Pasulj

možda je malo i rano, al da započnem temu o sijanju graha

malo gledam preporuke sa NS instituta, i priča se o 420 000 zrna po hektaru, što bi čak iznosilo i do 190kg/ha sjemena graha, a to se može postići sa 40cm razmak reda i 6cm razmak u redu, nekako i razmišljam da to i probam, jer bolje će biti zatvoreni redovi, više vlage će ostati u tlu, ako se zatvore redovi, kažu ibolja oplodnja, manje trave.....itd

što mislite o tome????
 
Nemenjam moj sklop 70x6,5cm, moj je i tako skoro skroz zatvorio redove, i prinos je bio odlican za ovu godinu.
Jedino cu ove godine sejati i sareni pasulj, posto mi ga puno njih trazi!
 
Nekad smo radili pasulj po 2 jutra ali ima već desetak godina kako sejemo samo za nas. Tada smo imali stalnog kupca za pasulj, luk i arpadzik. Ali, sjebase nas veliki marketi pa se odustalo od tih sitnarija.
Samo je tržište problem.
 
ja sam sijao na 70x6cm i bilo je dobro, al htio bi probati i po njihovoj preporuci, da vidim kako će to izgledati
 
ako nema vode neće uspjeti da ga siješ ko bundeve, inače, grahu netreba baš puno vode, manje nego kukuruzu
 
Ne bih da vas ubijem u pojam, ali kod nas u radnji je pasulj 140-150din. Iz Kirgistana franco NS, BG sleper ide na 85-100din/kg. Dobro preracunajte da li imate kalkulaciju koja moze da se nosi sa cenom od 100din! Ovde ne pricam na kilu, dve po 250din ce uvek neko kupiti domaci, ali opipljiviju kolicinu od par tona nema teorije izvuci neku bolju cenu.
 
Ivane kako planiraš da ulaziš u redove kad poseješ na 40 cm? Po meni, bolje posej na 45x5 cm. Neko je sejao od forumaša ove godine na 35 cm, i nije nešto prinos bio veći, čak mi se čini i dosta nizak za neku normalnu agrotehiku.
 
Ne bih da vas ubijem u pojam, ali kod nas u radnji je pasulj 140-150din. Iz Kirgistana franco NS, BG sleper ide na 85-100din/kg. Dobro preracunajte da li imate kalkulaciju koja moze da se nosi sa cenom od 100din! Ovde ne pricam na kilu, dve po 250din ce uvek neko kupiti domaci, ali opipljiviju kolicinu od par tona nema teorije izvuci neku bolju cenu.
Meni je pasulj dobar za dnevne potrebe novca, ode svakodnevno 2,3,5kg... Dosta njih kupuje 10ak kila da ima za sezonu.... Nakupi se tu lepih para. Iduce godine ipak smanjujem malo povrsinu, i delim je na sareni i zeleni pasulj. A ostatak predvidjene povrsine prelazi za industrijsku papriku koju planiramo da susimo posto mislimo da cemo imati dobru prodju.
 
Ivane kako planiraš da ulaziš u redove kad poseješ na 40 cm? Po meni, bolje posej na 45x5 cm. Neko je sejao od forumaša ove godine na 35 cm, i nije nešto prinos bio veći, čak mi se čini i dosta nizak za neku normalnu agrotehiku.


pošto sve radim fergusonom, razmišljam o toj opciji da razmak reda treba biti između 40 i 45cm, i da dokupim još jedan red, pa sijem 5 redi

razmak u redu 6cm

što se tiče cjene, ima uvoznog kod nas, koji je bio najjeftiniji po velikim trgovinama oko 1,1 do 1,2€, uvoz kina, ljudi to nežele, većina hoće domaće, ja ako ostavim za sjeme, imam još sigurno 1200-1300kg za prodati, al krenuo sam u to, kupio selektor da ga sam mogu odraditi, treba i njega zaposliti da se isplati, pravio podrezač, vršalicu nešto prepravljao itd itd, i sada baš i nemogu stati, samo trebam naći još malo kupaca, od ratarskih kultura nema puno zarade

kod graha imam svoje sjeme, pa je i to neka prednost, nad kukuruzom i suncokretom, treba kupiti samo herbicide i gnojivo, a obrada zemljišta je ista kao i za ratarske kulture

i to što ltz kaže, uvijek dođe neki novac, polako se prodaje, a vjerujem kada dođe proljeće da će ga ljudi kupovati za sijanje, pa će otići onda sve
 
Poslednja izmena:
Dobro je dok je tako dok se trazi domace i dok ima musterija...
Ja po svemu sudeci ako prolece ne ucini nesto vise oko prodaje,ako nastavim sa ovim tempom imacu pasulj i za sledecu godinu tako da cu prexkociti ovu sezonu sejanja.

Послато са SM-G313HU уз помоћ Тапатока
 
pošto sve radim fergusonom, razmišljam o toj opciji da razmak reda treba biti između 40 i 45cm, i da dokupim još jedan red, pa sijem 5 redi

razmak u redu 6cm


ivanz
user-offline.png

Ja to radim godinama za frgusona sa gumama 12.4 28 redovi moraju biti 45 cm
 
OK, hvala zeko

moje gume su 11.2, pa će to onda ići, jer ti imaš još šire gume

pa ako bude novca, da kupim još jednu bateriju za sijačicu i napravim 5 redi i tako posijem, to će biti najbolje, barem za probu, možda budem probao i soju posijati, pa ću sve moći odraditi sa tako prepravljenom sijačicom.......najgore od svega je prepravljati sijačicu, to mi se neda raditi
 
Srecna Nova godina svim pasuljarima i da ova godina bude daleko bolja sa cenom.

- - - - - - - - - -

Neko je pomenuo gore da se sejanje pasulja na sklop od 35-40cm nije nesto pokazao, ali moram reci da sam ja sejao vec druge godine i da sam prezadovoljan.Poblem u 2015. godini u Macvi je bio sledeci,bar kod mene, pocetak juna kada je poceo da cveta ,narocito donji sprat gde su i mahune najvece, bio je izlozen ne samo susi u tom periodu, koju sam ja odlicno nadoknadio zalivanjem sistemom kap po kap, nego i velikoj temperaturnoj razlici izmedju dana i noci, i bukvalno u dva dana svi donji cvetovi su otpali. Kasnije sam nastavio sa zalivanjem i na vrhovima su se pojavile nove mahune kao grozdovi koje su pocele da se pune ali zbog vec kratke vegetacije ostale su uglavnosa 3-4zrna srednje krupnoce. Sklop od 35-40cm je odlicno obezbedio vlagu u medjurednom prostoru i dobro oprasivanje visih spratova. sto se tice trave nisam je bukvalno imao, zene su ga samo okopale cisto samo zato sto treba okopati ,imao sam po koju lipicu koje zene usput izvlacile. ako naucim ili mi neko pokaze kako se ubacuju slike pokazao bih vam odlicne motike kultivatore koje sam doneo iz Ceske koje su bukvalno za 50% smanjle vreme okopavanja pasulja, bukvano zemlju usitne a ne prevrcu je kao klasicne motike tako da vlaga ostje zarobljena korov isecen veoma zgodan za rad gde je sistem kap po kap postavljen, prosto ne moze da ga osteti.

- - - - - - - - - -

kratko podsecanje-30ari 15.aprila.2014. godina posejao sam semena 23kg dobio 450kg cistog prebranog pasulja sklop 35cm (trebalo je biti posejano 40kg, ali neadekvatan sejac) procenat nicanja ne veci od 80%
10.maj.2015.godina posejao 43kg pasulja dobio 320kg cistog prebranog pasulja sklop 35cm procenat nicanja 101%

2014. godina izrazito kisna ali u periodu cvetanja bila jeteperatura relativno niska za taj period godine ali oscilacije dana
i noci nisu bile velike
2015. godina izrazito susna

clan TOKI JE SEJAO DAN PRE MENE ISTI SEJAC , U SUSTINI SVE ISTO, NIJE IMAO SISTEM KAP PO KAP, SKLOP ISTI, IMAO JEU PROSEKU 350KG PO HEKTARU

- - - - - - - - - -

CENA JE SRAMOTA!
 
@geming- da li prodajes na malo od kuce, ili si prodao nekome na veliko? Koja je cena u tvom kraju?
 
Nazad
Vrh