Pšenica 2023-2024.

Što bi rekao pevac Sofronije- znam, znam brojke ne lažu. Ako je tako mršava zarada tipa 200 evra jutro na ratarskim kulturama kako se uvećava vozni park i druga imovina? Uzmimo porodicu sa dva đaka kojoj je mesečno za život potrebno 1500 evra I to da se ne razbacuje. Prostom matematikom joj treba zarada sa 7,5 jutara mesečno puta 12 meseci izađe 90 jutara samo za osnovne potrebe. Koliko od nas poseduje ili obrađuje toliku površinu? U Pećincima ko radi toliko zemlje je gazdurina.
 
Neko je pre pisao u kalkulaciju i pljeskavice pojedene za vreme rada.
Mada uvek racunam zakup, ali ga ne uzimam zdravo za gotovo. Bude godina kad je bolje dati u zakup, nekad bolje raditi ... lopta je okrugla, du** pozadi kako god se okrenes.
 
Kad bi se racunalo u kalkulaciji i ta pljskavica pa do paste za pranje ruku onda zaj.. posao, zatvori zanat lancem i katancem i zevanje ispred prodavnice po ceo dan pa za kratko sledi grebanje za cigarete i balavo iscekivanje da neko casti i to pivo koje vise nisi u stanju kupiti!
Racunam samo direktan novac koji ulozim po svakom kj a sve ostalo spada u silne troskove koje hoces neces moras da ulozis da bi funkcionisao.
Nema drugog nacina.
Ili si u igri ili vani kao posmatrac!
 
У околини су угасили они који су рачунали и сок који су морали да купе када је неко физикалисање у питању (слама, утовар стајњака). О стоци да не пишем, као држаће опет кад се исплати...
 
Kad bi se racunalo u kalkulaciji i ta pljskavica pa do paste za pranje ruku onda zaj.. posao, zatvori zanat lancem i katancem i zevanje ispred prodavnice po ceo dan pa za kratko sledi grebanje za cigarete i balavo iscekivanje da neko casti i to pivo koje vise nisi u stanju kupiti!
Racunam samo direktan novac koji ulozim po svakom kj a sve ostalo spada u silne troskove koje hoces neces moras da ulozis da bi funkcionisao.
Nema drugog nacina.
Ili si u igri ili vani kao posmatrac!
Neke čudne odgovore daješ na običnu diskusiju o računici u ratarstvu . Jedni kažu računa se ova stavka , jedni kažu nebi trebalo računati ... Kakve poderane gaće , pljeskavice , grebanje za cigarete , balavljenje ,.... kao suprotno od tvog pogleda , ... nije fino , opusti se malo
 
Sasvim opusteno dajem neko svoje vidjenje, ali neki od vas forsirate nesto sto nema smisla.
Ne vidim nista cudno da sam napisao osim sto par stavki koje neki racunaju u ulaganju samo sam ponavljao.
 
Ja pravim racunicu ukupan prihod, ukupan rashod, pa sta ostane.
A kako vi pravite kalkulaciju po ceni ulaganja za neku kulturu ako je neka na arendi a neka na mojoj zemlji? Nekad se desi sva kultura na mojoj zemlji a neka kultura sve na arendi.
 
Nije isto ako na radnom mestu imaš kuvani obrok ili moraš da kupiš u prodavnici
 
Imam nekih 80ha psenice gde ce mi psenica biti za zetvu za 7 dana pa sam hteo da sejem odmah suncokret i sad se setio da sam prskao psenicu sa metmark::lose::
 
Ljudi ne mozete da ne racunate arendu u ukupan ulog po hektaru, bilo da placate arendu bilo da je vasa zemlja. Ta zemlja vredi te pare za godinu dana, bilo je vi radili ili davali u arendu to je njena vrednost.
 
Kakav če se postrni suncokret ponašati ako je pšenica rađena biatlonom?
Za repicu provereno nema problema zato radim samo sa njim.Slačicu sam sejao direktno u strnište isto nije bilo problema.
 
Pa ne bas, jer je metmark isao...jedino da se ore ali to nema sanse, teska zemlja i nije izvodljivo..Jedino neki kukuruz ili sirak za zrno
Meni je sada skoro pričao čovek koji seje suncokret da oni idu u duploj dozi hemiju koja ide u pšenicu i da to briše korove u suncokretu.I to mi je spominjao neke male kesice jeftine hemije.
Baš ću proveriti ovih dana pa ću pisati šta se koristi.
 
Bitno je prvo da se razdeli šta je isplativost gajenja jedne kulture a šta je zarada na nekoj kulturi na nekoj parceli. Ovo prvo se računa na globalnom nivou i uzima se u obzir trošak arende. Znači, da li se ove godine isplatilo gajiti pšenicu u Kaću gde je prosečan prinos 3 tone po jutru sa prosečnom arendom 270-280 evra po jutru? Pa se onda izvlači računica.

Ovo drugo se može računati na jednoj parceli ili na gazdinstvima koja imaju male površine neke kulture, ili na gazdinstvima koja obradjuju samo svoju zemlju. Ali opet, ovakva računica nije merodavna jer važi samo za njihov slučaj ili samo za tu neku parcelu. Globalno, i svaka zvanična računica mora da sadrži i trošak arende....

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
 
Nazad
Vrh