Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Lepo izgleda Mare, svi se uzdamo u vreme i da ne bude mraza! :)
 
@marko17

Bravo Marko... Ovako nam nesto treba, nove tehnologije, unapredjenje proizvodnje i samog pristupa... Svet se mnogo brzo menja a mi stojimo u mestu, treba da se menjamo, da napredujemo, da idemo u korak sa svetom...

Voleo bih da vidim kako izgledaju u rodu...
 
@marko17

Bravo Marko... Ovako nam nesto treba, nove tehnologije, unapredjenje proizvodnje i samog pristupa... Svet se mnogo brzo menja a mi stojimo u mestu, treba da se menjamo, da napredujemo, da idemo u korak sa svetom...

Voleo bih da vidim kako izgledaju u rodu...
Upravo tako. Dokle god razmišljamo na način da je naše domaće najbolje u svemu(svetu) , nikada nećemo napredovati. Neko je napisao skoro pa ovako, da samo Srbija ima kvalitetne poljoprivredne proizvode...Ja ne mogu da verujem koliko nam dobro ide :D
Ako se naša malina zamrzava, i od nje prave sokovi i ostalo, a od ostalih proizvođača ide sveža, pa valjda je jasno da uglavnom lošiji kvalitet ide u industriju...

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
18ec3f1dcb99b6a0aec9188e89637fff.jpg
16ff1ce8b19162c4be2ee8c299fd30d6.jpg
5fc196c299fb476b95ede3cc6bf65d6f.jpg


Sony xperia
 
Upravo tako. Dokle god razmišljamo na način da je naše domaće najbolje u svemu(svetu) , nikada nećemo napredovati. Neko je napisao skoro pa ovako, da samo Srbija ima kvalitetne poljoprivredne proizvode...Ja ne mogu da verujem koliko nam dobro ide :D
Ako se naša malina zamrzava, i od nje prave sokovi i ostalo, a od ostalih proizvođača ide sveža, pa valjda je jasno da uglavnom lošiji kvalitet ide u industriju...

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk

Srbija ima kvalitet i nikoga ne treba da bude sramota da to kaze!
Zasto 95% maline ide u izvoz kao sirovina u zamrznutom stanju vec smo pricali da se ne ponavljamo mnogo.
– Imamo klimatski monopol u proizvodnji malina koji ne znamo da iskoristimo. Kod nas uspeva aromatična malina sa puno suvih materija i to je ono što je čini posebnom – kaže Vojislav Stanković, agroekonomski analitičar. On ističe da je u privatizaciji upravo najviše stradala „prerađivačka industrija zbog čega bi malinari morali da se organizuju, ujedinjeno i uz pomoć države rade na podizanju prerađivačke industrije jer su u ovom segmentu naše šanse velike”.

Po meni cist bezobrazluk,drzava u pljackaskoj privatizaciji unisti preradjivacku industriju pa malinari treba da se udruze i da je podizu od nule!
Evo link pa koga interesuje neka procita http://www.politika.rs/sr/clanak/345374/Izvoznici-najvise-profitiraju-na-srpskoj-malini

Ono sto pravi problem a sto hladnjacari i nas ministar precutkuju je UVOZ maline.Procitajte podatke Poslovnog udruženja hladnjačara Srbije za 2015god.
SRBIJA je ove godine izbila na prvo mesto u svetu po proizvodnji maline. Sa oko 100.000 tona, koliko će do kraja 2015. da izveze, "potukla" je dosadašnje lidere Poljsku i Čile. Prihod države od prodaje "crvenog zlata" premašiće 250 miliona evra.

Ovo su, kako nam je rekao Željko Radošević, državni serkretar u Ministarstvu poljoprivrede, podaci Poslovnog udruženja hladnjačara Srbije.

Ovogodišnja, rekordna, proizvodnja malina ne pamti se u proteklih 25 godina. Maline je ove godine bilo nešto više od 100.000 tona, a tek mali deo ostane u Srbiji. Srpska malina je cenjena u svetu, pa je najveći deo namenjen izvozu. Među najvećim uvoznicima smrznute maline su Belgija, Nemačka, Francuska i Skandinavija, dok su se otvorila nova tržišta u Japanu i Indiji. Svežu voćku prodajemo Austriji i Nemačkoj.
http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...-na-prvom-mestu-u-svetu-po-proizvodnji-malina

A onda pogledajte podatke Svetske organizacije za malinu (IRO) o prinosu maline u Srbiji za 2015god.

Generalni sekretar Svetske organizacije za malinu (IRO) Felipe Rosas Osa saopštio je da je Srbija, po ukupnom prinosu u 2015. godini, ponovo postala vodeći proizvođač ovog voća u svetu.
U Srbiji je utvrđen rod od 79.000 tona i vaša zemlja je prošle godine bila ubedljivo najveći proizvođač na planeti. Na drugom mestu su Sjedinjenje Američke Države sa proizvodnjom od 66.000 tona, slede Poljska, gde je rod procenjen između 50.000 i 60.000 tona, i Čile sa 39.000 tona – rekao je za „Politiku” inženjer Rosas, koji živi u Santjagu de Čileu.
http://www.politika.rs/sr/clanak/351161/Nasa-malina-opet-na-krovu-sveta

Po ovome ispada da Srbija uvozi vise od 20.000t maline!
25% izvezene maline nije iz Srbije,odakle su maline dosle,koji je kvalitet,koja sorta,iz koje godine berba... MA KOGA BRIGA AKO SE MOZE ZARADITI KOJI EVRO VISE!
I dok se hladnjacari i drzava prave mutavi nama se zatvaraju vrata za izvoz.
Pa neka se neko posle cudi zasto Crops nudi 100din za kilogram maline,ovako srozan kvalitet Crops moze da kupi i u Poljskoj za bagatelu pa nece ni nama placati vise.

Jesam ga oduzio jutros sa pisanjem ali neke stvari se ne mogu vise precutkivati..
 
Ne kažem da nemamo kvalitet, ali imaju ga i drugi... Klimatski monopol sigurno nemam, jer ovakva klime ima i u BG, BiH, HR, IT itd... Tako da zahebi to što pričaju analitičari, nauka kaže drugo... Uostalom, ima jedan sto se stalno pojavljuje na TVu i viče kako nam dobro ide... A i sam si rekao da nije tako...

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
@558

Lep proizvod... Da li bi mi mogli ovako nesto da proizvedemo? Da li bi imali trziste za jedan ovakav proizvod, mislim na izvozno trziste...
Na koji nacin bi promovisali jedan ovakav proizvod... Da li bi na bazi njega uspeli da ponudimo jos slicnih proizvoda?
Kolika je investicija za jedan pogon koji bi bio u potpunosti opremljen za proizvodnju ovakvog i slicnih proizvoda?
Koliko vremena bi bilo potrebno da se investicija otplati?
Pored sirovine koju posedujemo, kako bi resili nabavku ostalog repromaterijala?
Da li bi odmah brendirali proizvod ili bi to uradili kasnije?
Sta bi radili za standarde, koje bi standarde uveli odmah a koje kasnije?
Da li bi bila planirana prodaja preko interneta?
Dizajn mora da bude dobar, imamo li resenje za dizajn, ovaj nije los ali moze to jos mnogo bolje? Da li cete uzeti teglice koje sse vec proizvode ili
cete ipak traziti jedinstvenu koja ce se proizvoditi samo za vas a po cemu bi proizvod bio prepoznatljiv?
Koliki procenat od prodaje bi bili spremni da ulazete u marketing?

Zelim samo da vas navedem na razmisljanje... Sve je moguce, nista nije neostvarimo samo je pitanje koliko to zaista jako zelimo, koliko smo spremni da se zrtvujemo za neku ideju, projekat...?
Prepreke su uvek u nasim glavama...

@Srb1n
Saglasan sam sa svime napisanim u postu osim oko toga koliko se maline uveze u Srbiju... Mislim da je cifra od oko 20.000tona previse naduvana... Nije to bas sve tako kako prikaze statistika...
CROPS svakako nece dozvoliti da posluje negativno a imaju veliko znanje i iskustvo iza sebe... Kada spustimo cenu a povecamo kvalitet opet ce se vrata za izvoz otvoriti, bili smo previse skupi za zapadne kupce to je prosto cinjenica...
 
Ima jos puno do berbe to je tacno ali imamo vise problema trenutno. Imamo neprodate maline, imamo solidan pocetak za sada, deo jeste mozda izmrzao, ali ima dosta novih zasada koji ce se brati prvi put. Ipak priroda je to sve moze da bude a i ne mora. Svakako da cemo jos sacekati...
 
Ne kažem da nemamo kvalitet, ali imaju ga i drugi... Klimatski monopol sigurno nemam, jer ovakva klime ima i u BG, BiH, HR, IT itd... Tako da zahebi to što pričaju analitičari, nauka kaže drugo... Uostalom, ima jedan sto se stalno pojavljuje na TVu i viče kako nam dobro ide... A i sam si rekao da nije tako...

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
Ako nemamo klimatski monopol zasto onda Poljaci ne gaje Vilamet i Miker nego je Polka dominantna sorta,zasto jedna Srbija ima veci prinos Vilameta nego Amerika (sa sve svoje 54 drzave) koja je zemlja porekla Vilametu,zasto imamo veci prinos i bolji kvalitet od Kanade koja je druga drzava po velicini na svetu a gde je dominantna sorta Miker,zasto niko ne prica o Cileanskom kvalitetu maline nego samo o kolicini....Na svako "zasto" ima samo jedan isti odgovor ZATO sto Srbija ima nesto sto oni nemaju jos samo da i mi to shvatimo.

CROPS svakako nece dozvoliti da posluje negativno a imaju veliko znanje i iskustvo iza sebe... Kada spustimo cenu a povecamo kvalitet opet ce se vrata za izvoz otvoriti, bili smo previse skupi za zapadne kupce to je prosto cinjenica...

Ovo mi je jedna od najupecatljivijih recenica koje sam procitao u skorije vreme,"kad spustimo cenu a povecamo kvalitet"..sad mi je jasno zasto Kinezi imaju najjeftiniju i najkvalitetniju robu!
Cena moze da se spusti na vise nacina,recimo da se smanji cena proizvodnje tako sto repromaterijal,sadnice,djubrivo,gorivo,hemija.. bude jeftinije za proizvodjaca sto nece da se desi ili da drzava smanji namete-poreze koje ubira od izvoza sto takodje nece da se desi...i sta na kraju ostaje da proizvodjac"steze kais"da bi se nahranila sva gladna usta a ima ih mnogo u tom lancu izvoza maline.
Kroz sve tvoje postove se provlaci jedna manje vise ista recenica a to je da trebamo stvari da sagledavamo dugorocno(sa cime se apsolutno slazem),e sad sta je dugorocni plan za srpsku malinu?Niko ne zna ni proizvodjac ni hladnjacar a ponajmanje zna drzava a svi smo povezani po principu spojenih sudova,ako se cena prelomi preko proizvodjaca imacete losiji kvalitet i manje prinose automatski se to odrazava i na hladnjacare koji zbog neispunjavanja ugovora ili vracanja maline loseg kvaliteta placaju penale i na kraju drzava ubira manje od poreza znaci svi su na gubitku.
Izvozom sirovine-zamrznute maline vi saljete jos jednu vaznu poruku a to je da niste sposobni da od sirovine napravite gotov proizvod sto kod uvoznika stvara sveukupno negativnu sliku o celom lancu proizvodnje maline u Srbiji.Nema predvidivosti u poslovanju sa malinom,bez toga nema ni planiranja na duge staze.
Dacu vam jedan primer nemara drzave(a ima ih mnogo),na 18km od Kraljeva nalazi se aerodrom"Morava",bivsi vojni aerodrom Ladjevci,2003 god.je uradjena konverzija iz vojnog u civilni aerodrom sve ima i pistu i toranj i terminal i KATANAC na kapiji.Iz naseg kraja(Kraljevo,Uzice,Arilje..) sa ovog aerodroma putem kargo centra bi se mogla izvoziti sveza malina koja bi bila na rafu u roku od 24h.Kome to nije u interesu?
Trudim se da ostanem nekako u temi ali mi tesko ide,mnogo se nakupilo...
 
Ako nemamo klimatski monopol zasto onda Poljaci ne gaje Vilamet i Miker nego je Polka dominantna sorta,zasto jedna Srbija ima veci prinos Vilameta nego Amerika (sa sve svoje 54 drzave) koja je zemlja porekla Vilametu,zasto imamo veci prinos i bolji kvalitet od Kanade koja je druga drzava po velicini na svetu a gde je dominantna sorta Miker,zasto niko ne prica o Cileanskom kvalitetu maline nego samo o kolicini....Na svako "zasto" ima samo jedan isti odgovor ZATO sto Srbija ima nesto sto oni nemaju jos samo da i mi to shvatimo.
Šta misliš da li krajnjeg kupca proizvoda od maline zanima koje je sorte ta malina od koje je on popio sok ili pojeo džem? Jer u tim proizvoda pored maline ima i pojacivaca ukusa, šećera i ostalih sr... Mozda bi ti provalio ali ne baš svaki put... A zamisli da li će neki Englez prepoznati sortu. .. Svako će kupiti jeftiniju...
Što se tiče klime, nekada se voće nije toliko gajilo u Vojvodini, a sad ne može se izbrojati novi hektari... Tako da se vremena menjaju. A koga ti slušaš pa da znaš da se ne priča o cileanskom kvalitetu? Ovde na forumu? Desetak ljudi? Čile kao država je za nas "amerika", tako da ako žele da gaje bolje verovatno bi to i radili, a verovatno i rade, samo mi nemamo pojma ... Kao i SAD... Ali sigurno imaju nešto isplativije pa malinu ni ne gaje...
U Poljskoj su veće površine i uglavnom se radi mašinski, pa je jeftinije...Kod nas ništa bez ljudske snage...
Tvoj nick dovoljno govori o tebi, tako da neću više polemisati sa tobom, nekim kome je srbija zemlja iz snova...
Samo mi reci sta to srbija ima, u odnosu na druge, a da nije radna snaga? Klima nije, jer je ima iste koliko hoćeš... Ako meni ne veruješ, konsultuj geografiju

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Šta misliš da li krajnjeg kupca proizvoda od maline zanima koje je sorte ta malina od koje je on popio sok ili pojeo džem? Jer u tim proizvoda pored maline ima i pojacivaca ukusa, šećera i ostalih sr... Mozda bi ti provalio ali ne baš svaki put... A zamisli da li će neki Englez prepoznati sortu. .. Svako će kupiti jeftiniju...
Što se tiče klime, nekada se voće nije toliko gajilo u Vojvodini, a sad ne može se izbrojati novi hektari... Tako da se vremena menjaju. A koga ti slušaš pa da znaš da se ne priča o cileanskom kvalitetu? Ovde na forumu? Desetak ljudi? Čile kao država je za nas "amerika", tako da ako žele da gaje bolje verovatno bi to i radili, a verovatno i rade, samo mi nemamo pojma ... Kao i SAD... Ali sigurno imaju nešto isplativije pa malinu ni ne gaje...
U Poljskoj su veće površine i uglavnom se radi mašinski, pa je jeftinije...Kod nas ništa bez ljudske snage...
Tvoj nick dovoljno govori o tebi, tako da neću više polemisati sa tobom, nekim kome je srbija zemlja iz snova...
Samo mi reci sta to srbija ima, u odnosu na druge, a da nije radna snaga? Klima nije, jer je ima iste koliko hoćeš... Ako meni ne veruješ, konsultuj geografiju

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk

Pa imenjace ne znam zasto ti smeta moj nick,nije uvredljiv...iz vojnicke sam familije tu tradiciju sam i ja nastavio,svog porekla se ne stidim..
Ako sam te bilo cime uvredio u nekom od mojih postova ja ti se izvinjavam,nije bilo zle namere.
A sad da predjemo na temu..
To da ce "svako kupiti jeftiniju"bas i ne stoji,ima takvih dosta a ima i onih koji citaju sta pise na etiketi.Cisto sumnjam da ti svojoj deci u prodavnici kupis najjeftinije sra.e koje nadjes u rafu.
Kvalitet sirovine-zamrznute maline je bitan kupcu,sto je malina aromaticnija i sa vecim procentom secera to on manje mora da dodaje arome i secera sto mu pojeftinjuje proizvodnju.
Citam"Food Safety"pa komentarisem za Cile,ne pricam iz glave,ostalo necu komentarisati..
Cile 99% svoje maline izvozi u zamrznutom stanju,i za razliku od Poljaka i USA imaju isti "problem"kao i mi,usitnjene zasade maline na kojima se ne moze brati masinski dok im je godisnja proizvodnja maline na nivou od 36 do 40.000t u zavisnosti od godine.Masinski brana malina ide u industriju na preradu,sam "proces"proizvodnje je jeftiniji zbog toga.To je jedan od razloga zasto mi imamo problem sa formiranjem cene svake godine.Pogledaj primer Meksika(o njemu se nije pisalo na forumu) koji je prosle godine imao prinose od 54.000t i od izvoza drzava zaradila 504mill$,vecinu svoje maline izvoze u Kanadu i USA ali deo ide i u Belgiju,Holandiju,Francusku,Rusiju pa cak i Italiju do koje mi mozemo da dobacimo"prackom".Zbog toga i pisem da DRZAVA mora da pomogne proizvodjacima i hladnjacarima koji pokusavaju da plasiraju malinu u svezem stanju.
A sto se geografije tice,otvori novu temu da ne spamujemo ovde pa cu ti pricati o Alpima,Dinaridima,Karpatima,delti Dunava i njihovom uticaju na klimu... pa ces videti sta to Srbija ima a ostali nemaju.
 
Poslednja izmena:
Kad se vec spomenuse proizvodi od maline i njihov kvalitet da napisem jedno iskustvo. Pre dva dana sam nekako pokusavao da se sporazumem sa jednim poljakom oko malina, ali zbog nepoznavanja jezika je to slabo islo. Tad mi on dade jednu flasicu 0,2 l i u njoj crvena tecnost. Odma sam znao da je sok od maline. Kako sam razumeo to njegova zena pravi i ne dodaje nikakvu hemiju. Nekako mi objasnio da se rastvara, odnosno razblazuje sa vodom. Ja brze bolje da vidim kakav je taj sok iz poljske pa otvorim i pomirisem i mogu vam reci jako slab miris. Skoro bez mirisa. Medjutim kad sam dodao vodu i probao ima fin ukus. Kao i nasi domaci sokovi od polane i polke. Razlika je najvise u nedostatku mirisa, a ukus jedva primetno. Sok ko sok.
 
Aca opel ovo je tema o ceni maline i svim faktorima koji uticu na nju, koga briga za flasice poljske, nemojte da smarate ljude sa perifernim stvarima sa ovakvim tekstovima oterali ste sve prave malinare i one koji su u vocarstvu (ne samo ti vec i neki drugi "pisci" koji ovde pisu tekstove od pola kilometra a nista ne kazu) koji su na ovom forumu davali prave podatke o malinarstvu Srbije.... idite negde na drugo mesto pa se zabavljajte i davite ljude sa sokovima flasicama crvenoj tecnosti mirisu, poljacima koje ne razumete nemojte banalizovati ovaj odlicni forum koji sluzi za saradnju svih u poslu sa malinom
 
Meni je ovo druga poruka u ovoj temi te samim tim nisam ni mogo da smorim, a ne da oteram nekog sa ove teme. Stalno se povlaci prica o finalnim proizvodima od maline i izvlacenja vece cene. Zatim i samom ukusu malina i njegovom uticaju na cenu. Ja sam se nadovezao na to. Izvinjavam se svima koje sam oterao sa teme, necu vise.:ppozdrav:
 
Kad smo kod proizvoda od maline ja mojoj deci kupio sutlijas sa malinom,40 centi,tj. oko 50 dinara 100 grama pakovanje.Kupovalo bi se to i kod nas,kad bi bilo 50 dinara,ne bi moralo u izvoz bas sve.Udruzenja malinara bi mogla da uzmu tezge po vecim gradovima i da osvoje prvo trziste svezom malinom ovde ,a ne da mastaju o Evropi.Samo je problem udruziti se,tj. sloziti se.

- - - - - - - - - -

Aca opel ovo je tema o ceni maline i svim faktorima koji uticu na nju, koga briga za flasice poljske, nemojte da smarate ljude sa perifernim stvarima sa ovakvim tekstovima oterali ste sve prave malinare i one koji su u vocarstvu (ne samo ti vec i neki drugi "pisci" koji ovde pisu tekstove od pola kilometra a nista ne kazu) koji su na ovom forumu davali prave podatke o malinarstvu Srbije.... idite negde na drugo mesto pa se zabavljajte i davite ljude sa sokovima flasicama crvenoj tecnosti mirisu, poljacima koje ne razumete nemojte banalizovati ovaj odlicni forum koji sluzi za saradnju svih u poslu sa malinom

Ima ko ce da uredjuje forum,ne brini,takodje sve sto ima veze sa konkurencijom ima veze i sa plasmanom
 
Meni je ovo druga poruka u ovoj temi te samim tim nisam ni mogo da smorim, a ne da oteram nekog sa ove teme. Stalno se povlaci prica o finalnim proizvodima od maline i izvlacenja vece cene. Zatim i samom ukusu malina i njegovom uticaju na cenu. Ja sam se nadovezao na to. Izvinjavam se svima koje sam oterao sa teme, necu vise.:ppozdrav:
Ma sta mu se izvinjavas, ko je on da ti kaze o cemu ces da pises i da li smaras, pisi druze do mile volje, moderacija je tu i da opomene i da prebaci gde treba...

Samsung A5
 
Opet se vi zmarate sa propalim pricama od poznavaoca da treba da se pravi neki preparat ili dzem ili rakija ili neznam sta od maline... Manite se suplje price jer se preko 70% nase maline prodaje kao svjeze "odmrznuta", odnosno reklo bi se, kao svjeza u kolacima i poslasticama, a manji dijeo zavrsi preradjen u sokove dzemove itd....

Al da se vratim na temu.... iako jos ima dosta maline u hladnjacama.... mislim i tvrdim da cijena nece puno da bude razlika od prosle godine.... Iako je i u srbiji i u bosni povecana povsina pod malinom, ovogidisnji prinosi bice manji i od proslogodisnjih koji su bili slabiji u odnosu na 2015.... Sad se tek pokazuju posljedice niskih temperatura... Iako nije izgledalo, al barem kod mene ima izmrzlih lastara od 10-30% :( a cuo sam da je barem u mom kraju slicno kod vecine uzgajivaca....
I nazalost izgleda da ce se ostvariti slutnje ovih zalosnih sova koji se raduju tome...... :(
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh