Parenje koza

alfatik

Novajlija
Učlanjen(a)
20 Feb 2009
Poruka
18
Znaci ne bih pogresio, hvala unapred !

boban

Novajlija
Učlanjen(a)
4 Avg 2008
Poruka
19
desava li se i koliko cesto dva jarenja u prolece i jesen.od cega to najcesce zavisi?

sasat#$%

Novajlija
Učlanjen(a)
24 Jan 2010
Poruka
23
D.veče!Pitanje jedno ako može neko da mi odg.% god već držim koze i nikad mi se ovo nije desilo,nikako nemogu da ostanu sjarne.Od avgusta kad su se počele pariti od njih 10 samo mi jedna stara koza ostala sjarna a ovih 9 nikako da ostanu,svako 21dan traže ponovo.Jedna mlada(jarica od 9mj)se parila 01.10. i ponovo 12.10,to mi nekako čudno pa bih molio ako neko može da mi objasni o čemu li se radi?Unapred hvala

CAR

Član
Učlanjen(a)
22 Jan 2010
Poruka
1.140
U kakvim ih uslovima drzis,jel ih tretiras sa cime iii...ili je samo nakrivi kapu i pusti svezi za grm i nek brste.Izvini ali malo moras vise napisati o njima-sebi da bi ti pojedinci mogli pomoci.

sasat#$%

Novajlija
Učlanjen(a)
24 Jan 2010
Poruka
23
Ma držim ih u normalnim uslovima,hrana je kompletna a plus ih svaki dan puštam i da brste i pasu,imaju svega ali šta se dešava nikako mi neide u glavu.Čak sam ovde našao jednu tabelu što se tiče hrane i po njoj ih hranim,što se tiče suvog obroka(brašna)a uveče kad ih zatvorim pre muže dajem repni rezanac sa stočnim brašnom.Ma imam ih samo 10 kom i baš pratim da bude sve po PS i do sad bilo sve ok ali sad.......

Tar

Član
Učlanjen(a)
26 Apr 2008
Poruka
1.167
Nisi napisao da li si sa tim jarcem imao uspeha ranije. Pa i ako jesi moguć je da zbog nekog razloga jarac naknadno postane problem. Naoko zdrav a broj ispravnih spermatozoida mali još ako se pojavi slaba pokretljivost....To je ono što prvo padne na pamet i najveća šansa je da tu leži problem.
Sledeće je ishrana. Na primer nizak nivo glukoze, mangana ili kalcijuma u krvi može da dovede do jako niskog procenta začeća. Ti spominješ rezance i mekinje. Prvo to nije kompletna hrana. Drugo mekinje su jako bogate fosforom a to dovodi do poremećaja i kalcijuma jer oni su jako povezani, to jest moraju da budu u balansu.

sasat#$%

Novajlija
Učlanjen(a)
24 Jan 2010
Poruka
23
Jarac je već oplodio jednu to sam napisao a i ja nešto razmišljam da nije slučajno kod njega neki poremećaj a što se tiče repnog rezanca i stočnog to samo uveče dajem a ujutro i u podne jedu kuk.prekrupu,ječmeno brašno,sojino brašno,malo stočnog i stavljam im slovenački vitaredin u brašno.Moram onda da pokušam da menjam jarca pa šta Bog da a gledajući ga ovako super je i žestok

CAR

Član
Učlanjen(a)
22 Jan 2010
Poruka
1.140
Pozajmio od nekog jarca a kazama daj fertilfosa da se malo jajnici oporave,pa to je mala kolicina mozes im palacinke na treci dan peci. :D

sasat#$%

Novajlija
Učlanjen(a)
24 Jan 2010
Poruka
23
Već kupio novog momčinu(jarca) pa sad ću da vidim a i dat ću im to što si mi rekao Care pa ću da vidim,u svakom slučaju hvala svima na savetima.

crni gruja

Član
Učlanjen(a)
17 Okt 2010
Poruka
6.436
kako imam dve alpine i jedno jare koje sam ostavio dao sam im imena .. ova jedna Roga trzila i mrkala se moram da pogledam krajem meseca da li ce da trazi ...ona druga Mici umanjila mleko ali od trazenja nista ocekujem i zagledam svaki dan ..posto sam nov u ovom poslu ..pratim vas i citam da ako nesto naucim iz vaseg iskustva ali kako vidim isto i kao sa krmacama simtomi za trazenje nikad im se nezna .. :sta: :sta: ... ::namigivanje::
Post je spojen: [time]1287989287[/time]

CAR

Član
Učlanjen(a)
22 Jan 2010
Poruka
1.140
Moj brate ove koze su ti prljaveeee i neuhranjene hm mislim da kod njih nije problem koliko kod tebe,koza nece leci u blato po 5 dana ali ako je bas blato onda mora.Malo povedi racuna o njima naganjace se one.Jednom rijecju zakasni i porani i bice sve ok :sta: :ppozdrav: .

sasat#$%

Novajlija
Učlanjen(a)
24 Jan 2010
Poruka
23
Care moj 5 dana kiša padala a to je ispred pa nakislo a u štali im je suvo i čisto,svako jutro nova pilota i slama a to kupio onog jarčinu pa ga ubacio među njih pa nastao belaj,ludnica,....

sasat#$%

Novajlija
Učlanjen(a)
24 Jan 2010
Poruka
23
Ipak je jarac bio problem,sad se sve oparile i ostale sjarne :).Hvala vam svima na savetima.

Tar

Član
Učlanjen(a)
26 Apr 2008
Poruka
1.167
Sada kada se sve lepo završilo, mogu da se priključim ovoj kritici....
CAR je napisao(la):
Moj brate ove koze su ti prljaveeee i neuhranjene hm mislim da kod njih nije problem koliko kod tebe,koza nece leci u blato po 5 dana ali ako je bas blato onda mora.Malo povedi racuna o njima naganjace se one.
Mlečne koze ne smeju da budu debele ali treba da budu u dobroj kondiciji. Ima ovde na forumu fotografija lepo negovanih koza. Što se tiče blata za to nema opravdanja. Ili ti neka voda podliva u kozarnik ili štediš na stelji ili i jedno i drugo. :sta:

Moraš i deo ispusta da pokriješ ako treba i da naspeš. Tako da i po kiši mogu da borave napolju a da budu suve!
:cao:

Tar

Član
Učlanjen(a)
26 Apr 2008
Poruka
1.167
@crni gruja

koza je spremna za parenje kada se dobro razvije i sazri a to nije uvek u skladu sa uzrastom. Najranije sa 7 meseci, ako je dobro razvijena cca 35 kg( po nekima može i malo manje) i u dobroj kondiciji može da se pari.

Tar

Član
Učlanjen(a)
26 Apr 2008
Poruka
1.167
crni gruja je napisao(la):
@Tar
da li ima neko teranje (polni zar) ili je vodim kod jarca onako bez ikakvih siptoma... aaa samo da je vidis lepo jede a i ima je ..a koji koncentrat mi preporucujes ..
Ima puno simptoma. Npr oće da naskače na druge.....vidi se to.
Ne znam ni jedan konc. u Srbiji namenski za koze. Najčešće piše da je za ovce i koze. Po pravilu to je pravljeno za ovce i nije optimalno za koze.

CAR

Član
Učlanjen(a)
22 Jan 2010
Poruka
1.140
Kad je repic gore i drma snjime i mekece to je prvi znak da "trazi momka ::namigivanje:: " inace koza kao sve zivotinje se naganja kad je solidno uhranjena ili ima (polje pred sobom).Svasta sam se nagledao i naslusao od pojedinaca koji kazu kao npr.koza se boji rogata jarca, :haha: itd.znam ih koji nisu kocic u polju premaknuli 3 puta od proljeca a kod kuce se neprihranjuju i kaze nece da se naganja itd,Ovo sam napisao kao sto sam rekao svasta sam se nagledao i naslusao.

Vrh