Pečenjara

E takva je bila i tastova. Samo sto je sa strane kupole bili ozidani zidovi pa je kupola bila potrpana peskom sa staklom. Vrata nisu imala taj prorez za razanja i imala je termostat i bila veca.
 
Ako se i u ovoj zatvorenoj pece prase dva sata,onda ih samo izgled deli,ne vidim da je onda ovakva kao sto je ja imam losija ili bolja,samo ostaje kako sta voli.
 
Da peces malo vece prasence ova ga iscedi odlicno. Koliki je utrosak drva i to je upitno. Ne kazem da jedna bolja od druge jer nemam iskustva sa drugim. Ali jedino znam da ljudi sto peku usluzno (profesionalno) imaju ovakve pekare i kada se jednom zagreje samo se dolozi malo i ubacuje sledeca tura. Pece se i po 300+ prasica za bozic.:ppozdrav:
U mojoj je pravilo da prase od 30kg pecemo 2,5 do 3sata Bez obzira dali je jedno ili tri unutra.
 
Pa kod mene je princip okretanja raznja,i ispod imam plek u koji curi mast,i mislim da se tako jos bolje cedi nego ako prase lezi u pleku pored masti. Za utrosak drva sam vec rekao da sam prezadovoljan,jer je po meni premali za tako nesto. Sa dva narucja cerovog drveta ø 5cm u proseku,duzine oko 30cm ja ispecem prase od oko 20kg za oko 2h. Da me ne shvatite pogresno,ne kudim niciju niti hvalim svoju pecenjaru,samo iznosim misljenje.
 
Imam jednu ispravku i izvinjenje. U mom prethodnom postu sam napisao da je pecenjara imala termostat, normalno greska imala je termometer.

Prase nije bilo u plehu i masti nego na metalnoj resetki koja ga je odvajala od moce. Ta se resetka stavljala (kacila) na pleh (tepsiju) i onda se prase stavljalo. Ranije se dok nije bilo resetki stavljali komadi drveta pod noge da se pecenka izdigne od dna tepsije.
 
I ja sam skinuo sa stare rerne termometar i stavio ga u delu gde bi merio optimalnu toplotu. Po njemu ja dostizem temperaturu oko 200 stepeni,sto je ok za pecenje kako praksa pokazuje. ima jos jedno pomagalo sto se toga tice,vidjao sam ga i u Home centru,kosta oko 400-500din i ja mislim da je korisno,ali ja sam se snasao na drugi nacin. Evo na sta mislim

d5b474871d245bbf0c09e72.jpg


bocnes ga u prase i pokaze ti temperaturu u sredini mesa.
 
Takve pecenjare ima skoro na svim vasaraima u nasoj(Basaid,Temerin,Zabalj,Senta...) okolini,cena im je oko 6000~7000din.
Komplet sve,naravno bez praseta i akumulatora.
 
Hvala na informacijama,video sam po vasarima,al nikad nisam pitao za cenu.
 
Pozdrav svima. Evo i ja sam počeo praviti pečaru, prezadovoljan sam sa svojim radom, sve sam uradio sam, a imam u planu da iznad pečare nastavim sa pušnicom za meso. Šta kažete vi na tu moju ideju, da li je pametno tako nastaviti u visinu,

ssa43871.jpg
[/IMG]
ssa43907.jpg
[/IMG]
ssa43914.jpg
[/IMG]
ssa43948.jpg
[/IMG]
ssa43954.jpg
[/IMG]
ssa43963.jpg
[/IMG]
ssa43965.jpg
[/IMG]
ssa43973.jpg
[/IMG]
 
@rastušan

Stvarno lepo izgleda i vredelo je truda.:osmeh::bravo:Za dozidjivanje pusnice ces sam morati odluciti. Pisali smo ranije o tome i nekom se pokazala kao dobra stvar dok su drugi bili protivni zidanju pusnice na pecenjari.
 
Pecenjara lepo izgleda, ali ja nikad nebih dopustio da plamen lize brava. Formiras zar i peces iskljucivo toplotom.
pečenjara je lepa .al' ono unutra je jos lepse :osmeh: a ne lize plamen tu brava,on vatru lozi pored a ispod ima neku tepsiju pa u nju kaplje mast,i nema dima jer ne kaplje u vatru,tako i mi nekad pečemo,obično za Uskrs jer je lepo toplo pa može i napolju...
 
Nazad
Vrh