Pšenica 2023-2024.

Pre 7,8 god.mindjušar mi govorio da je bog gore a ne dole.Eto ja već 4 god.nemam plug NIT MI TREBA,sad i ja isto svima govorim da je bog gore a ne dole.Kakvih 30+ cm,ja sa grunerom kad radim za kukuruz i soju,nejdem dublje od 20 cm,tu negde izmedju 15-20 cm.A za pšenicu tanjirača max 10cm.Samo vi orite,sa oranjem dobijes od gore 15cm čiste zemlje i omda imas 10-15 cm SAMO žetvene ostatke(u kukuruzištu)i kad dodje koren od biljke na taj sloj od žetvene ostatke,e tu se puno njih pitaju zbog čega ne napreduje biljka!?
sve ok ali zasto postoji onda zelena gnojidba i zaoravanje iste???
 
svi koji ne oru,ne rade to jer nemaju vremena za oranje 100jutara i posle spremanje istih tih 100jutara(primer samo)

radi se tanjiranje,gruber,setva,valjanje---duplo lakse i brze

setva se vise ne radi sa obicnim sejalicama vec koje imaju ozbiljne pritiske koje seme i mogu da ubace u zemlju iako to od gore stvarno ponekad i ispadne brlog al se useje



evo kod nas su neki ove godine sve orali pod repicu jer je prosle godine bio gotovo duplo veci prinos na oranom nego sto mi zovemo --ceprkanom-- zemljistu

a ovi sto su i ove radili tanjiranje i gruber eno zeleni se psenica u repici(bila susa i samonik nije krenuo sve do sada),tako da ce imati ozbiljan trosak sto se tice prskanja iste a bogame vremenski uslovi bas ne idu u korist prksanja i videcemo kako ce to sve biti
 
A da li će taj žetveni sloj da istruli pa će poboljšati malo kvalitet tog dubljeg sloja?
Da li si nekada čuo za anaerobno truljenje i oglejisanje ? Ja sam pre neki dan pisao ali retko da neko čita ili bar da razume šta čita.
Da li znaš da se najplodina zemlja dobija krčenjem šuma, a šuma nikada nije svoje lišće zaoravala ? Kako je nastao oranični slo na bilo kom delu planete ?
 
Pročitao jesam ali mislim da će brže istruliti u zemlji nego onaj žeteoni ostatak koji je osta na površini. E sad.... zavisi verovatno i od sastava zemljišta i količine padavina tj vlažnosti zemljišta.
Nije baš za poređenje ali... kad smo babu sahranjivali, tik pored dedinog mesta, dedin sanduk skoro ne dirnut, taj deo groblja bio na brdu sa suvom peskuljom, a posle dve nedelje na sledećoj sahrani u dolji, slična situacija ali sve nestalo tj istrulilo.
 
Da li si nekada čuo za anaerobno truljenje i oglejisanje ? Ja sam pre neki dan pisao ali retko da neko čita ili bar da razume šta čita.
Da li znaš da se najplodina zemlja dobija krčenjem šuma, a šuma nikada nije svoje lišće zaoravala ? Kako je nastao oranični slo na bilo kom delu planete ?
Ај смањи патку мало молим те...без љутње!
 
Pa do sad smo i shvatili da tebe ne treba ni ubedjivati.

Ti tvojoj pšenici i kukuruzu samo što muziku nisi puštao uveče za laku noć, i na kraju, šta je bilo??? Ništa.

Mnogi što su u "brlog" posejali imali veći prinos od tebe.
Da si ti imao crvenila 70 do 80 % možda nebi imao prinos ni ko ja, miješas babe i žabe. Dali nešto prije istruli gore ili dole evo jedan primjer. Na ulazu plastenika imam jelove kočiće u zemlji dubine oko 40 cm, 15 cm viri iz zemlje, oni su u zemlji od aprila do novembra. Kad ih izvadim u novembru gornji 15 cm je zdravo a dio u zemlji ima promjene na trulež, druge godine ta promjena je još vidljivija, i posle treće godine je dio u zemlji već truo i nije više za upotrebu, a gornji 15 cm je i dalje u odličnom stanju. Tanjiranje je plitak rastresiti sloj za korijen biljke, struka je dokazala sa svojim ogledima da je kod kukuruza i pšenice veći prinos na oranju 30 cm nego na 10 - 15 cm, kako me nemože niko ubijediti da je bolje tanjiranje od oranja tako me nemogu ubijediti ni ovi što tanjiraju da to rade zato što je bolje, već to rade isključivo samo iz razloga što je jeftinije i brže. Kad god sam probao da uradim jeftinije i brže, koštalo me većinom skuplje.
 
Neću da nastavim sa komentarima,ne vredi.Samo vi orite,nadam se da ćete jednoga dana shvatiti da plug i nije baš pametno rešenje!
 
Svaka operacija ima prednosti i mana.
Lično sve orem jer mi se nikako ne svidja na šta to liči kad se seje na tanjirano i i slično.
Tu treba ozbiljna sejačica da valjano useje, to je prvo, pa onda glodari, bolesti, itd..
Takodje kada je sušna godina za pšenicu orano ima prednost.

Tačno je da zaorana kukurzovina pravi problem i da mlade biljke u jednom trenutku deluju neishranjeno. Koliko ja znam to je zbog toga što bakterije koje je razlažu tokom truljenja upotrebljavaju deo azota iz zemljišta u tom procesu. Potrebno je uneti više azota u tom slučaju, ali se dobije razlaganje biljnih ostataka i poboljšanje zemljišta gledano na duži period.

Pšenica u principu može da prodje sa nekim načinom kvalitetno izvedene redukovane obrade. Ali to traži snažniju i moderniju mehanizaciju pametno upotrebljenu.

Pratim parcele onih koji su u potpunosti odbacili oranje i kod širokoredih, prolećnih useva. Mislim da rezultati ne opravdavaju.
Nije to to. Ima razlike izmedju proizvodjača, ali definitivno su to manji prinosi nego na oranom.
Kada ima kiše onda sve prolazi, ali u suši.. Mislim na pravu, ne umišljenu.
Svaka lokacija je priča za sebe. Tamo gde ima više padavina možda neko drugačije misli.
 
Lepo kolega objasni, samo da dodam ovo da mlade biljke pate neko vrijeme i djeluju neuhranjeno na zaoranoj kukuruzovini. Tog slučaja nema kod mene zato što u oranju kukuruzovine obavezno zaorem 10 do 15 kg ure-e, tako da ako nekad naiđete na moj teren i vidide najbolji mladi porast kukuruza i pšenice, e to je moja njiva😁
 
Mogli smo da organizujemo jedan kolektivni dolazak kod tebe u proleće na obilazak i edukaciju.

Jesi li bio ti na NTV Areni?
Gledao sam dosta emisija snimanih u Amajlijama. Dosta dobrih i jakih stočara.
 
Nazad
Vrh