Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kako kod nas u selu izgledaju stariji malinjaci i 300 dinara nece mnogo znaciti ljudima.
 
Kod mene je malina na 500m nadmorske visine.Haos mi je u malinjaku 70% lastara je na zemlji unisten mi je malinjak katastrofa
 
Toliko o berbi, gde je @poznavalac da kaze kako to nije nista i da je realna cena sada 50 din, posto je kvalitet nikakav

Samsung A5
 
Toliko o berbi, gde je @poznavalac da kaze kako to nije nista i da je realna cena sada 50 din, posto je kvalitet nikakav

Samsung A5

@poznavalac kaže da imamo -SOLIDAN POCETAK-
a ja ga ponovo pozivam da prije nego što lupi neku novu besmislicu da zaviri u neki malinjak.
samo daj bože da ovo bude zadnje zlo koje nas je snašlo.
 
Pa koja cena moze ovaj jad pa plati?
Tuga na sta lice malinjaci,ostane covek bez reci,sav trud i muka propadose za 24h..
 
Gledam i ne verujem šta nas je snašlo... A najavljuju padavine i u naredna dva dana. Daj Bože da greše..
 
Toliko o berbi, gde je @poznavalac da kaze kako to nije nista i da je realna cena sada 50 din, posto je kvalitet nikakav

Samsung A5
Pa sigurno je celu noc otresao sneg sa maline, a mozda negde i u Novoaroskoj opstini gde je palo preko 30 cm snega, pa je verovatno pao mokar kao mis od umora sa svojom decom pa se sad suse i odmaraju, ne moze da se javi. Spremaju se za nocas i sutra vece opet.
Verovatno misli i dalje kako je cena (kako on rece) od 1 evra realna...
 
Cilj nam je da formiramo UDRUZENJE Macvanskih malinara i okruz. Da se dogovarimo kako da nastupamo u pocetku berbe i najavljene cene od 100 din..?

? Malo matematike...? Recimo neko ko ima 30 ari i nabere godisnje 4000 kg x 100 din=400 000 din.
Ako taj neko se odluci da prvih nekoliko branja ne bere ..? prvih 10% ( kad je i cena berbe veoma skupa 100+din/1kg)
Tako ce nabrati umesto 4000 kg bice 3600 kg X samo 120 din = 432 000 din. Sto znaci nista se nije izgubilo .Vec se zaradilo 32 000 + aganzman oko prvih nekoliko berbi ,odnosno prvih 10% berbe. Stim uticemo na ponudu -potr i kvantitet.

Vise godisnje iskustvo je pokazalo da se uglavnom krece sa nizom otkupnom cenom ..kasnije raste..? Sto tajni agenti kako domaci tako i strani obilaze i procejuju rod i potencijalni prinos , na osnovu procene odredjuuju cenu otkupa i plasmana?
Licno mislim i saznajem da strani agenti MNOGO bolje procenjuju kvalitet i kvantitet ,od nasih!

Stoga ..predlog je da deo razumnih malinara..?? dovoljno je 30% ne bere dok se ne ponudi neka realna cena.
Zamislite reakcije hladnjacara. Kad ukljuce u pogon ....? umesto da stize dnevno na otkunno mesto 3-5 i vise tona. stize samo 1 - 3-? tona? Ubrzace ih na visu cenu ...manje ce taktizirati kao u proslim vremenima.

Na sastanku ce biti price kako se moze atomizerima , otresanjem i? zreli plodovi spustiti na zemlju i kako ih tretirati ? Sodom -birkabonom i dr prirodnim sredstvima ...pratiti vremenske uslove ...i dr. da se nebi malinjak zarazio. Ako bi se NE BRANjE oduzilo do 10% +?

Da ne duziim :ppozdrav: ako dodje do neke izmene za petak javicu se.

Izmena....je.

U subotu 22 aprila 2017.godine sa
Pocetkom u 18,00 casova
SKUP VOCARA
MACVE
U velikoj sali Doma culture u Prnjavoru
TEMA: - proizvodnja maline I kupine
-izmrzavanje maline I kupine
-otkup maline I kupine
- incijativa za osnivanje udruzenja
GOSTI: G-din Dobrivoje Radovic –
Predsednik Asocijacije odgajivaca
Jagodastog voca ,, Malinari Srbije”
Sa strucnim saradnicima

:ppozdrav: Malo optimizma nije na odmet! PRIRODA JE to daje -uzima i opet daje! nije bas sve crno kao sto ponekad izgleda..?

Samo da znate da lobisti jos uvek guraju pricu niske cene pa taman da rodi samo 10%...? Al to je njihovo demok...pravo...?
 
ove godine nikada vece povrsine pod malinom i nikada manji prinos po jedinici povrsine vec sada moze da se kazze nema te cene koja bi mogla iole nesto da pomogne proizvodjacima kojima je zima uzela danak, pa sada ova katastrofa moze se slobodno nazvati ljudi su jos u soku i sa nevericom gledaju sta ih je snaslo
 
Nisam bio u prilici da pisem neko vreme, nisam imao vremena. Mogu samo reci da sam i ja sokiran informacijama koje dobijam sa terena...
Nazalost sve je to priroda, bilo je sve savrseno, obecavalo dobar rod a sad vec mozemo da govorimo o steti... Malina je kao berza , stalno morate da pratite situaciju na terenu i da se tome prilagodjavate... I na berzi cene idu gore i dole i tako sve u krug...

Ipak ne treba padati u ocajanje, moramo ici dalje, trziste ce i ovoga puta regulisati cenu... Ako hladnjace procene da nema dovoljno robe podizace cenu u otkupu, na trzistu Srbije imate sve moguce i respektibilne strane i domace firme, konkurencija nije bila nikad veca. Ako pak niste zadovoljni uslovima koji su na trzistu uvek mozete usluzno negde svoju malinu zamrznuti...

Vidim da su svi "jedva docekali" da ospu paljbu po meni... Svi prave procene i na osnovu procena donose svoje odluke... Kada bi znao i sa sigurnosu mogao da predvidim kolicinu maline u Srbiji verovatno bi sada bio na nekoj lepoj i egzoticnoj destinaciji...
 
Mislis destinaciji?
Tako svetski priznat i poznat covek,a pravi takve gramaticke i govorne greske.
Fascinantno:haha:
 
Toliko o berbi, gde je @poznavalac da kaze kako to nije nista i da je realna cena sada 50 din, posto je kvalitet nikakav

Samsung A5

Mislim da nisam nijednom napisao da je realna cena 50 dinara ali dobro, vi znate bolje od mene...

Uvek sam realan uvek sagledavam problem sa vise strana uvek se trudim da ponudim resenje...

- - - - - - - - - -

Mislis destinaciji?
Tako svetski priznat i poznat covek,a pravi takve gramaticke i govorne greske.
Fascinantno:haha:

Veliko hvala, greska ispravljena, ko radi taj i gresi kaze jedna nasa poslovica...

- - - - - - - - - -

ove godine nikada vece povrsine pod malinom i nikada manji prinos po jedinici povrsine vec sada moze da se kazze nema te cene koja bi mogla iole nesto da pomogne proizvodjacima kojima je zima uzela danak, pa sada ova katastrofa moze se slobodno nazvati ljudi su jos u soku i sa nevericom gledaju sta ih je snaslo


Ok jeste nevreme, to se vidi ali da li su proizvodjaci preduzeli sve mere da se zastite od ovakvih situacija...

Koliko ljudi osigurava malinu i zasto se malina ne osigura u vecoj meri...?
 
Ostavite se poznavaoca on daje svoje misljenje nemojmo sve nase probleme prebacivati na druge. Ja sam vrlo tolerantan i smatram da kada bi svi imali osiguranje protiv maraza snega, orosavali nasu malinu, imali protivgradnu mrezu, parafinske svece za zagrevanje malinjaka u mrazu itd ne bi nam neko ko iznosi drugacije misljenje smetao... ovako sve nam smeta jer smo nesavrseni malinari koje nepogode prirode dovode do ocaja
 
Sve bi to bilo lepo sto pricas, al dal moze cijena od 200 dinara da pokrije to.... ili od 100 kako zele da bude....
Moze ono... ma ko ga hebe... dacemo svu zaradu osiguravajucim drustvima, trgovcima opreme, djubriva, preparata i nakupcima... vazno je da se nesto desava... seljak je svejedno naucio da se pati i zivi od isjevica... :(
 
@marko 17
Kada bi imali sve to sto pominjes, uz sve agrotehnicke mere, minimalna cena bi trebalo svake godine da iznosi 2 eura.

P.S. Moze ponekad tacka ili zarez, mislim da nije zabranjeno.
 
Ako se ne varam osiguranje od snega nije moguce... neka me neko ispravi ako gresim. Jedino sto je vecina ovde mogla jesu aminokiseline. Ali sta ce to pomoci od lomljenja... ovo ostalo sto je Marko nabrojao je ok, ali da li je realno da nas "proizvođač" baš sve to ima. A pitanje je koliko bi nam i sve to pomoglo u ovakvim situacijama...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh