker je malina koja ima najvise elagitanina(organsko jedinjenje koje se skoro iskljucivo moze naci u malinama)za koje je dokazano da ima antikancerogeno dejstvo.
 
nije problem kvalitet koliko razvijena industrija koja robu preradjuje i velika platezna moc stanovnistva da tu robu kupi. Trziste amerike i kanade je oko 400-450 miliona ljudi znas li ti koliko njima treba robe??? Pa sta da kazemo za rusiju koja je najveci proizvodjac maline na svetu a grama ne izvozi jer se sve proda i preradi u zemlji. Mi ne mozemo da radimo ozbiljnu preradu maline jer je platezna moc celog regiona nikakva u poredjenju sa zapadom,a slozicemo se da proizvodi od maline nisu jeftini. Takodje bilo kakav pokusaj preleta na zapadno trziste je igranka za koje mi igrace nemamo. Ni da prate kvalitet zapadnih konkurenata ni da izdrze konkurenciju koja bi ih samlela.

- - - - - - - - - -

Ali kada bi imalo iole pametnih ljudi u Srbiji pa da privuku strane fabrike koje rade proizvode od maline koje bi potom plasirali na ino trzista ne bi bio problem da malina bude 200din svake godine. Ovako se veliki hladnjacari i izvoznici nakupe para,a nama sta ostane

- - - - - - - - - -

Evo i da preformulisem IZVOZIMO ako ne proizvodimao. Inace francuzi imaju oko 15% povrsina pod vilametom to jest imali su. Proizvodnja se napusta kao nerentabilna i ide se na uvoz sa balkana. To je poenta znas li ti druze koliko kosta rucni rad na zapadu eeee nas vilamet je upravo to,a ne obicna masinska proizvodnja kao poljske sorte

- - - - - - - - - -

Da jos samo jednu stvar... Cilj svake iole ozbiljne firme u razvijenim zemljama nije kao kod nasih hladnjaca da prodaju sirovinu,vec da idu na finalni proizvod jer tako ostvaruju mnogo vecu dobit. Ali kao sto napisah gore dug je put od maline do soka od maline na rafu nekog megamarketa.

- - - - - - - - - -

Malo po malo izgleda da "pristadosmo" na cenu od 1,50 evra na duži vremenski period .?
To je bila čista realnost, ali do pre par godina. Ako pogledate koliko su se u međuvremenu promenile cene na gore, svega onoga što je iole vezano za proizvodnju maline, a kurs evra veoma malo, onda se prostom računicom dolazi do toga da ova cena nije prihvatljiva, a pogotovo ne na duži period jer se sve masovnijom proizvodnjom iniciraju i poskupljenja.
Ne kažem da je ta cena mala, niti da nije, ali je činjenica da ne bi pratila trend poskupljenja i naravno konačnog koštanja proizvodnje maline.

Necu licitirati cenu kostanja proizvodnje jer se ona ralikuje ne do regiona vec do svakog proizvodjaca pojedinacno. Najvazniji faktor koji utice na cenu kostanja je radna snaga koja se iznajmljuje za potrebe obrade malinjaka. Ko moze (kao ja) da slomi ledja i obradi porodicno 1.5ha maline sa najvise 10nadnica do branja moze da se lepo ugradi na toj ceni od 1.5evra plus prevoz. E sad ko hoce da bude gazda ,goapodin pa da mu sve odrade radnici njemu ni dva evra nije dosta. Nisam ovim mislio nista lose direktno tebi vec da se cena kostanja proizvodnje moze smanjiti i za 40% vecim angazovanjem oko zasada i ne placanjem radnika. Jedan covek moze samostalno da odrzava 50ari maline(osim vezivanja) ukoliko mu je to prevashodno zanimanje. Moze pored toga jos samo bascicu da ima hahhaha jer nema vremena ni za sta drugo.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh