Pšenica 2022-2023

Ostala je prica kako je na Krstovdan 1992 u januaru sejana psenica rasipacem bacena i zadrljana, cudili se koliko je nenormalno rodila.
 
Ne brini se ti za nase psenice,moze lako biti da od tvoje ne bude nista ako zasusi na prolece,ne moras se ni secati tako daleko,eto 2019-ta je bila takva.Bar kod nas je bilo,mada neki krajevi da nije Banata i televizora,ne bi znali kako izgleda susa.
Na svim parcelama je obezbeđeno navodnjavanje ako slučajno zatreba.
 
I ona sejana u oktobru i ona u februaru će da se vrše prvog jula. Koja ima bolji potencijal za rodnost?

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
gv-Bgvxw-Bei-VBTYh-Rc-Xj4g-PMQC6ww-Zte-Fq4-Ym-Uap4-Xk-Qg-Sa-JGw-J7fakagk-Zvslh-Gaq-k2-MGFNxz4j28-Ot.jpg
Xx-KD6-fcdh-ODk5uu-8-EVAc-Pyb-FRc-Pxazz-S92a-Klcx-FGZJp-Gj-ACf-Fmb-Rb-SR7hag-V0u-Sz4-Z0-EMO6-Co-Xtr.jpg

Evo neke moje psenice sejano negde izmedju 5-og i 10-og oktobra,sta ce da ispadne,videcemo.Sem jedne njive sve sam u ovom roku sejao.Cikada ima.
 
Sve zavisi od godine i mrazeva,ova godina je bas specificna. Ako se setim kasnije cu vam slikati ovas koji je slucajno prosut pored objekta negde u avgustu,sada je malo manje od metra visine i tera klas!! Ee 1 januar,to jos nisam video. Mraz kod mene je bio jedan i to nesto traljavo od par sati ujutru.
Svaka ozima psenica mora da prodje proces jarovizacije,i to je glavna fora oko prinosa.Proletnje sorte ne moraju da prodju taj proces i zato se mogu sejati u prolece(ali imaju manje prinose).Psenica posejana u oktobru,ce ove godine uci u proces jarovizacije u januar-februaru (ako i tada uopste bude hladnog vremena) a u istom tom periodu ce uci i psenica sejana krajem novembra pocetkom decembra.Problem ce biti sto su ranije sejane psenice prerasle stadijum kada su trebale da udju u taj period a ove kasnije sejane jos nisu.Tako da se lako moze desiti da kasnije posejane psenice budu mnogo bolje od ranijih + se kod ranijih javilo brdo bolesti i gluposti a ove kasnije su zdrave.

Kao i sto puta kazano do sada,covek se uci dok je ziv i na kraju glup umre.Sve zavisi od godine,da je u novembru udario mraz i sneg od kasno sejane ne bi bilo nista a ranije sejana bi odradila posao na vreme. Zato postoje optimalni rokovi setve od-do i tu je procentualno najmanja verovatnoca da se pogresi kada se pogleda prosek u zadnjih par decenija.Da postoji tacan datu kada se psenica seje i da je uvek sve isto sve bi bilo posejano za jedan dan.
 
Mesec dana pa i više pšenica stoji, ne mrda. Insekata nikakvih nisam našao u današnjem obilasku. Iznenađujuće čak ni miševa nema.
Sofru setva negde 27-28 oktobar.
e98610cb4bd534ebadc3cc103d5fa71c.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
I da ima i da nema insekata libo me da ne kažem šta.Miševe ću ići da trujem jer to praktikujem već duži niz godina.
 
Ja da danas malo bio na psenici sijana 21.10. zar je moguce da ima lisni usi po njoj jer sam njih nasao?!A kako ono cikada izgleda?
 
Nazad
Vrh