Pasulj

Marčelo od izvoza našeg pasulja nema ništa na prvom mestu zbog visoke cene (za Ruse je povoljniji pasulj iz Kirgistana a verovatno su već i navikli na taj). Nismo konkurentni ni na domaćem tržištu zbog uvoznog. Domaće potrebe bi zadovoljili kada bi država zabranila uvoz. Pošto od toga nema ništa, svako će pronaći svoju računicu. Pasuljari su udruženi u Topolovcu pa to udruženje nije moćno ni za svoje članove. I oni čekaju nakupce kao i mi da im odnesu pasulj. Sva prodaja se zasniva na kontaktima i poznanstvima pojedinaca.
 
Tu se opet vraćamo na te subvencije , slušam Glamučića jutros na jutarnjem kako palamudi da sredstva za subvencije nisu smanjena samo su preusmerena na kreditiranje nove mehanizacije ( o kakvoj ja mogu samo da sanjam ) tako da od ove godine možemo očekivati još otežaniju situaciju sa prodajom naših proizvoda. Što se Ruske federacije tiče oni koriste najviše Poljskog pasulja ( tzv tamni trešnjevac verovatno ste viđali po marketima )koji zbog sasnkcija EU ide nešto i preko naše zemlje , zato je nama i skočio izvoz pasulja u Rusiju za 83% a ja iskreno neznam ni ko je do sad izvozio a ne još sa ovim povećanjem, još se država hvali sa tim http://www.pravda.rs/2015/05/09/ljajic-srbija-gubi-trku-sve-manje-srpske-robe-se-izvozi-u-rusiju/ , još jedna otežavajuća stvar je što EU od ove godine povećava davanja poljoprivrednicima za uzgoj mahunarki tako da možemo očekivati velikih problema u prodaji naše robi koja je sve više i više nekonkurentna.http://www.balkanmagazin.net/biznis...ropske-hrane-unistava-srpsku-poljoprivredu-22
 
što reče ivanz ti danas moraš biti pored poljoprivrednika i knjigovođa, trgovac, prevoznik, agronom, zaštitar, mehaničar, električar itd da bi opstao u ovoj našoj poljoprivredi.
То није проблем: "девет Југовића и десети стари Југ Богдане". И, главно, сви чланови владајуће странке!
 
Mi sa foruma nemozemo nikako biti kompetentni, posebno ne za izvoz. Mislim kad bi sd svi skupili da nebi imali za jedan sleper od 25t.
Moramo naci proboj na domacem trzistu, subvencije me vise ni ne interesuju, posto znam da tu nemogu nista promeniti. Problem prodaje pasulja je na vecem nivou, u selu ga nemogu prodati posto svi imaju u basti pasulja za svije potrebe, maksimalno 100kg ode na selu, ljudi u gradu su navikli da odu u Rodu, Ideju... I da kupe 500gr pasulja za rucak. Retki su oni koji dodju u julu i kupe 10-15kg da imaju za celu godinu, posto i budimo realni njima je puno izdvojiti 3000din od minimalca za pasulj.
Pre dok su u Somboru radile fabrike, bio je redovan topli obrok, i bile su kuhinje koje kuvaju hranu za te firme i donose. Oni su bili dobri otkupljivaci, ali su i oni svi propali posto su im te iste firme ostale duzne velike pare (primer firme gde je tata radio do pre 4god,ostali su duzni 50 hiljada evra firmi koja ih je snabdevala toplim obrokom).
Ja se nadam da cemo svi uspeti naci kupce za pasulj, ipak kako jedan stari paor kod nas kaze 'Beograd je GLADAN'
 
( citiram "Izgleda da gradsko stanovništvo Srbije, zajedno sa domaćim političarima, još ne razume da je domaća poljoprivreda, odnosno proizvodnja hrane, temelj privredne i nacionalne održivosti, a ne samo jedna od običnih fabrika." ) Ako se nezaustavi propadanje srpske poljoprivrede i poljoprivrednika ( a zna se da u našoj zemlji oko 2 miliona ljudi živi direktno ili indirekno od poljoprivrede), može se očekivati a to se već i dešava da ljudi masovno beže u veće gradove u potrazi za poslom i kakvim takvim primanjima i koliko god se otvarale fabrike po gradovima uvek će nezaposlenost rasti zbog priliva novih ljudi , plate neće rasti zbog velike ponude radnika, njive će se prodavati strancima a mi ćemo biti robovi u sopstvenoj državi. Izvinjavam se za :off_topic:
 
Ja sam prosle godine imao slucaj sa prevarantima,sreca u nesreci da sam mu dao svega 200kg,po 2 evra,naravno prethodno smo se dogovorili preko telefona za vecu kolicinu,ali kad su mi dosli uvece za robu,gledam ja, ciganija,on gura svoju pricu,sve ok,meni postao sumnjiv,i od ugovorene kollicine ja mu dam 200kg za probu,reko ako platis kao sto smo se dogovorili,radimo dalje.I naravno od tada ga nisam video nit cuo,ostavio mi neke brojeve koji su posle par dana bili nedostupni.Covek se predstavio kao Zoran Arsic iz Paracina,firma Opik.
 
danas u sapcu cujem se sa preprodavcima po 180din placaju kg zelenog pasulja i to do 10kg pakovanja. ovo bolje sejati svake druge godine pasulj i jednu polovinu prodati te godine a drugu sledece godine. izazvati nestasicu pasulja domaceg, imace sigurno duplo bolju cenu a ti se ne naradis ko sivonja svake godine za sitne pare.
 
Ima puno načina što se tiče uzgoja i prodaje......mi nismo konkurentni, govorim za Hrvatsku i Srbiju, zašto????

da samo kreenm od sebe, a svi smo slični po tom pitanju, da imamo jako staru mehanizaciju, koja nemože odraditi nekoliko desetaka hektara pod grahom

treba nam dosta ljudi da se to odradi, koje treba platiti, kod mene 2€ sat

subvencije ili poticaji za uzgoj nisu nikakvi

gnojivo, herbicidi i zaštita su dosta skupi

ima dosta preprodavača, npr jednom sam da oko 1kg za probu, i nije poslije zvao, prije dan ili dva ga zovem, da vidim što će biti, njemu se neisplati dati oko 2€ za grah....o čemu pričamo, prevezao bi 500kg oko 100km i njemu se neisplati zaraditi jednu mjesečnu plaču radnika u nekoj firmi....

ima puno malih proizvođača koji ruše cjenu, siju ga na par kvadrata i onda to rade iz zafrkancije, pa kada mene zovu, neću pustiti cjenu, odgovor je da ima jeftinije, baš zbog takvih

inače poljoprivreda je u katastrofalnom stanju, i teško da će ići na bolje

ukratko sam napisao ono što sam se sjetio, al ima toga još, jako puno da se napiše



dalje, ako hoću sve prodati, trebao bi dobro poraditi na mehanizaciji i da mogu posijati oko 40-50 jutara, barem, to bi bio nekakav minimum, i u danu da se odradi minimalno 5 jutara, da sve radim ja sam, dovezem prikolicu na njivu, sjednem u kombajn i deri, isto kao da se radi pšenica.......i da je cjeli proces odrađen za max 20tak dana, poslije vršidbe, trebaju dobri selektori, radio sam u sjemenskoj proizvodnji, i znam sve što treba imati, htio bi imati još jedan selektor uz ovaj moj, al on u najmanjoj varijanti dođe oko 13 000€, posije selektiranja, treba imati dobru pakericu, koja ga pakira u vrećice od 1kg, i da radi potpuno automatski, to je oko 5-10 000€, treba imati prostor za skladištenje, silose, sušare.......i nakon toga svega, da se prodaje po cjeni od 1,3 do 1,5€ za kilogram, samo tako se može biti konkurentan u toj proizvodnji i nikako drugačije.......
 
danas u sapcu cujem se sa preprodavcima po 180din placaju kg zelenog pasulja i to do 10kg pakovanja. ovo bolje sejati svake druge godine pasulj i jednu polovinu prodati te godine a drugu sledece godine. izazvati nestasicu pasulja domaceg, imace sigurno duplo bolju cenu a ti se ne naradis ko sivonja svake godine za sitne pare.

Jel placaju za 15 dana ili nikad? Koju kolicinu mogu da povuku?
 
Nesmes tako da radis kolega ivanz
Da se bavis samo jednom kulturom jer ova godina je lep primer za to...
Moras se prilagoditi trzistu,osluskivati trziste nesmes glavom kroz zid.
Nesmes pasulj pa pasulj ako si na gubitku a imas mogucnosti da radis i druge kulture...npr krompir....bostan ...kupus.. vec druga sezona kako lepo prolaze kako se trazi tona vise...
Pa maline?
Nemoze glava u torbi i pasulj.

Послато са SM-G313HU уз помоћ Тапатока
 
Do sada što sam radio od graha, nisam imao dosta, ova godina sam stavio samo 5 jutara, al je i odlično rodio kod mene, i sada je još nešto ostalo, računam još da će ljudi trebati za sjetvu, kod nas ti to ide i ovako:

jedne godine, ako nešto dobro uspije, onda slijedeće to svi siju i onda bude zasićeno tržište, i poslije bude problem kod prodaje, ako podbaci godina, druge više nitko neće sijati, onda su im svi krivi, ja sam se htio uhvatiti jedne kulture, al sada vidim da neide, treba ići sa barem 3 kulture, i svaka po malo, al što je onda tu problem, za 2-3 jutra od svake kulture, treba imati mehanizaciju, radio sam do 2014g krumpir, i to je OK, bijeli marabel, ljudi su ga dobro prihvatili, al to neide bez navodnjavanja......kao i ostale kulture koje si nabrojao, od svega grah treba najmanje vode, dok krumpir najviše......

češnjak, ima zadruga, svi navalili, prosjek godina koji su se uhvatili tog posla je 35, što je odlično, sve mladi ljudi......od njih uzmeš 50-100kg, sjemena i to nagodinu vratiš, ali......opet problemi, počeo se teško prodavati, jer su svi krenuli u tu proizvodnju, domaći češnjak jedne godine se prodavao po 11€ za kilogram, da jedanaest eura, da napišem i slovima, da netko nepomisli da je zabuna, danas ide za 2-3€, on dosta gubi na težini kako stoji i to je jedan od problema, za krumpir, sve ovisi kako su radnici raspoloženi, ako samo ubace jedan koji nevalja, sjebe cjelu vreću i smrdi ko govno......i onda peri i pretresaj, ma užas

ima tu još nekakvih kultura, o kojima razmišljam, npr MAK mi se čini dosta dobra kultura, pa PIR ali samo ekološki, kažu da se može van prodati, pa RAUOLA, za zelenu gnojidbu, dosta se traži, skida se kombajnom, i pročisti na selektoru, jedno vrijeme se prodavalo i bijelo brašno, od bijelog kukuruza za oko 0,5€ za kilogram, sve se isto odradi kao i klasičan kukuruz......

i tako, ima prostora, al teško je biti "pametan" što je koje godine najbolje napraviti, i eto, nema kiše, nema snijega, vlage jedva da ima u zemlji, za nepovjerovati, kažu da će ovo biti sušna godina, ječam uveliko tjera na ovim temperaturama, neće zmrznuti da se ide u prihranu

- - - - - - - - - -

evo o čemu pričamo, kada to zaraditi:

http://www.cizmic-zastupanje.hr/images/pdf/Cjenik_Sweere_kombajn.pdf

preračunato MPC oko 87 000€
 
@Bećarr Nije toliko bitno koje đubrivo po sastavu , bitno da ima 3 osnovna makroelementa nije bitno u kojem su procentu , najbitnije pred setvu da to đubrivo koje bacaš bude što bolje topivo kad već nisi u jesen pod brazdu bacio .
 
Sta je RAUOLA?cesnjak?pir?
Znaci i kod vas isto dzaba e.unija.
Ja sam krenuo razmatrati soluciju da posadim orahe sadnica mlada jednogodisnja cena 0,25eura
Danas me zvao covek treba mu 6000 kom....
Pa sam ceo dan u dilemi koja druga kultura bi mi donela tu lovu? I sto je nebi radio bez razmisljanja.

Послато са SM-G313HU уз помоћ Тапатока
 
to ti je repica, za zelenu gnojidbu
orah po mom mišljenju nije loš, al treba mu godina da naraste, i bila je lijepa cjena očišćenog, oko 10€ pa na više, ove godine ide za 5 do 6€, kod nas

niste ni vi daleko od eu, to je za par godina, al onda budete vidjeli što su problemi, pa atest prskalica, ovo-ono, 3 rezervoara, samo daješ pare, pa tečaji za herbicide, tečaj za upravljanje traktorom, kombajnom, motornom pilom (nemožeš u šumu bez toga) itd itd

- - - - - - - - - -

evo kombajn za grah, od jednog člana foruma



 
Koliko ovde ima loma i da li ima rastura na hederu pošto znamo da mahune od pasulja rastu dosta nisko pa da li može sve da pokupi
 
ako sve dozrije kako treba, u isto vrijeme, ja mislim da je ovo najbolji način, jer ako ostane na njivi, mahune pucaju i ima rasipa, ovako mislim da je rasip puno manji, jedino treba bešto napraviti, kao podizač klasova, da podigne mahune prije odsjecanja, kako kosa nebi njih dohvatila i odrezivala, i time napravila rastur.......

i što se tiče dozrijevanja u isto vrijeme, može, ako se posije sa dobrom sijačicom, onda bude jednaka dubina, što je kod graha jako jako bitno, a to sam shvatio kako sijem sa pneumatskom
 
Juce sam narucio seme ns 20tice od kolege, uvodim i beli pasulj, definitivno je veca potražnja za njim. Pa kako nam bude ove godine.
 
Nazad
Vrh