Pasulj

Problem kod tog boba su insekti tj biljne vaši , viđao sam da to ljudi seju ali slabije.
Зато се и сеје тако рано. Не знам да ли има јефтинији инсектицид од Тонуса и сл. (активна материја Ацетамиприд) 0,25Кг/Ха.
 
Tema je pasulj, ali cu dopisati svoja iskustva sa bobom. Izuzetno ga napada biljna vaš i to crna koja se i zove bobova vaš. Mi smo imali desetak biljaka i nije bilo puno vaši na početku jer je u blizini bilo nekoliko korov biljaka koje su bile napadnute vašima mnoogo više nego bob. Kad smo izbacili taj korov sve vaši su prela na bob. Tretirali smo ga sa koprivom i još ponekim 'mućkalicama' i održavali brojnost vaši da mu ne smeta u rastu. I to nije problema sa tako malim brojem biljaka. Uspeli smo da ga proizvedemo toliko da imamo za sledeću sadnju a i spremali smo ga za jelo nekoliko puta. Mislim da će biti u narednim godinama tražen kao zdrava hrana. Treba videti kako bi se ponašao u velikim zasadima...

pozzz....


-----------------------------------------------------------

21:50

Kolega Nebojša može da prebaci ovih par postova u temu bob da ovde ne smetaju... hvala
 
Poslednja izmena:
Al tesko cemo naci musterije za taj bob. Ostalo cemo lako...
Ако је лако, давај семе (не претеруј с' ценом)!
Што се тиче тржишта: две циљне груе потрошача. Прва, старији због превенције од Паркинсонове и Алцхајмерове болести. Друга, средња генерација због природне алтернативе Вијагри.

- - - - - - - - - -

Tretirali smo ga sa koprivom i još ponekim 'mućkalicama' i održavali brojnost vaši da mu ne smeta u rastu.
Ако ћеш органику онда коприва иде у комбинацији са раставићем. Пожељни суседи: босиљак, драгољуб, краставц, ротквице, целер, келераба, парадајиз, блитва...Исто као за обичан пасуљ.
 
Nisam mislio na seme nego da lako od padsulja predjemo na bob i da se prilagodimo na proizvodnju
A seme si ti obecao....

Послато са SM-G313HU уз помоћ Тапатока
 
Kolege imam pitanje za vas, da li moze pasulj u monokulturu dve godine za redom? Izgubio sam njivu pogodnu za pasulj (povrsinom), a necu da delim vece njive, pa bih iduce godine opet sejao na istoj njivi, da li ce biti problema? Analiza je radjena, P i K nefali, cak ima i viska :osmeh:
 
Kolege imam pitanje za vas, da li moze pasulj u monokulturu dve godine za redom? Izgubio sam njivu pogodnu za pasulj (povrsinom), a necu da delim vece njive, pa bih iduce godine opet sejao na istoj njivi, da li ce biti problema? Analiza je radjena, P i K nefali, cak ima i viska :osmeh:
Kod mene je bilo ovako: na jednoj njivi sam imao soja-pasulj-pasulj, na drugoj pasulj-grašak-pasulj, na trećoj kukuruz-pasulj-pasulj. Najbolje mi se pokazao na prvoj varijanti i tu sam imao prinos 1300 kg/kj ove godine, ekstra je pasulj bio. Imao sam i slučaj predusev da je bio suncokret, e tu me je žičar rasturio, pisao sam o tome u ovoj temi. Teorija je jedno, praksa drugo. Ja se ne bih usudio ići 3 godine za redom pasulj.
 
Hvala na odgovorima, probacu pasulj na pasulj, jos ove godine, a onda cu smenjivati pasulj i industrijsku papriku.
 
MIslio sam ako se termički obradi , naprimer ispeče da se daje stoci kao i soja zajedno sa prekrupom. @ BOKIBOLE jer ovi što daju ovcama , daju onako sirov ili ga ispeku?
 
Nazad
Vrh