Pasulj

Verovali vi meni ili ne , po skidanju pasulja i kada sam ga sredio i spakovao u dzakove, dolazili su ljudi koji su i prosle godine prvi put kupili, cak i pre nego sto sam ga skinuo, u pocetku sam nekih 60kg prodao po 500,00din sledecih 50 po 400,00 i kda sam video po kojoj ceni je krenuo da se u skorije vreme prodaje verujte da me je sramota da ga nudim. ja sam resio da ga ispod 400 ne dam. mene je u proizvodnji kostao 280din. sve je uracunato svaki gram prehrane i sredstava zastite, svaki mililitar goriva... JA NEMAM NISTA OD MASINA, TJ IMAO SAM LABINOV KULTIVATOR I PRSKALICU I TO SU MI UKRALI 3.dan USKRSA.TO NIJE USLO U TROSKOVE:osmeh:
sto je cudno vise ga niko ne nudi u mojoj okolini ne vidim ga puno po pijacama al zato je beli uvozni i slicno 180,00din.
ne razumem, generalno mislim da je kod svih lose rodio u 2015. i plus tu cenu da ima.
 
Kod mene je situacija takva da ljudi gledaju samo ono što je jeftinije, a za kvalitetu proizvoda i ne mare nešto. Uvozni grah iz Argentine, Kine, Kanade... se prodaje po 2-3 KM / KG. Prodavao sam grah na pijaci, 5 KM / KG (cca 310 dinara) i išlo je jako slabo.
Prinos je razočaravajući, a na stanju imam još cca 300 KG , koje sigurno neću moći prodati po 5 KM, iako sam i sa tom cijenom u minusu, mislim da mi je bolje na kraju prodati i po 4 KM nego da mi ostane.

LP
 
Pa ti si odlicno prosao sa cenom! Ja sam u pocetku jednu kolicinu dao po 300din, sad ide po 250din ali polako posto ima u ponudi i dosta jeftinije.
Iskreno da ti kazem, proizvodna cena od 280din je po meni dosta visoka! Moj slucaj za ovu godinu je bio sledeci, da racunam da sam na povrsinu od 3/4kj potrosio 40l nafte (oranje, 2xspremanje, 2 spartanja, 2 prskanja i prevoz pasulja), seme me je kostalo 12000din, usluga setve 1500din, 2 tretmana protiv plamenjace 2000din (ridomil gold). Jedno kopanje i cupanje trave i ako smo radili o svojoj reziji da racunam 10000din, kao i cupanje i gazenje, nek i to bude 14000din (ja i tata 5 dana posla). To sve kad se sabere izadje 45000din za 3/4kj (po analizi nije trebalo ni gram djubriva primeniti). Mada kad covek radi sebi svoj rad neracuna, bar mi neracunamo svoj rad, ali eto i njega sam dodao.
Tom racunicom izadje ovako, 45000din za proizvodnju 700kg pasulja, ako preracunamo izadje oko 65din za jedan kilogram pasulja proizvodnja. Iskreno skroz cu biti zadovoljan ako uspem prodati ovo sto mi je ostalo (200ak kg) po 250din.
 
Pa ti si odlicno prosao sa cenom! Ja sam u pocetku jednu kolicinu dao po 300din, sad ide po 250din ali polako posto ima u ponudi i dosta jeftinije.
Iskreno da ti kazem, proizvodna cena od 280din je po meni dosta visoka! Moj slucaj za ovu godinu je bio sledeci, da racunam da sam na povrsinu od 3/4kj potrosio 40l nafte (oranje, 2xspremanje, 2 spartanja, 2 prskanja i prevoz pasulja), seme me je kostalo 12000din, usluga setve 1500din, 2 tretmana protiv plamenjace 2000din (ridomil gold). Jedno kopanje i cupanje trave i ako smo radili o svojoj reziji da racunam 10000din, kao i cupanje i gazenje, nek i to bude 14000din (ja i tata 5 dana posla). To sve kad se sabere izadje 45000din za 3/4kj (po analizi nije trebalo ni gram djubriva primeniti). Mada kad covek radi sebi svoj rad neracuna, bar mi neracunamo svoj rad, ali eto i njega sam dodao.
Tom racunicom izadje ovako, 45000din za proizvodnju 700kg pasulja, ako preracunamo izadje oko 65din za jedan kilogram pasulja proizvodnja. Iskreno skroz cu biti zadovoljan ako uspem prodati ovo sto mi je ostalo (200ak kg) po 250din.
Navodnjavan?
 
Ta cijena nije niti blizu odličnoj, kada sa skoro 2 hektra zapakiraš oko 550 KG očišćenog graha. I da, navodnjavao sam grah dva puta.
Pa vi računajte....
Da sam imao veći prinos, naravno spustio bih cijenu, a ja ako bih htio biti na nekakvoj nuli trebao bih grah prodavati po 6-7 KM, a po toj cijeni, niti KG ne bih prodao.
Opekao sam se ove godine na grahu, ali nešto i naučio. Jeste, bila je to prva godina da radim grah, ali ako ga budem radio narednih godina, biti će to posve drukčija priča.

LP
 
2015. sam resio da sejem pasulj ponovo imajuci na umu da sam 2014. potrosio 23kg semena i dobio gore pomenutu kolicinu od malo vise od 400kg, logicno ako posejete kolicinu od 43kg trebalo bi da bude daleko veci prinos a on ispade manji. cena uloganja ne bi bila i ni priblizno tako visoka da nije bilo sistema navodnjavanje i zalivanja i prehrane kroz sistem. u proseku ja sam ga zalio i pustio prehranu 4 puta sa kolicinom vode od 80l po 1m2 po zalivanju.
 
Kolega geming, izuzetno ti je visoka cena kostanja pasulja. Sistem kap po kap i prihrana su ti verovatno najznacajnije stavke. Prinos ti nije ni malo visi u odnosu na one koji su sejali na 50cm izmedju redova. Mislim da pasulju ni jedne godine nije potreban tako veliki broj navodnjavanja, a ti si 4 puta navodnjavao koliko mi se cini da sam procitao. Kap po kap nije isplativ u pasulju zbog kratke vegetacije. Ipak ima vecu prednost u drugim kulturama kao sto je mrkva ili paprika. Meni je prinos bio od 550 kg/kj na peskovitom zemljistu bez nqvodnjavanja , pa cak 1350 kg/kj uz dva navodnjavanja. Nismo imali ni malo kise ove sezone kada je bila najpotrebnija pasulju.
 
geming
user-online.png
druze jel to 23 kg po ha ili po kj. i jer stvarno 35 od zrno do zrno a koja je sirina redova onda.?
 
Ide od 50-60kg semena po kj, u zavisnosti od tezine zrna, razmaka u setvi...
Kolega je sejao na 35cm medjuredni razmak, a ne u redu. Mada iskreno po meni nepotrebno, ima negde slika sto sam postavio mog pasulja na 70cm medjuredni, pa je skoro zatvorio, a mogao sam raditi medjurednu obradu, prskanje i sve redovno. Po mom misljenju ili 50cm ili 70cm, i nema potrebe eksperimentisati.
 
tako je bilo i kod mene, al kako i ti kažeš, skoro zatvorio redove, na 70cm, i to nije loše, al ja vjerujem da može bolje, ako se stavi na 45 ili 50cm, onda bi TO bilo TO, jer bi redove zatvorio upotpunosti, pa vjerujem, ako budem stigao da posijem na 45cm, jer treba sijačicu pomicati.....

ako sijam na 70cm, onda ode 60kg/kj

ako se sije na 45cm, onda vjerujem da može otići 90-100kg/kj, i onda treba jača gnojidba, i vjerujem da se može odraditi međuredna obrada, ali bez prihrane, sa nešto manjim motikama, jer gledao sam da je preporuka (NS institut) sklop od 420 000 zrna po hektaru, dok sam ja sijao 284 000 zrna po hektaru, s tim da je svake godine bilo OK kiše, osim 2012g kada je zrno bilo nešto i sitnije, što se gnojidbe tiče, vjerujem da ću baciti rasipačem 200kg 15ice po jutru

kako sam pisao da bi uzeo 5 redi, tj još jedan red da stavim na olt psk, mislim da će ju teško nositi 533 sa punim kutijama, pa je bolje onda skinuti jedan red i posijati sa 3 reda, te netrebaju ni markiri onda, gazi se trag u trag isto kao i sa dvorednom sijačicom kada se sije kukuruz......
 
Ocigledno vremenski uslovi najvise uticu u prinosu nemoze se pasulju nista pomoci ako u toku cvetanja nema dovoljno vlage da ona uradi svoje...
Prednost imaju parcele oko reka jer uvek imaju vlaznost tako da pasulj retko podbaci u tom delu.

P.s.procitajte na netu neku temu o uzgoju tu lepo pise vlaznost u vreme cvetanja prvi preduslov...

Послато са SM-G313HU уз помоћ Тапатока
 
Kod mene je zemljiste peskovito. daleko od toga da je doslo do zabarivanja. 2014.posle majskih poplava, nakon 3 dana od prestanka kisa zene su usle i bez porblema ga okopale, skroz suvo.
Ja imam zasad tresnje na 0,5ha (usla trenja u 3.godinu) i medjuredno na 30ari sejem pasulj. Voleo bih da ako sam sa 23 kg semena dobio 430kg prebranog pasulja da sa 40kg na 30ari(120kg/ha) sto je norma optimalna dobijem daleko veci prinos nego ove godine. zelja mi je bar 700kg da dobijem na 30ari ako se poklope uslovi povoljni.
1 KJ OTPRILIKE 60 ARI ZNACI 0,5KJ 30ARI KOD MENE PRINOS SA 23 KG SEMENA 2014. 430KG SA PRAVOM KOLICINOM SEMENA PRINOS BI BIO BAR 750KG PO 0,5 KJ .E TU SE ISPLATI I SISTEM I PREHRANA . i daleko niza cena kostanja. VEROVALI ILI NE U IZRAELU PRINOS PASULJA PO 1HA POD SISTEMOM ZALIVANJA PREKO 3000KG.
 
Ivane, sejao sam ove godine na 45x6 cm i otislo je oko 60 kg/kj. Nema značajne razlike u prinosu u setvi između 45x5 i sve do 45x9 cm, a ode mnogo manje semena.
Geming, i kod nas pojedinci u pojedinim godinama postižu prinose kao u Izraelu. Samo naše i njihove sorte nisu iste. U Holandiji je višegodišnji prosek oko 3 t/ha, a kada bih vam rekao koja je cena pasulja u maloprodaji u Holandiji mislim da nam ne bi bilo dobro u ovoj temi. Geming, možda ti već tešnja pravi senku?
 
Geming kolicina semena potrosena sa prinosom nema velike veze a potenciras na tome. Sejem soju koja je jako slicna biljka pasulju i eksperimentisem. Najbolje rezulatet postizem sa optimalnim sklopom gde biljka ima i mesta da se razvije i da ima provetravanje. Sortu sava sam doveo do savrsenstva i zakljucio da mi najbolje rezultate daje na 50cm x 4.6cm. Masa 1000 semenki varira od godine do godine, zato se ne obazirem na kile koje potrosim u setvi vec samo razmisljam o sklopu.
 
neznam kako nam je isto otišlo, a ja sijao 70x6cm

prije sam gledao na stranicu od NS instituta, i mislim da je pisalo, da na hektar ide 190kg sjemena, mislim na slavonski zeleni


  • Sorta niskog rasta, oko 40 cm visine stabla.
  • U tipu je kulaša, žućkasto-zelenkaste boje zrna.
  • Oblik zrna je valjkasto-elipsast.
  • Apsolutna težina 1000 zrna iznosi od 350-400 g

ovo su podaci sa njihove stranice, s tim da moje sjeme je imalo 480g za 1000 zrna


prinosi 2014.g.

http://www.nsseme.com/?p=17239
 
Meni je apsolutna masa bila 373 g. Sada sam se setio. Prvu njivu sam sejao 45x8 cm i tu mi je išlo oko 60 kg/kj. Posle kada sam video da će mi ostati semena smanjio sam razmak između isejanih zrna na 6 cm, i onda je norma bila 80 kg/kj. Ivane ovi prinosi na sajtu ns semena su nasminkani, poznajem licno pojedince sa tabele, i znam iz njihove price da su maksimalno imali oko 1200 kg/kj.
 
Poslednja izmena:
bojcetic, u saradnji sa veoma iskusnim agronomom odredjen ceo plan zasada pasulja. sklop je bio 35cm*8cm.opet prema specifikacijama instituta ns semena apsolutna tezina,vegetacioni prostor, kolicina djubriva prema svakoj biljci. prosle godine troskovi nisu presli 130din po kg i sav je otisao po 400,00din. ove godine sam koristio trake i sistem iz prosle ceo sve sacuvano,mada sam racunao kao da za ovu godinu sam ponovo kupio.
 
Meni je apsolutna masa bila 373 g. Sada sam se setio. Prvu njivu sam sejao 45x8 cm i tu mi je išlo oko 60 kg/kj. Posle kada sam video da će mi ostati semena smanjio sam razmak između isejanih zrna na 6 cm, i onda je norma bila 80 kg/kj. Ivane ovi prinosi na sajtu ns semena su nasminkani, poznajem licno pojedince sa tabele, i znam iz njihove price da su maksimalno imali oko 1200 kg/kj.

E to sam htio cuti, jer ove godine kod mene je bio najbolji do sada, jos da sam sijao na 45cm nebi mogao prijeci 1200kg po jutru, i preki toga neide, za slavonski zeleni........ tresnjevac i tetovac bi mogli biti nesto jaci po prinosu, imao sam nesto i onog sitnog biserca, bijele je boje na pola jutra, dobar je bio i on, mislim da je bio prinos od 300kg, al je sijan na 70x8cm treba malo vise prostora i osjetljiviji je na herbicide
 
Nazad
Vrh