Pasulj

Јављам се али немам ништа паметно да кажем.!
Нисам ни ја више "већи произвођач" само 4 кј. прошле године.
Принос 600 кг/кј.
1 хектар уговорене семенске проузводње коју је предан али није још наплаћен!
Остало стоји кући,жена нешто прода на мало али "мршаво" !
Вероватно да ћу ове године још смањити,посејаћу толико само да обновим семе.
 
Bojčetiću nisi me razumeo kada sam rekao hiperprodukcija. Odnosilo se na mušterije koje kupuju samo domaći pasulj bez obzira na cenu uvoznog. Broj takvih mušterija je skoro konstantan i oni ne mogu tu količinu da povuku. Za ostale što kupuju uvozni pasulj nešto se ne sekiram. Neka ga jedu do mile volje. Ja neću proizvoditi i prodavati pasulj po ceni uvoznog jer znamo koliko ima posla oko njega. Nikt sa kim si ugovarao semenski?
 
Holandjani nemaju takve temeraturne sokove kao sto su ovde juznije i jos kontinentalna klima tako da je vrhunsko ulaganje u sve nabrojano ravno ruskom ruletu .
 
Ja sam dosta zagrejan za gajenje pasulja na otvorenom,posejao bi pola jutra za probu. ali interesje me koliko je ulog i koliko se moze dobiti?
 
@jjovica Pasulj kao i sve ostale biljke traži da se sve kockice poklope.Recimo,2014 godine sam imao na 1 kg posijanog 14,5 čistog zrna kojeg sam prodao po 290-350 dinara za kg,a prošle tj,2015 sam zaorao svoj pasulj,nisam ni seme uzeo.Ko to danas može da ti kaže, da će u maju dnevna temperatura biti 20 Celz. a noćna 2 ili 15 pa da pasulj ne dobije temperaturni šok, ili će biti kišno proleće pa ga neće uništiti suša.Ko to danas zna?Lepo je Bojčetić napisao,a to ti i ja savetujem,pročitaj temu od a do š,više puta ako treba,i gas,na proleće posej pa ćeš sam zaključiti ima li te ili nema u toj priči.Pozdrav
 
Јављам се али немам ништа паметно да кажем.!
Нисам ни ја више "већи произвођач" само 4 кј. прошле године.
Принос 600 кг/кј.
1 хектар уговорене семенске проузводње коју је предан али није још наплаћен!
Остало стоји кући,жена нешто прода на мало али "мршаво" !
Вероватно да ћу ове године још смањити,посејаћу толико само да обновим семе.


kako to????

koliko se sječam, sijao si preko 20 jutara, vršio zmajem, pa onda onim case sa axial bubnjem, još mislio da si kupio sebi novi kombajn samo za grah.....kad ono

2015 je kod mene bilo rekordno, al 2014 sa 2 jutra kad dobiješ 400kg, onda nema objašnjenja, al zato je kukuruz bio bolji, pa se tu uspjelo zaraditi, na mostu dobiješ, na čupriji izgubiš, za grah raditi trebaju godine iskustva, nije to samo posijati, pa pustiti neka raste, kao kukuruz i suncokret, sve ide sa mehanizacijom, i zna se kako se radi.....

kako već godinama koristim vršalicu, volio bi da prijeđem na nekakav kombajn, da si složim za grah, ili razmišljam o opciji da napravim postolje i vršalicu postavim na neko postolje da mogu na njivi raditi

najveći problem je, da ga podrežem i ostavim na njivi da se suši, tu vidim da ima puno gubitka, i to me zanima kako spriječiti....????

gledam što rade u poljskoj, podrezuju ga dok je još zelen, i to dosta zelen, i onda se nekoliko dana suši, pa idu sa kombajnom, i na zemlji se vidi rasip, najviše se gubi na hederu kombajna na onom puck-upu sa skupljanje.....pogotovo kod nekih gdje se taj pick-up jakobrzo vrti....

drugi problem je, taj, da bi bilo najbolje ići u jednofaznu žetvu, kositi kao i pšenicu, kad dobro sazrije, ali su mahune do poda i kosa bi ih sjekla i time stvarala nove gubitke
 
@ivanz jel kad ga podrezes odmh isti dan i ubacis u vrsalicu ili cekas da se osusi par dana? ovde ga podrezu ujutru 4-5 dok je rosno i vrse ga u 9-10 doduse nisam gledao kako rade i kakvi su gubitci
 
Postovanje svima, ja sam nov u portarstvu pa me zanima kako je pasulj najbolje sejati : u kucice , u vrste i sa kojim razmakom izmedju zrna ili postoji treci nacin ?
 
@ivanz jel kad ga podrezes odmh isti dan i ubacis u vrsalicu ili cekas da se osusi par dana? ovde ga podrezu ujutru 4-5 dok je rosno i vrse ga u 9-10 doduse nisam gledao kako rade i kakvi su gubitci


odradim ujutro, rano, poslije pokupim u prikolicu, raširim po betonskom dvorištu da se suši i onda ga popodne oko pola 5, 5 ubacim u vršalicu, i to je to, onda bude lijepo suh, i nema problema da se upali od vlage ili nešto slično, što sam vidio da se hoće dogoditi, ako ima puno vlage u njemu......sada bi htio malo modernizirati taj način rada, da se sve može odraditi na njivi i sušiti na njivi, da se malo proces ubrza, a da ostane ista kvaliteta zrna, i da nema rasipa, jer nije isto rasuti 1kg žita, ječma ili kukuruza, ili 1kg graha......
 
Vlasto to su Ameri. Kontaktirao sam ih pre tri godine za cenu ove mašine, mislim da je bila oko 30 000 dolara. A nemaju prodaju u Evropi, tako dok bi se platio prevoz i sve obaveze bilo bi skupo.
 
@ kurjakbb Cena šarenog pasulja na malo se kreće od 200 do 250 din ,na više ide ispod 200 , slična cena je i za Sremac ( sumporaš ) ako na taj misliš.
 
da li se netko susretao sa ovom vrstom graha????

sve što znam o njemu, da je visoki, i da je rastao u kukuruzima, a neznam ni koliko naraste visoko, koliko treba sjemena po hektaru, koliki je prinos, na koji razmak se sije u redu i razmak redova, pa ako netko zna nešto o tome, neka napiše, a i ako zna koje je sorte, to bi bilo dosta bitno????

 
Kolege oprez sa nakupcima pasulja. O cemu se radi, zove me pre neki dan covek i kaze da otkupljuje pasulj. Pita za kolicinu, cenu, sve mu odgovara i kaze poslacu vozača po pasulj. Ja sam kao proizvodjac trebao pripremiti papire od gazdinstva i racuna, posto je rekao da ce uplata biti za 5 do 7 dana.
I tako se dogovorimo da dodje danas po pasulj, dok sam ga cekao reko pozvacu ovoga sto sam kupio seme prosle godine od njega da vidim da li ima belog pasulja za seme. I tako rec po rec dodjemo do ove prodaje na veliko, moja sreca pa sam ga pozvao, kaze nemoj ni slucajno da mu das pasulj, teski prevarant. Nazalost kolega se prevario pa mu je dao 2t pasulja pre par meseci i do danas nije video ni dinara, covek se nejavlja, isao je na adresu firme... Sad se bori da izbije nekako pare.
Ja sam naravno odma odustao od trgovine, rekao sam čoveku ako mu treba pasulja nek donese kes lovu, u protivnom nema trgovine, naravno da je odma odustao.
Covek se predstavio kao Ilija iz Ledinaca! Oprez!
 
Nazad
Vrh