Pšenica 2022-2023

Nikad nisam ostvario prinos od vagona po ha, a nije da se nisam trudio.
Maksimum jedne godine bio 91 metar, nekoliko puta 80+ a bilo je i 60 po ha. One godine kad je bio jak napad žute rđe, bilo 35/ha, a mislim da bi mi neki prosek bio oko 72-75 po ha. Sve rađeno u fulu od kupovnog semena, jesenjeg đubriva, dva puta prolećno, dve zaštite od bolesti, herbicid, insekticid...Stalno obećavam ženama da ću im kupiti bundu ako bude vagon po ha, eno još stoji u izlogu.
 
Apilco 21oktobar setva
uj3WxPl.jpg
 
Ja sam o tome pisao kao i o preporučenoj setvi po broju isejanih zrna na m2 ali nije to bitno već kilaža! 🙄
 
Trenutno su sve njive ispolivane sa 50 kubika osoke po hektaru, pre setve po zetveni ostacima i zatanjirano e sad krece drugi krug verovatno jos 20 kubika ukupno oko 70 kubika po hektaru, koliko tu vestaka da dodam u prihranu i kojeg.
 
Ja sam o tome pisao kao i o preporučenoj setvi po broju isejanih zrna na m2 ali nije to bitno već kilaža! 🙄
Naravno da je broj zrna po kvadratu.....jer ove godine je sitna psenica, a prosle je bila krupna,pa nije isto......nece oni u doradama bacati ko mi kod kuce, jos se kod nas iskoristi, netko ce od stoke pojesti.....al sto je kod njih,prodati ce nekome jeftino,al bolje je zaprasiti i u vrecu........
 
E to je ono sto sejalicu i kvalitet setve niko ne spominje samo se napinje norma semena a pritom 20 % semena ostane od gore.
I jos me zanima kod psenice koliko je bolja pneumatska od mehanicke sijacice?

Kod kukuruza i suncokreta mehanicka i pneumatska se nemogu usporedivati.....
 
Kod pšenice je bitno usevanje na zadatu dubinu, džabe preciznost ako gro semena ostane od gore, pogotovo tamo gde je lošija i tvrđa priprema.Pneumatska sejalica traži izuzetno čisto seme inače zapuši creva i imaš probleme u vidu oplazina i neposejanih traka.Mehanički setveni aparat je sposoban da proguta i prljavo ne selektirano seme bez problema.
 
A vidi, za moj rasipac pise kako moze sijati i psenicu......samo dobro zadrljati i to je to.....
 
Kod nas gro njih seje rasipačem i imaju top prinose.Isprave tanjiraču i zatanjiraju nakon prolaska rasipačem bez drljanja.
 
Kod mene je setva obavljena sa obicnom IMT sejalicom ali u odlicno pripremljenoj zemlji tanjiracom i sasvim sam siguran da pri setvi nije ostalo nepokrivenog semena ni 5%
 
Mislis sto se tice pripreme zemljista ili onako, kad prolazis na nekom konkursu onda te i nicanje sluzi😀
U svakom slucaju drugi prohod tanjiracom je obavljen u adekvatnom periodu kad je zemlja bila odlicna za oobradu sa finom vlagom.
 
Nazad
Vrh