Pšenica 2023-2024.

Nije daleko od istine
ako je zakup oko 530 eura po ha
Sjemenska psenica 165 eura po ha (iako, nagodinu ide tavanusa
Pk 100 eura po ha
Urea i kan, 160 eura
Osiguranje 25 eura
Amortizacija i kamata kredita (skuplji strojevi) i gorivo 200 eura
Tko nema svoj kombajn 115 eura
Kemija 150 eura
Trovanje miseva nas je ubilo ove godine (7 puta smo trovali) 160 eura eto ja sam malo vise od njegovih 180 000 dinara po ha ulozio
Ja imam 2,5 jutra pšenice i ne verujem da će troškovi biti veći od 1100 evra ukupno. Plaćam tanjiranje,setvu i vršidbu. Prskano dva puta, seme original. Djubreno ujesen 1,5 jutra, u proleće nije bacano đubrivo u prvoj prihrani zbog nedostatka padavina, u aprilu bačeno 400 kg ana.
 
Ja imam 2,5 jutra pšenice i ne verujem da će troškovi biti veći od 1100 evra ukupno. Plaćam tanjiranje,setvu i vršidbu. Prskano dva puta, seme original. Djubreno ujesen 1,5 jutra, u proleće nije bacano đubrivo u prvoj prihrani zbog nedostatka padavina, u aprilu bačeno 400 kg ana.
Posto je arenda
Trovanje miseva nas je takodjer ubilo ove godine
 
Imam jednog tipa, pričali smo koliko košta proizvodnja jednog jagnjeta i nikako da se složimo. Na kraju ja skontam da on ne računa hranu, a ne struju i ostalo. Pitam ga ja za hranu, kaže da ga hrana nekošta ništa. Pitam kalo je moguće, kaže sve ima kod oca i uzme koliko mu treba i ne plati ništa, otac plaća struju i sve ostalo. On ne razume da je sa tom hranom mogao na tržištu da dobije neku vrednost.
Tako i zemlja na tržuštu ima neku vrednost, uvek mogu da je izdam i dobijem bez rada neku vrednost.
 
Imam jednog tipa, pričali smo koliko košta proizvodnja jednog jagnjeta i nikako da se složimo. Na kraju ja skontam da on ne računa hranu, a ne struju i ostalo. Pitam ga ja za hranu, kaže da ga hrana nekošta ništa. Pitam kalo je moguće, kaže sve ima kod oca i uzme koliko mu treba i ne plati ništa, otac plaća struju i sve ostalo. On ne razume da je sa tom hranom mogao na tržištu da dobije neku vrednost.
Tako i zemlja na tržuštu ima neku vrednost, uvek mogu da je izdam i dobijem bez rada neku vrednost.
Trošak je ono što si potrošio. Arenda na svojoj zemlji ti je zarada a ne trošak jer te pare nisi dao nego su ti ostale. Tom logikom ja sam prošle godine u minusu 700 hiljada po jutru jer da sam sejao lubenice imao bih prihod milion a ovako 100 hiljada po jutru.
 
Mi smo prošle godine super prošli sa pšenicom u prosečnom prinosu od 3t/k.j!
Totalni fijasko a ulog astronomija.Nekome matematika nije jača strana.
 
ocigledno da treba da se iselimo iz kuce u sator na dvoriste jer gubimo trzisnu nevidljivu dobit koju smo u mogucnosti da dobijemo ako istu tu kucu izdamo


sve u svemu Apilko za sada bas jak,izgleda odlicno

kisa se non stop pomera po prognozama,kolicina(najava za sutra),videcemo sta ce biti do kraja

lucerka se mora kositi,gotova je

takodje i trava tj seno,uskoro ce sveti antun
 
Kod mene Apilco ima od 52 do 58 zrna po klasu.Za sada izgleda fenomenalno a do žetve ima još dosta vremena, nadam se da će sve proteći u najboljem redu.
Jesu krupna zrna? Ja kad sam danas dosao vidjeti svoje zito nisam bas odusevljen. Imam, sigurno 8 9 sturih zrna po klasu doduse kakva je susa nikakvo cudo.
Da se vratimo na arendu, da vam netko jamci da cete dobiti kroz 5 godina 1500 eura po jutru i da nista ne radite i nemate nikakav rizik biste li ju dali u arendu
Ili biste radije radili svoju zemlju i snosili rizik da zaradite 1500 eura na svojoj zemlji kroz 5 godina?
 
Trošak je ono što si potrošio. Arenda na svojoj zemlji ti je zarada a ne trošak jer te pare nisi dao nego su ti ostale. Tom logikom ja sam prošle godine u minusu 700 hiljada po jutru jer da sam sejao lubenice imao bih prihod milion a ovako 100 hiljada po jutru.
Da li si mogao da dobiješ novac za arendu ako izdaš ili ne ? Kod nas sva zemlja može da se izda za evre u napred. Ako ne računaš i arendu onda ti nije dobra računica.
A ti računaj kako ti srcu drago.
Opet imaš potrebu da nekome spuštaš ali opet je tvoj problem. Ja to vrlo lako rešavam, od tebe zavisi.
 
Da li si mogao da dobiješ novac za arendu ako izdaš ili ne ? Kod nas sva zemlja može da se izda za evre u napred. Ako ne računaš i arendu onda ti nije dobra računica.
A ti računaj kako ti srcu drago.
Opet imaš potrebu da nekome spuštaš ali opet je tvoj problem. Ja to vrlo lako rešavam, od tebe zavisi.
Mogu da računam kao trošak jedino ono što sam potrošio. Na svojoj zemlji trošak mi je porez i navodnjavanje. Ako daš zemlju u arendu nemaš potrebe nikakve troškove da računas jer si se odrekao proizvodnje.
 
Kolega fendt515 je pogodio sustinu zasto bi trebalo racunati zakup i svoje zemlje, mada tacno je i jedno i drugo. Znamo da vecina ovde nebi izdavala svoju zemlju al gledano finansijski zasto se racuna ; uzmimo godinu kada je npr ulog 1000e(bez racunanja zakupa ) , cijena zakupa 300e , a bruto dobit 1100e . Ako se racuna bez arende , u plusu si 100e , a vidi se jasno da si zaradio 200e manje nego komsija koji je dao drugom. Znaci imas 200e u novcaniku manje nego on.
 
Nazad
Vrh