Pečenjara

35ncz6p.jpg
23qz01s.jpg
priprema za sutra

- - - - - - - - - -

v4chug.jpg
1hwdxu.jpg
nnwks3.jpg
ek54ld.jpg
34odljo.jpg
2jaca6e.jpg
Danas ispekao12 kom tri ya sebe i burazere ostalo uslužno motori se nisu ni ugrejali za 12 sati rada neuništivi su
 
Da probam ja da odgovorim umesto člana @mladenmaso, a vezano za način ražnjenja.
Ovakav način ražnjenja je specifičan za deo posavine i Lijevče polje u RS. Pošto su moji poreklom iz ovih krajeva, i mi tako ražnjimo, s tim što i prednje noge vezujemo na stomak.
Kod mene u selu se ljudi isto čude kada kod mene vide prase na ražnju, pošto svi uglavnom ražnje na klasičan način.
Ukoliko ovo čita MOMOSARIC, možda bi i on mogao da potvrdi ovu moju izjavu.
 
tu sam ja da potvrdim,ja i mladenmašo smo iz istog sela+ komšije pa mu mogu reći pečenjara je super po meni malo previsok otvor đe su pečenke.Na toj visini možeš peći po 120kg i tad je super a za manje treba više drva.Ja planiram na proljeće ladaru sa pečenjarom ili pekarom kako mi kažemo.Što se tiče vezanja pečenki tako mi radimo i po meni je slađe meso na butkama kad se zapeče mada ih ima što vežu kao vi u Srbiji
 
ovako vezanje zadnjih nogica kod nas je tradicija tek u poslednjih nkoliko godine neko pa i ja sam po nekad vezem niz razanj, a sto se tice pekare ili pecenjare svejdno je otvor je mogao ici za 1 red cigli nize ali nije to problem uvidi sam da bi trebala biti malo plica pa sam planirao ozidati jos jedan red cigli do zida , a ovi sto se peko jedno je 43 kg a gornje 38 kg
 
ma super je,imam neđe mjere visine i dubine pečenjare+ prokjer dimljaka koje trebaju biti tako da ne vraća dim naprijed što nesmeta na otvorenom.eno kod begana u ljetnoj ozido ali vraća dim nemože se biti dok ne napraviš promaju.A u Italiji kod njega smo u kući pored kamina pekli prase:osmeh: nema da vraća dim.jedino što se dimila gazdarica koliko je bila ljuta
 
Što se tiče dimnjaka kod mene je 38*38 cm i ukupne visine 170cm na prvoj što sam radio dimnjak je bio niži pa je bilo dima ispred pečenjare sad ovako nema uopšte dima ispred ja ložim ćumur pa kad se dobro užari zatvorim cug i onda je toplota mnogo jača i sa dzakom od 13kg ćumura ispečem dva komada težine oko 30kg
 
Evo i ja da pokazem svoju rukotvorinu,koju sam radio polako i za svoju dusu :osmeh:

dsci0198c.jpg



dsci0239y.jpg



dsci0261v.jpg



dsci0076l.jpg



dsci0107k.jpg



dsci0128u.jpg



Posto nisam ni znao da znam i ovo da radim,ja sam prezadovoljan :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

dsci0089vn.jpg
 
E onda samo pivce i polako.
Nego imam i ja sličnu pečenjaru (jes da nije lepa ko tvoja) ali joj je princip pečenja ko kod tebe ispod praseta. To mislim da je mana jel moraš paziti da nema vatre znači samo u obzir dolazi pečenje ćumur ili praviti žar sa strane pa ubacivati u pečenjaru.
Mnogo je praktičnije peći u pečenjari kao što je Mladen postavio jel je vatra pozadi tj prase nije izloženo direktnoj vatri.
Manje posla i manje nerviranja.No ako je za sopstvene potrebe i više od dobre je.
 
Pa ova slika sa cumurom je jedna od prvih kada sam je zavrsio,i ispekao sam par samo komada na cumur,i posle sam presao na plamen da pecem. nikakve razlike na mesu se ne primecuju,samo sto se lakse i brze se ispece. znaci ispred njega,do vrata lozim dve vatre,na butkama i na pleckama i pola sata pred kraj rasirim i na stomak do dobije res boju i bude perfektno,a utrosak drva je smesan,stvarno sam prezadovoljan. e,a za ovo leto je u planu pusnica za susenje mesa,odmah levo od pecenjare,dole ozidano loziste kamenom a gore drvene daske,uklopice se fino ja mislim.
 
mickey, jako je lepo ispalo!
Čestitke!

Ova vrata, dupla, što ste namontirali na pecaru, zatvarate li kad pečete prase? Ili imaju drugu namenu?
 
Da da,zatvaram ih dok se pece,jer bas znace zbog zadrzavanja toplpte u pecenjari. povremeno otvorim cisto da se divim,i kad treba dobacim koje drvo,a u dodjem delu vrata ima oko 1cm lufta,pa mu to tako dobro dodje da raspiruje vatru. evo jos koja slika,mozda jos neko ima dilemu kako zatvoriti pecenjaru


dsci0061iw.jpg



dsci0065r.jpg



dsci0067dm.jpg



Ako koga jos sta zanima neka pita,ako mogu nekako da pomognem,jer imam slikano od pocetka do ktaja :osmeh:
 
Nazad
Vrh