Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
shopea izvini nismo se razumeli ja sam pogresno napisao botritis a mislio na malininu bubu..
 
Poslednja izmena:
Kakve muve,suzuki i ostale stetocine. Bena ne zavisi ni od toga. Kakva ne branja,male hladnjace ni od toga ne zavisi cena. Ni od vremena ne zavisi.mislim da je 2014 bilo nevreme u arilju i svi se nadali 3e a bila 160.

- - - - - - - - - -

Moze da se ne bere deo roda al 10% manje ne utice na cenu.
 
Ja zaista ne razumem zasto nekome smeta ako se u ovoj temi pise i o plasmanu a ne samo da se nagadjaju cene maline?
U prvom delu svog posta ti sam sebe demantujes.Mi prodajemo sirovinu-zamrznutu malinu ili kako ti kazes"sveze odmrznuta",stranac to stavi u "kolac i poslasticu" i proda ti 20 puta skuplje..
Evo kod nas u Kraljevu parce Cheese Cake sa malinom kosta od 200-250din zavisi gde ga narucite a u tom parcetu ne mozes naci vise od 4 maline pa da ih svecom trazis dok tebi-nama za kilogram sveze maline nude 100din...
Ja ponekad preteram sa duzinom posta ali se trudim da za svoje misljenje iznesem i neki argument.Ako vec smatras da trebamo izvoziti samo zamrznutu malinu i da je to najbolje onda daj neki argument,elaboriraj to malo kolega a ne samo"manite se suplje price".
Sto se tice poznavaoca_prilika,covek ima svoj stav i taj stav brani(i ja to postujem),da li se to nama svidja ili ne pa Boze moj...

Evo sad cu da probam da ti malo pojasnim zasto je demagogija i suplja prica....
Pojedenici pricaju o nekim problemima koje su za drzavu veliki problem i nije u stanju lako da ih resi, a kamo li da neki pojedinac ili proizvodjac ili udruzenje moze to da uradi...
Uzmi na primjer Imlek koji je jedan od najvecih kompanija preradjivaca mleka, jogurta, sladoleda... i koji preradjuje i deo maline. Koliki su njegovi kapaciteti i gdje on participira??? Znaci: srbija,bosna, cg, makedonije, i ostale zemlje manje vise... i koliko cirka pokriva stanovnistva u tim zemljama.... cirka 15 miliona, dali ima i toliko... Sama njemacka ima preko 80 miliona.... Ima li imleka na trzistu njemacke ili bilo koje druge evropske zemlje u nekoj znacajnoj kolicini.... nema....
Evo sada konkrektno zasto je demagogija:
1. Srbija proizvodi oko 80.000t maline... Dali Imlek i sve ostale mljekare i slicne kompanije imaju kapacitete da prerade toliku malinu??? NEMAJU
2. Da bi prosirili preradjivacke kapacitete i preradili tu kolicinu maline, trebaju ogromna sredstva i ulaganja, koja bez pomoci drzave i velikih kredita nisu izvodljiva....
3. I da uspiju da prerade tu kolicinu maline.... Imaju li trziste za svoje proizvode??? NEMAJU

E sad vidi da jedna uspjesna velika kompanija realno nema sanse da bi mogla da preradi i proda kolicinu maline koja se proizvede na ovim prostorima, a kamo li neko udruzenje proizvodjaca ili pojedinac.... :(
Najlakse je pametovati sto svaki dan cujemo na tv: "Traba izvesti gotov proizvod, a ne sirovinu" to je i moja pokojna baba cula i pricala, pa tako i ovde sto se pise cisto da bi ispali kao pametni: Treba se udruziti, preradjivati malinu, izvoziti gotov proizvod.... :(
Molite boga da mozemo i dalje izvoziti ovako kao i do sada.... a sve ostalo je dobrodoslo ako dodje.
 
Za Imlek se grdno varas sto se tice potrebe da drzava intervenise. Jaki su ko zemlja i puni para... Kad bi hteli mogli bi da prosire kapacitete za malinu, mogli bi i da probiju za inostranstvo jer vec dosta toga distribuiraju van... a to sto nece da se bakcu sa malinom samo mogu da nagadjam zasto :osmeh:
 
Pa niko nije ni rekao da se svih 80.000t malina preradi i potrosi u Srbiji...neka bude 5% za pocetak
Kad pomenu mleko i Imlek,znas li da je "Kravica" jeftinija u cg,bosni i makedoniji nego u Srbiji.Zasto?EU stiti svog poljoprivrednika,kroz subvencije i dodatno oporezivanje uvoza(slicno kao sada sa Kineskim celikom),dok kod nas drzava uveze mleko u prahu iz Kine a nas seljak dobije manju cenu za litar mleka nego sto kosta litar kisele vode.
Pa ja ne mogu naci zgoreli stajnjak u Kraljevu da bacim u njivu,u selu krave mozes prebrojati na prste..
Jedna Belgija ima nesto vise od 11 mill stanovnika a jedan je od najvecih uvoznika maline,sto nase sto iz Cilea i Meksika,pa da samo malinu jedu opet je mnogo,znaci preradjuju i izvoze gotov proizvod...
E sad zamisli da drzava koja svake godine od izvoza maline zaradi oko 200-250 mill 10% tih para vrati kao subvencije za nekog ko hoce da radi preradu.Nije nemoguce.
 
2pan je dobro napisao. "Kad bi hteli mogli bi da prosire kapacitete za malinu....."
Pa u tome i jeste problem sto pokusavam da objasnim, al pojedinci nazalost to ne mogu da shvate, nego dodju samo da se raspravljaju i pametuju.
Velike kompanije koje obrcu milione nece da ulazu u preradu, jer nemaju trziste za takve proizvode.... a pojedinci dodju ovde i prosipaju pricu kako proizvodjaci trebaju da se udruzuju i prave fabrike za preradu... Od cega??? Od 10-20 hiljada koliko zarade godisnje... Al nazolost ovakvi kao putin i poznavaoc matematika nije jaca strana, pa nemogu da skontaju sustinu onoga o cemu sam pisao, te dodju ovde samo kako bi pametovali i pljuvali po nekom.

---------------------------
Srbine Svugdje su takvi proizvodi jeftiniji nego u drzavi u kojoj se proizvode.... a to je radi subvencja za izvovz koje daje svaka drzava pa i srbija.
Al da ne pricam vise o tome posto dosta vas ovde dodje politicki motivisano i vaznije im je da pljuju po drzavi i vlasti, a ne da se prica o problomima u malinarstvu.

 

Srbine Svugdje su takvi proizvodi jeftiniji nego u drzavi u kojoj se proizvode.... a to je radi subvencja za izvovz koje daje svaka drzava pa i srbija.
Al da ne pricam vise o tome posto dosta vas ovde dodje politicki motivisano i vaznije im je da pljuju po drzavi i vlasti, a ne da se prica o problomima u malinarstvu.
A gde su subvencije za izvoz maline?
Od tih 100din sto nam nude koliko daje drzava?
Kazes da "pljujemo po drzavi i vlasti",e pa SVAKO KO SE UHVATIO U TO KOLO I UZIMA PARE JE ODGOVORAN ZA PROBLEME U MALINARSTVU,A DRZAVA UZIMA NAJVISE!
Zasto drzava izbegava da odredi neku zastitnu cenu za malinu?Zato sto bi u losoj godini kad je trzisna cena manja od zastitne drzava trebala da doplati razliku.To nece al se svake godine dobro omasti na izvozu maline,a ti-ja,goljo,seljace stezi kais ako jos ima koja rupa na njemu gde da se izbusi.
Da li ce nesto da se promeni,i da li ce neko da vidi-cuje ovo sto se ovde pise ne znam,ali necu vise ni da cutim,dosta je bilo kume!
 
Druze pa imas subvencije od drzave i opstine, to bi trebalo valjda da bude jedno. A sada dal si ti ostvario pravo na to i dali je to dovoljno te je vc druga prica.
Drzava ne odredjuje cenu ni za jednu robu pa tako ne i za malinu... Izuzetak su neke akcizne robe....
Drzava nema direktnu zaradu od prodaje maline, kao proizvodjaci i izvoznici... ali ima posle od poreza itd....
I izvoznici imaju podsticaj od drzave za izvoz maline... al vecina ovde pise kako propadaju i prica se o smanjenju cijene, i vecina kuka na drzvau, a ne na njih.
Nije mi cilj da branim drzavu ili nedaj boze politicare, al nemoze se ocekivati visina podsticaja kao u razvijenim zemljama za kojima kasnimo nekoliko desetina godina... a to je sad sasvim druga tema....
 
moja jagoda je zavrsila danas cvetanje na -2 jutros a jos tezi dani do utorka dolaze..cvetni listovi su vec danas poceli da se uvijaju i zute citava jedan trud otisao u cabar... to isto sledi i mom mikeru ako krene susnezica jer su rodne grane i pupoljci vec na 35cm, sve ce se polomiti ... i onda neki jazavci pricaju o ceni od 100 dinara... cena jagode ko je sacuva oticice u nebo... a cena maline ..sacekajmo nedelju pred nama...svasta se moze desiti...
 
Marko, moze li odgovor na pp koji sam ti poslao.

Ja se nadam da ce malina preziveti minus, ali se plasim snega... on ce sve polomiti.
 
Ljudi sve ode tamo gde ne treba sneg svuda u vojvodini pada kao lud, kakva je situacija dole ?
 
Kod mene na 420 metara sbeg napravio haoc i ono sto nije izmrzlo,nocas je polomio sneg.Dve parcele smo nocas stresali sneg,pa smo uspeli da umanjimo stetu.Bozja je poslednja,nece imati sta da otkupe izvoznici po 100 dinara sto se tice ariljskog kraja.....
 
I u Bosni ista situacija, s tim da belaj tek predstoji jer najavljuju još veći snijeg a bogami i minuse.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh