Pšenica 2024-2025

Samo koju semensku Nisu sve sorte iste. Neka semena imaju laksa zrna pa ide manje kg krupnijih ide vise kg. Neke sorte psenice imaju biljke koje su optimalne u redjem a neke u guscem sklopu Za marvel ne mogu da nadjem nigde iskustva i podatke pa bas tu sortu sejem ove godine nisam do sada Ako neko ima savet strucnjaka
Ja sam je sejao, ništa bolja a i ništa gora od ostalih. Prve godine original seme u bašti bio strava božija- oko 5 tona jutro. Sledeće godine ostavio moje seme oko 36 metara jutro. Ima dosta šturih zrna, ubije ga toplotni talas. Moja preporuka ti je LG Askona, u dosta lošijim uslovima - proizvodnim i vremenskim dala bolji prinos.
 
U

Uradi analizu, jeftino je.
Meni se pokazalo da moje seme i soje i pšenice uvek ima bolju energiju i klijavost od originala.
Seme pšenice od prošle godine zadržalo klikavost, a zaštićeno sa JQ.
Isključivo sejem broj semenki, a ne kilograme. To važi za sve kulture.
Ne vidim kakve veze moze da ima energija,klijavost semena psenice i soje na rod? Ajde razumem kukuruz i suncokret.
Ako nema klijavost,energiju sta uradis? Ne sejes?
 
Ne vidim kakve veze moze da ima energija,klijavost semena psenice i soje na rod? Ajde razumem kukuruz i suncokret.
Ako nema klijavost,energiju sta uradis? Ne sejes?
Ako nemaš dobar sklop, preredak ili pregust (u svemu, najmanje u soji) nema dobrog roda i bacanje je semena u pregustim sklopovima. A sve to je povezano sa energijom i sa klijavošću.
I te kako sve ima veze, 1.000 faktora proizvode rezultat (u svemu).
To je moje mišljenje stečeno iskustvom, na žalost.
 
Pozdrav, prvi put planiram da posejem psenice na nekih 10 h. Na preporuku deo ce ici Lg Ascona. Moze li preporuka za jos neku sortu?
 
Poslednja izmena:
Potreban mi je savjet jer u mom kraju niko ne zna o tome ništa, ne znam tačno ni jel ova tema odgovarajuća. Naime, dobijam parcelu od 3 hektara u komadu da radim besplatno, samo da ne zarasta. Zadnjih 8 godina na njoj je bila lucerka, njiva je uredna, nema panjeva niti potrebe za ikakvim krčenjem, dakle samo da se udje sa traktorom i radi.
Pitanje je, šta raditi? U kraju gdje se ta parcela nalazi ima divljih svinja i ne usudjujem se da posijem kukuruz tamo tako da može samo pšenica.
Mogu li tu izbjeći oranje i da idem sa gruberom, predjem rototilerom i posijem pšenicu? Nisam imao do sada iskustva sa time, posebno jer je parcela dugo bila lucerište pa ne znam može li tu uopšte pšenica, mora li oranje, koliko bi tu djubriva trebalo (lucerka veže azot u korijenu, smijem li davati uopšte azot ili da idem samo na PK)? Parcela je jako dobra, lucerka na njoj je sve do ove godine davala prinos (dakle nije kisela sigurno) ali je suša dovršila i sada je ostala samo sitna divlja trava od 5-10cm.

Računam das bi mi se isplatilo.

Za 3 ha mi treba 3x200kg sjemena, dakle 600kg (mislim da je 200kg po ha taman?), to je po trenutnoj cijeni od 126KM/100kg = 756KM tj. 390 evra. Ne znam koliko bi djubriva trebalo na tako odmorenu zemlju, da idem na npr. 200kg NPK po hektaru to bi bilo još 600kg NPK, to je trenutno oko 300-350 evra. Da dodam na to još 200 evra za prskanje i još 150-200 evra za gorivo. Sve izadje nekih 1000-1100 evra. Vršaj je 125 evra po hektaru, to je još 375 evra. Ukupno nek su izdaci 1400 evra.

Da prinos računam nekih 4t/ha, to je 12 tona pšenice. Kod nas se pšenica kreće u prosjeku zadnjih godina 150-160 evra tona. Izadje me 1800-2000 evra prihod. Sa rashodima od 1400-1500 evra nema me nigdje čini mi se, zarada 500 evra najviše+svi rizici.
 
Узори то и посеје пшеницу или јечам. Мада и у њима дивље свиње знају да направе лом, али кад већ не плаћаш нема шта да изгубиш.
 
I mene brinu svinje ali da samo vidite tu parcelu, znači fantazija. Blag nagib, dosta pravilan oblik, 200m dugačka na najdužem dijelu a 100m na najkraćem (ima oblik kao slovo "L"), mlada niska šuma sa 3 strane, uredna, zemlja mekana, probao sa budakom. Tvrd, tucanikom nasut put, može autom da se dodje, kombajn sa petorednim hederom prolazio ljetos tu kada sam išao komšiji da dovezem kukuruz. On ima parcelu nekih 500m prije i nikada immao problem sa svinjama. Žao mi da propustim to a ogroman posao, ulaganje i rizik. Da nema divljih svinja bila bi odlična za kukuruz ali me vlasnik sam upozorio na njih, neki rani FAO (mada me brinu insekti, moralo bi ići tretirano zrno).

@drale,

Nemam za šta sijati ječam, nemam stoke a niko ga ne kupuje. Samo pšenica ili kukuruz.
 
Kolege kako vas se pokazala sorta zita kws marvel? Posejao bi pola njega a pola LG avenue. I koliku preporuku za gustinu setve bi preporucili ako je setva druga polovina oktobra?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Trebalo bi, po meni, više semena a i pitanje je šta je sa azotom u prihrani, njega nema u toj računici.
 
I mene brinu svinje ali da samo vidite tu parcelu, znači fantazija. Blag nagib, dosta pravilan oblik, 200m dugačka na najdužem dijelu a 100m na najkraćem (ima oblik kao slovo "L"), mlada niska šuma sa 3 strane, uredna, zemlja mekana, probao sa budakom. Tvrd, tucanikom nasut put, može autom da se dodje, kombajn sa petorednim hederom prolazio ljetos tu kada sam išao komšiji da dovezem kukuruz. On ima parcelu nekih 500m prije i nikada immao problem sa svinjama. Žao mi da propustim to a ogroman posao, ulaganje i rizik. Da nema divljih svinja bila bi odlična za kukuruz ali me vlasnik sam upozorio na njih, neki rani FAO (mada me brinu insekti, moralo bi ići tretirano zrno).

@drale,

Nemam za šta sijati ječam, nemam stoke a niko ga ne kupuje. Samo pšenica ili kukuruz.
Ako neko otkupljuje probaj suncokret. Neće ga svinje a nije preterano zahtvan.
 
Zokib ja sam dve godine sejao Marvel. Jako lepa i niska psenica. Ako je dobro uradis i nahranis zna da iznenadi sa prinosom. Jako krupno zrno. A Avenu je rana sorta dok je Marvel srednje rana. Govorim ti zbog zetve. Ova Avenu sazrela o ova ima jos da ceka. I onda bude neko "vreme" pa ne mozes raditi i onda propadne Avenu. Ovo kazem ako su obe na istoj parceli. Inace i Avenu zna da da jako lep prinos.
 
Nazad
Vrh