Pšenica 2023-2024.

Sve ja razumem,neko ima veće mašine neko manje,pa ko kako uspe uraditi.Ali jedino što ne razumem,kako još uvek ljudi misle da je plug zakon,da bez pluga nema roda?To mi ne ulazi u glavu.Kod nas ima takvih da je plug bog sve ostalo kurčenje.E kad pre 2,3 dana od takvih, dvojica piče sa gruberom 😄
 
Nići će pšenica i ovako i onako, samo mi ružno bez oranja, prošle jeseni komšija tanjiro pa sam morao trovati i njegove miše, bilo ih je kod njega mnogo više nego na mom oranju.
 
Sve ja razumem,neko ima veće mašine neko manje,pa ko kako uspe uraditi.Ali jedino što ne razumem,kako još uvek ljudi misle da je plug zakon,da bez pluga nema roda?To mi ne ulazi u glavu.Kod nas ima takvih da je plug bog sve ostalo kurčenje.E kad pre 2,3 dana od takvih, dvojica piče sa gruberom
Kod nas su sa oranja prešli na podrivače i grubere gazde koji nisu imali para za oranje (naftu). Vidim vratili se plugu kad je opasnost prošla.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Naravno da je oranje uvek broj 1 ali i tanjirača odradi posao.Jedne godine smo tanjirali strnjiku i posejali detelinu.6 godina je trajala.
 
mi smo bili 20 plus godina u setvi bez pluga.samo par dugackih i vecih njiva smo orali redovno a ove kratke smo batali, puno okretanja s plugom i vremena.prve dve tri cetri godine bez pluga vecinom ne primeti se velika razlika u prinosu i kad su normalne godine s redovnim padalinama.al evo zadnjih par godina dosta bolji prinos ide na stranu tih njiva gde je plug redovno koristen.a te su zemlje vecina losije kvalitete bila posebno u susi a sada daju solidne prinose.pratim ovaj forum zadnjih godinu dana cesce pa smo radili analize malo drugacije ove godine i tehnolog nam je objasnio da imao zarobljenost blokadu fosfora i kalija i drugih na nekim njivama gde plug dugo nije koristen.a primetili smo na nekim parcelama koje su vecinom samo tanjurane rubinom za jesensku setvu ili razrivane uz setvospremac i kompaktor za proletnu da se je procent humusa puno vise opao.mi smo za ovu jesensku setvu prvi put odlucili da ce ici prvo plug pa sve ostalo..pre je prvo islo vecinom 90% na sve tanjuraca ili razrivac i setva kombinacijom a sad cemo sve preorati.nismo jedini u okolini vidim dosta ih ponovno ore za jesensku setvu u odnosu na proslu iako ovde daju malo vece subvencie ako ne oremo
 
Tanjiraca razrivac? Tanjiraca plus gruber, za 2 godine sam dokazao bolji prinos nego gde je koristio samo plug i to sa 50 kg manje djubriva po kj
 
Ne znam koliko je merodavno posle 2 g.Imam jednu parcelu gde je bilo 7g.samo tanjirano i menjana kultura kukuruz,soja.Nakon tih 7g.bilo je dosta primetno teže oranje.I ove godine na toj parceli je posle tanjiranog sojišta posejan kukuruz koji je rodio preko 10t/ha.
Na proleće će tamo biti istanjirano kukuruzište i posejana soja.Nakon te soje će sledeće godine biti ponovo samo tanjirano sojište za kukuruz a onda posle tog kukuruza će ići oranje.
 
Da li ima neko iskustva sa kombinacom ljuscenje strnjista tanjiracom pa na jesen prolazak grubera na nekih 20-25cm i onda setva psenice, gledam po yt takav sistem je dosta zastupljen kod nemaca
 
Tanjiraca razrivac? Tanjiraca plus gruber, za 2 godine sam dokazao bolji prinos nego gde je koristio samo plug i to sa 50 kg manje djubriva po kj
tako smo i mi.nekad samo rubin, nekad karat a nekad prvo rubin pa karat.zavisi od preduseva i mase.bilo je njiva u pocetku gde su takve parcele radale i trecinu vise naspram de je orano al to prvi par godina.sada je kontra.mislio sam kompletno na sve njive da se ne primeti neka velika razlika sem sto neke parcele su odskocile u pocetku.a zasto sad losije rode neznamo.imamo parcela koje su gruberisane tanjurane bez pluga dvadesetak godina i humus je pao sa 2.8 na 2.0 procenta u zadnjih desetgodina.na takvoj jednoj parceli nedavno nam je pukla greda na kvernelandu dok je orano.firma koja je radila sa terencem vadenje uzoraka mislim da su rekli da su sa istih gps tocaka uzeti uzorci onda i prosle godine
 
Ja koliko vidim i kod mene ljudi koji imaju dosta zemlje za obradu izbjegavaju maksimalno plug, a ja to vidim kao smanjenje troškova i brži rad a ne što je bolje.
Probaj, nemoj ni misliti, a ni verovati.
Ali kao što se kvalitet oranja razlikuje kod različitih domačina, isto se ralikuju i tanjiranja, razrivanja i ostalo.
 
Ne znam koliko je merodavno posle 2 g.Imam jednu parcelu gde je bilo 7g.samo tanjirano i menjana kultura kukuruz,soja.Nakon tih 7g.bilo je dosta primetno teže oranje.I ove godine na toj parceli je posle tanjiranog sojišta posejan kukuruz koji je rodio preko 10t/ha.
Na proleće će tamo biti istanjirano kukuruzište i posejana soja.Nakon te soje će sledeće godine biti ponovo samo tanjirano sojište za kukuruz a onda posle tog kukuruza će ići oranje.
Zašto orati ako si zadovoljan sa prinosima ?
 
Nazad
Vrh