Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zbog nekih likova ...banovao sam se ..?
Evo da se obratim naj pre Hristos Vaskrese! ...i :ppozdrav:

Radimo na tome ..da u sl.petak pozovemo sve Macvanske i Pocerina-Jadar malinare, da se okupimo u Prnjavoru na sastanku ...bice Kompetentnih gostiju ,prestavnici udruzenja malinara iz malinarskih krajeva,predstavnici iz ministarstva a mozda se neko odazove pozivu i od Hladnjacara...?

Tema je cena maline 2017.

Pozivamo u sto vecem broju kako (takozvanih) malih (do 30 ar) tako i velikih (1ha do 6 +ha) a ima nas u nasem kraju (30-50 vecih plantaza maline) da prisustvuju.

Cilj nam je da formiramo UDRUZENJE Macvanskih malinara i okruz. Da se dogovarimo kako da nastupamo u pocetku berbe i najavljene cene od 100 din..?

? Malo matematike...? Recimo neko ko ima 30 ari i nabere godisnje 4000 kg x 100 din=400 000 din.
Ako taj neko se odluci da prvih nekoliko branja ne bere ..? prvih 10% ( kad je i cena berbe veoma skupa 100+din/1kg)
Tako ce nabrati umesto 4000 kg bice 3600 kg X samo 120 din = 432 000 din. Sto znaci nista se nije izgubilo .Vec se zaradilo 32 000 + aganzman oko prvih nekoliko berbi ,odnosno prvih 10% berbe. Stim uticemo na ponudu -potr i kvantitet.

Vise godisnje iskustvo je pokazalo da se uglavnom krece sa nizom otkupnom cenom ..kasnije raste..? Sto tajni agenti kako domaci tako i strani obilaze i procejuju rod i potencijalni prinos , na osnovu procene odredjuuju cenu otkupa i plasmana?
Licno mislim i saznajem da strani agenti MNOGO bolje procenjuju kvalitet i kvantitet ,od nasih!

Stoga ..predlog je da deo razumnih malinara..?? dovoljno je 30% ne bere dok se ne ponudi neka realna cena.
Zamislite reakcije hladnjacara. Kad ukljuce u pogon ....? umesto da stize dnevno na otkunno mesto 3-5 i vise tona. stize samo 1 - 3-? tona? Ubrzace ih na visu cenu ...manje ce taktizirati kao u proslim vremenima.

Na sastanku ce biti price kako se moze atomizerima , otresanjem i? zreli plodovi spustiti na zemlju i kako ih tretirati ? Sodom -birkabonom i dr prirodnim sredstvima ...pratiti vremenske uslove ...i dr. da se nebi malinjak zarazio. Ako bi se NE BRANjE oduzilo do 10% +?

Da ne duziim :ppozdrav: ako dodje do neke izmene za petak javicu se.
 
Poslednja izmena:
Opet se vi zmarate sa propalim pricama od poznavaoca da treba da se pravi neki preparat ili dzem ili rakija ili neznam sta od maline... Manite se suplje price jer se preko 70% nase maline prodaje kao svjeze "odmrznuta", odnosno reklo bi se, kao svjeza u kolacima i poslasticama, a manji dijeo zavrsi preradjen u sokove dzemove itd....
Ja zaista ne razumem zasto nekome smeta ako se u ovoj temi pise i o plasmanu a ne samo da se nagadjaju cene maline?
U prvom delu svog posta ti sam sebe demantujes.Mi prodajemo sirovinu-zamrznutu malinu ili kako ti kazes"sveze odmrznuta",stranac to stavi u "kolac i poslasticu" i proda ti 20 puta skuplje..
Evo kod nas u Kraljevu parce Cheese Cake sa malinom kosta od 200-250din zavisi gde ga narucite a u tom parcetu ne mozes naci vise od 4 maline pa da ih svecom trazis dok tebi-nama za kilogram sveze maline nude 100din...
Ja ponekad preteram sa duzinom posta ali se trudim da za svoje misljenje iznesem i neki argument.Ako vec smatras da trebamo izvoziti samo zamrznutu malinu i da je to najbolje onda daj neki argument,elaboriraj to malo kolega a ne samo"manite se suplje price".
Sto se tice poznavaoca_prilika,covek ima svoj stav i taj stav brani(i ja to postujem),da li se to nama svidja ili ne pa Boze moj...
 
Samo napred malinari, udruzite se dosta je bilo pljackanja i potcenjivanja postene radnicke klase. Kolicine i prinosi uopste nisu toliki kao sto se prezentira, sve se vrti oko pljacke.
 
Iskreno bih voleo da cena bude 2e u narednih 10god i da se poostri ko moze da gaji malinu.misilim uslovi,higijena... ali ne vidim da nesto moze da se menja udruzenjima,manjim hladnjacama i ne branjem. Sad mali cuvaju malinu a to mu dodje kao da je nisu brali i eto nema cene da je prodaju. To su uradili sa kupinom i uspelo im. Sa 100 na 30 i ko je cuvao nije se izvukao a moras kapacitet da praznis. Sad ako je dosta otisla mozda bude cena opet 100 jer ne daju malim da uzmu barem istu cenu kao za svezu. Tako i malina mora da pocne sa 100 da bi mali prodali.ako ne prodaju davace svezu i tako ostaje cena 100. Ako daju na 100 i opet se povuce sveza u male hladnjace skace sveza na npr 200 ali zato pred kraj berbe opet 100 da nebi mali opstali. 2016 kupina 30 svi kazemo ne beremo ali ipak smo brali. Smanjili placanje ali dobro pozurili sami da naberemo 100/150kg dnevno i napunili sve velike hladnjace. Tako da ce zbog nemastine da se bere malina i na 80 i na 150. Te prve berbe nadoknadice mali sa rezervom jer se najmanje isplati cuvati robu

- - - - - - - - - -

I ne zavisi cena od kropsa nego se zna ko je 2015 god izasao i rekao cenu SVIMA 200. Tako da ipak tu nesto smrdi ne u kolicini koju mi proizvedemo
 
Nisam čitao neko vreme ovu temu. Možda je već neko postavio isto pitanje. Zna li Poznavalac kako je stanje u malinjacima ove godine? Kaže se u nekim ranijim postovima da će ove godine ostati neprodate maline oko 30%. Da li to može uticati na pad cene ako se recimo uzme u obzir da je ove 2017god već u startu moguće predvideti da će količina predate maline biti manja za sigurnih 40%. Ili se to ne računa. Cena griza obećava istu cenu u otkupu kao prošle godine. Cena rolenda je solidna i omogućava hladnjačarima solidnu zaradu. Količina neprodate neće nadomestiti pad količine maline u otkupu 2017. Voleo bih odgovor od zagovornika hiperprodukcije i paničara koi unapred znaju da će cena biti loša iako se sad ne znaju svi parametri. Na sastancima hladnjačari su uvek govorili da se cena ne može znati do početka berbe. Uvek smo to slušali godinama. Ili je možda Poznavalac neko ko zna više od samog tržišta.



Da li je normalno da malina sad izgleda ovako kao na slici a prošle godine na jučašnji dan kod mene je bilo cveta.

fadc2dbf095188361c1ed007c36d5731.jpg


Ili druga nevolja koja se ne može predvideti

5e5e57ef88cadbc3582d5707bd95ee0b.jpg



Ili kako se već određuje cena. Možda količina nije bitna
 
Vilamete slazem se da je nedelja pred nama odlucujuca za rod 2017 ako preguramo ovo lose vreme (moguc sneg ili mraz) mislim da ce stvari biti jasnije. Cudim se samo kako je tvoj malinjak tako slabo krenuo (pogledaj da nemas botritis) na kojoj si nadmorskoj visini, neverovatno je da ti je vegetacija ovako slaba (mislim da razlog nije mraz jer imas pupoljke -nerazvijene ali ih imas svuda ..koliko ti je star tvoj malinjak?
 
Ima jos puno do berbe to je tacno ali imamo vise problema trenutno. Imamo neprodate maline, imamo solidan pocetak za sada, deo jeste mozda izmrzao, ali ima dosta novih zasada koji ce se brati prvi put. Ipak priroda je to sve moze da bude a i ne mora. Svakako da cemo jos sacekati...
g.sveznajuci,jeste li slucajno zavirili u koj imalinjak
 
sokkia sta ima poznavalac da viri po tvom malinjaku to je tvoj problem tvoja muka ...kada rodi (kao u 2015 i 2016) a cena dobra, da li ga i tad zoves da viri kod tebe... ljudi nije nam poznavalac problem i ne odredjuje on cenu maline... on ima svoj stav i nudi neka druga resenja... to sto iskusni pole nudi da ne beremo u prvom delu berbe moze nam navuci bolesti a pogotovu suzuki muvu koja upravo ceka neobran rod i rod na zemlji (zato se i prosirila po kupinjacima na jugu jer se nije redovno bralo) Pole zamrzni usluzno svoju malinu (u prvom delu berbe ili i posle) i nedaj je hladnjacarima ako nemas cenu jer svoju malinu mozes cuvati tako 2 godine i nemoj predlagati resenja koja nisu svrsishodna...tvoj se glas slusa na ovom forumu jer si iskusan malinar ...
 
marko 17, kako imamo solidan pocetak kad jos niko na planati ne zna kakav rod mozemo ocekivati ni kakva ce cijena biti ove godine.Ko ocekuje dobar rod taj je optimista bez pokrica.
 
sokkai samo vremenske prilike mogu ugoziti rod ove godine sve ostalo su nesigurne sadnice sadjenje zadnje dve tri godine
 
Vilamete slazem se da je nedelja pred nama odlucujuca za rod 2017 ako preguramo ovo lose vreme (moguc sneg ili mraz) mislim da ce stvari biti jasnije. Cudim se samo kako je tvoj malinjak tako slabo krenuo (pogledaj da nemas botritis) na kojoj si nadmorskoj visini, neverovatno je da ti je vegetacija ovako slaba (mislim da razlog nije mraz jer imas pupoljke -nerazvijene ali ih imas svuda ..koliko ti je star tvoj malinjak?



Nije moj malinjak. Kakve veze ima sad botritis. On nema veze sa pupoljcima.
 
sokkia sta ima poznavalac da viri po tvom malinjaku to je tvoj problem tvoja muka ...kada rodi (kao u 2015 i 2016) a cena dobra, da li ga i tad zoves da viri kod tebe... ljudi nije nam poznavalac problem i ne odredjuje on cenu maline... on ima svoj stav i nudi neka druga resenja... to sto iskusni pole nudi da ne beremo u prvom delu berbe moze nam navuci bolesti a pogotovu suzuki muvu koja upravo ceka neobran rod i rod na zemlji (zato se i prosirila po kupinjacima na jugu jer se nije redovno bralo) Pole zamrzni usluzno svoju malinu (u prvom delu berbe ili i posle) i nedaj je hladnjacarima ako nemas cenu jer svoju malinu mozes cuvati tako 2 godine i nemoj predlagati resenja koja nisu svrsishodna...tvoj se glas slusa na ovom forumu jer si iskusan malinar ...

Postovani marko ...Postdedi me-nas saveta o usluznom zamrzavanju i sopstvene hadnjace...? dovoljno sam upoznat i sa tom problematikom....tako da to upste nije resenje..? A sto se tice suzuki musice i njen zivotni razvoj i delanje mi je nesto mozda jos ne dovoljno al mi je poznatoooo? tako da nemas potrebe unositi paniku sa suzukiii.... Da dodam da sam imao zadnje tri god . u berbi kako mi se grupa organizuje sto zbog vremaskih prilika sto zbog praznika Trojice i sl berba se odvija tako da nazrelih dosta plodova po 4-5-6 dana i desi se vremenski uslovi sa jacim vetrom i obere celu berbu na 1-2 h od 3ha ....beraci me mola da prvo pokupe opale jer ih ima mnogo...a ja ne dozvoljavam...i pratim situaciju sta se desava sa opalim plodovima...? tako da tvrdim da samo Vas 2-3 lika nesto posebno ko zna iz kojih razloga potencirate na suzuki...??? Nepotrebno jeeee ...postoje resenja i za istu kao za sve ostalooo....?

Sto se tice ...iskusan malinar ...to jos nisam ...al se trudim da budem dobar malinar...? i molimmmm vas ne navracajte me da budem jos i hladnjacar pa i preradjivac pa jos i izvoznik.....nema potrebe da nas postene malinae drzite tako nisko kao da nista ne znamooo?:ppozdrav:
 
amper91 pre deset godina kupio sam sadnice od coveka koji mi je "garantovao prave sadnice" posadio sam ih i posle dve godine sve se posusilo (utvrdio sam fitofora) toliko sam radio i mucio se a dobio nista od tada prosirujem zasade samo sa sertifikaovanim rasadom (jos dobijam povracaj od drzave 40%) rezultate mozete videti na slici koju sam poslao pre par dana ... problem naseg malinarstva je bolestan rasad bez potencije "ni vijagra mu pomoci nemoze" prst na celo i shvatite da je jedina buducnost u sigurnom bezvirusnom sadno materijalu..sve ostalo su bajke

Pole suzuki da bi ti dao par informacija je insekt koji je usao iz Japana u mediteranske zemlje evrope pre par godina napravio haos u grckoj spaniji italiji i francuskoj naravno stigao u leskovac vranje i juzne krajeve srbije prosle godine i opustosio kupinjake jer se nije bralo na vreme i propustale su se berbe (treba da vidis kako izgleda jedna vocka kupine sa skoro dvadeset belih larvi unutra ili spolja jedne vocke- neka se jave proizvodjaci kupina sa juga i neka ti objasne problem)... za ovaj insekt nema leka jer se siri u toku berbe pa je svaki tretaman zabranjen insektisidom tokom berbe a sto je najgore insekticida za njega nema (jedino zamke postavljene svuda sa jabukovim sircetom koje privlaci ovaj insekt i naravno redovno branje da voce nebi padalo pozemlji i privlacilo musicu majku da polaze jaja u zrele plodove) no nararvno niko ovde nece da slusa druge svi su napaljeni i misle da sve znaju a ova opasnost je pred vratima...
 
Poslednja izmena:
Druže, sve ovo što pišeš o suzukiju je svima ovde vrlo dobro poznato... Kakve veze ima bortitis u ovo doba? On napada plod...

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
amper91 pre deset godina kupio sam sadnice od coveka koji mi je "garantovao prave sadnice" posadio sam ih i posle dve godine sve se posusilo (utvrdio sam fitofora) toliko sam radio i mucio se a dobio nista od tada prosirujem zasade samo sa sertifikaovanim rasadom (jos dobijam povracaj od drzave 40%) rezultate mozete videti na slici koju sam poslao pre par dana ... problem naseg malinarstva je bolestan rasad bez potencije "ni vijagra mu pomoci nemoze" prst na celo i shvatite da je jedina buducnost u sigurnom bezvirusnom sadno materijalu..sve ostalo su bajke

Jos ova replika i necu vise..??? Znamo li upste sta je virus... zivot,vek,kako se prenosi i razmnozava ???...na koji se nasto stalno od pojedinaca potencira , Da li se virusom moze zaraziti u kratrkom vremenu i NAJ zdravi malinjak , ako se u bliskom okruzenju nadje zarazena divlja malina....? (izvor zaraze)..... Koliko i dali upste postoji neki malinjak virusan i da daje nekakav rod sem sporadicnih slucajeva o kojima se nesto pisalooo? i vodili sudski postupci..? Malina je divlja biljka koja se REGENERISE...? Zemljiste treba leciti vise nego biljke...licni stav..? imam zasadjene sadnice iz dva sertifikovana rasadnika Krupanj i Valjevo a imam i sadnice nabavljene skupo ...iz strukture tkiva VRH a imam i iz svog zasada zasadjenesadnice....Duga je prica da Vam objasnjavam kako se ponasaju razlicito zavisi od godine kakva je/

Pravilo je sadnice iz zdrave ,dobre plantaze , ne razlikuju se od onih nahvaljenih..... a sadnice iz veoma lose plantaze ne trebaju mi ni za djdjabaaaa pa taman da mi da jos i pride.....mada se i one regenerisuuu. Uostalom licna procena da je bar 70%+ u Srbiji i drugde zasadjeno svakojakih sadnica i ovisno od godine i agro mera daju manje -vise kad-kad solidne rezultate...regenerise se..?
 
Shonepa pogledaj stablo tvoje maline bolje... . Malinina buba ili Byturus tomentosus- lutka koja je prezimila unistava kanale tokova sokova stabla maline sto dovodi do njenog susenja to o cemu ti pricas je zavrsna faza kada zenka polaze jaja na cvetove i plodove tu je vec kraj. problem se sad eliminise (u aprilu) pre poleganja jaja i dok ne postane zenka
...a o suzukiju je novi problem (jer to je potpuno nova stetocina ) o toj temi mnogi neznaju, jer je takva opasnost da cemo se sa tim cudom tek muciti narednih godina....
-Pole nema leka protiv raka korena maline (fitofore) bar zasad ...sa fitoforom posadjen malinjak bljesne krene ...razvije se u najlepsu goru i onda krene sablasno da se susi... vec sam video kako to izgleda zato je jedina sigurna i prava stvar cist sadni bezvirusni materijal...jos nisam video regenerisani malinjak u kome je fitofora uzela svoj danak...
 
Poslednja izmena:
Prvu rečenicu si skoro pogodio...
Gde sam ja išta pričao? Pomesao si me sa nekim
A takođe si pomesao još nešto
Kakve veze ima botritis koje je gljivicno oboljenje, sa zenkom suzukija?
Sad si svašta izmenjao posle mog komentara... Pobrkao si ti svašta... Ispravi molim te, još koji put...


Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh