Pšenica 2023-2024.

A ne, ne volim kamere, jedne prilike me zvali iz RTRS-a da dođem u studio sa Stevanom Mesarovićem ( menadžer Jara đubriva) na diskusiju o plasteničkoj proizvodnji, ali sam odbio, jednostavno ne volim na tv. A da se u nešto ne razumijem nebi prije desetak godina došao kod mene poljoprivredni stručnjak koji je pripremao doktorat za povrtlarstvo da mu ja dam neke podatke vezano za plasteničku proizvodnju. Ima u Amajlijama jakih i dobri stočara uglavnom 90 % krave i dobro prolaze.
 
Jbt postala mi je asocijacija ovaj sajt na Miladinovo crvenilo u kukuruzu.....brate ubijas sa tim bez ljutnje, pa sta bi ti radio da si imao susu i da si skidao par kolica kao neki ne smem ni da zamislim kad toliko svaki dan spominjes to crvenilo jeb...o
 
Pa ja bi rado mijenjao crvenilo za sušu, za sušu ima riješenje a za crvenilo nema. Nas crvenilo prati od 2010 g, ako ovako nastavi ja nemam više razloga za sjetvom kukuruza.
 
Pre 7,8 god.mindjušar mi govorio da je bog gore a ne dole.Eto ja već 4 god.nemam plug NIT MI TREBA,sad i ja isto svima govorim da je bog gore a ne dole.Kakvih 30+ cm,ja sa grunerom kad radim za kukuruz i soju,nejdem dublje od 20 cm,tu negde izmedju 15-20 cm.A za pšenicu tanjirača max 10cm.Samo vi orite,sa oranjem dobijes od gore 15cm čiste zemlje i omda imas 10-15 cm SAMO žetvene ostatke(u kukuruzištu)i kad dodje koren od biljke na taj sloj od žetvene ostatke,e tu se puno njih pitaju zbog čega ne napreduje biljka!?

Neću da nastavim sa komentarima,ne vredi.Samo vi orite,nadam se da ćete jednoga dana shvatiti da plug i nije baš pametno rešenje!
sve ok ali zasto postoji onda zelena gnojidba i zaoravanje iste???
objasni mi ovo pa onda prestani sa komentarima

sto bi rekli Cacani---Sto Beeeezite???

a odgovora nema
 
A rešenje za sušu bi bilo?
Navodnjavali su ljudi i ovde pa nista.
2 meseca sa 40 stepeni ne spašava nikakvo navodnjavanje.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Kakvih resenja ima za susu? Ima mozda za hektar ili dva ili ajde kao zadruge pa imaju zalivne za vise, sta ce obican covek koji seje recimo 10, 20, 30 da ne kazem vise jutara kukuruza? Kakvo resenje za susu objasni mi? Po tvom bi ti menjao svoj 5t/ha za par stotina kg ili 1t?
 
Nisi u pravu, zavisi u kojoj fazi oboli biljka, struka kaže ako posle zaraze nastupi kišni period malo će ublažiti pad prinosa jer vlaga će usporiti brzo sušenje formiranog zrna. Pošto sam ja zaljevao, a imao prinos 5.25t/ ha, moj komšiluk je imao 2 do 3 t/ ha.
 
Ja stvarno neznam kako čovijek da vam objasni, ovi sa 2 3 t su u gubitku kao i ja. Ja više ulozio i više dobio i kontra. Ja sam radio eksperimente zaljevanja kpk zadnje 2 godine, neulazim u temu tifona jer nisam probao. Zabatalite tu priču koliko nije bilo kiše i koja je temperatura bila. Znači u 2 g probe, prošla i predprošla, jedna godina po uzorku je bila 18.8 t/ha a druga na šljunkovitom terenu je bila 17.7t/ ha, vlaga 17,8 prve godine i druge 16.6%. Crvenila u obe godine je bilo oko 10%. Pričam za sistem kpk koji sigurno daje veće prinose od tifona ili kišna krila. I zabatalite priču da to može na 1 ha a nemože na 10 i više ha. Kad se ima računica na 1 ha ima i na više ha. Svi imamo podsticaj u sistemu navodnjavanja i po 1 ha je to jeftinije od 1 ha zakupa. Evo jedan savjet i predlog, a naročito za one koga suša jako pogodi zbog lošije zemlje, da proba jedan mali dio, makar to bilo i 0.1 ha, ali kpk trake pa da onda argumentima pričamo o isplativosti, uz napomenu ako neko ima crvenila to ima određen rizik. Ja sledeće godine opet zaljevam.
 
Haha, nisam mušterija za zakup, jedini zakup koji sam imao je 0.3 ha kraj moje parcele, i to isključivo radi prebacivanja plastenika. Kakav crni zakup pa vidiš da se vrtimo po ivici ponora na sopstvenoj zemlji što se tiče ratarstva, da mi nije plastenika morao bi negdje u fabriku da radim i za gazdu, ma dobro bi razmislio sad dali bi radio da mi neko da džaba zemlju a kamoli zakup.
 
Nazad
Vrh