Pšenica 2022-2023

Ta je sejana 21.10.
Predusev pšenica,orana,može lako da bude tvoja bolja s obzirom da je predusev soja i da si izbegao cikade(bar mislim).
Kod pšenice,nema pravila ,ja samo mislim da je kod pšenice bitno da joj damo najbolji mogući potencijal ostalo je u vremenskim uslovima.
Tada kad sam sejao kasno i kad je zahladilo imao sam na najboljim zemljama 3,9 t a lošijim 3 t ali je bila godina za bar tonu više po kj.u tome je stvar što ja nisam iskoristio maksimalni potencijal,nisam rekao da nije rodilo i da nisam bio zadovoljan
 
Bitniji su vremenski uslovi od naseg davanja za pun potencijal,pricam za mozda jedno poslednjih 5 6 godina unazad,to je kod nas ovde gore 100% tacna tvrdnja
 
Mislim sa ti je loš rezon ,vreme odradi svoje to stoji ali ako joj ti ne daš maksimum što se tebe tiče može da bude idelno vreme neće izvući maksimum,to je neko moje zapažanje zadnjih 10 ak godina.
 
pitanje je i sta je to maximum ili pun potencijal? To da se sve bas bas poklopi kod nas ovde gore mislim da je 2014na15 bila poslednja,jedan sejao 30oktobra i to bukvalno u blato(kada se oralo voda bila u brazdi),te godine su imali 50m po jutru cuvenog dede apaca,pre a i tek posle pogotovo nikako da pridju tom prinosu,pokusavali su sve sve ovih godina ali nikako...zbog toga tvrdim da su vremenski uslovi glavni a tek ce biti kako vidim u poslednje 2 godine,bukvalno ti zavisi 5m prinosa po jutru gde ti se nalazi parcela
 
Svi mi gledamo iz svog ugla,imao sam ove godine stotinak kj u raznim delovima atara,prinos je bio od 2,5 t do 5t+ po kj.
To sam video da je zavisilo od vremenskih uslova.E sad ja sam joj dao maksimum (bar mislim) što se mene tiče zato je i u delovima atara gde je pogodovalo dala taj rod .Isto tako u delovima atara gde nije pogodovalo dala je manje .Kada sam se raspitivao kod prijatelja i komšija došao sam do zaključka da u delovima gde nije pogodovalo nije bila neka razlika između dobre agrotehnike i neke osrednje ali zato u delovima gde ke pogodovalo je bilo velike razlike, samim tim izvlačim zaključak da joj je jako bitan potencijal koji joj dajemo ,drugi deo su vremenski uslovi.
 
Ok ali kazem ti poslednjih god. kod nas tih 50m pa bilo je i cak negde 1 2vise nema sanse da bude ma sta radio ili ja bar nisam cuo da je neko imao...tu 45(a vecinom je svima to gornja granica)do 47 plafon....e sad dolazimo do toga kakva je svrha toliko ulagati ako nam vremenske prilike to nedozvoljavaju....no videcemo ovu godinu,za sada izgleda vrhunski pocetak po izgledu(osim cikada ali to cemo videti tek na prolece sta se desava)
 
Setva tik pre ovih kiša.
23a401036e820ad88729d347d34273dd.jpg

Ono što sam sejao 20 dana ranije isto izgleda....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
ja zavrsio takodje pre ovih kisa,jedna mi ostala bila krenula kisa preko noci ujutru odem i uradim je.. pocelo bilo da hvata ali sam je zavrsio

Послато са SM-A536B помоћу Тапатока
 
Sto se tice setve, ranija ili kasnija, sta reci, svakako da bi trebalo znaciti da ta psenica koja je vec pokrila zemlju bude bolja u prinosu u poredjenju sa nekom koja sada tek nikne, jer sigurno ulazi u hladne ili ledene dane koji dolazi spremnija. Ali uvek postoji taj ALI.
Setite te se pre par godina kad je vecina nikla u Februaru ili kad je bila sprzena do te mere da smo pomislili da ce biti za tanjranje a na kraju prinosi su bili sasvim
zadovoljavajuci i nisu mnogo podbacili.
Stoji to da je do nas odraditi maksimalno i na vreme sve ali cesto se desava da to nista i ne znaci!
Ovogodisnji primer je takav da pored ukupno 20 lit kise u Maju i Junu, ( a od kad znam za sebe kaze se da Majske i te kise od pocetka Juna cine prinos) i nesnosne vrucine sa totalnom ludom kosavom u sastavu rezultirali su sa odlicnim prosecnim prinosom od 39xx kg/kj na razlicitim mestima i povrsini od 28 kj!
Kako i na koji nacin ja licno ne znam odgovor. Psenica je lepo na oko izgledala ali sva okolna prisutna situacija je govorila da nece se nakupiti ni gram vise od 3000 kg/kj. Na kraju naj prijatnije iznenadjenje!
Tako da mnogo su faktora u pitanju pored toga kako mi odradimo posao oko nje!
 
Imao sam prošle godine u ovo doba pšenice koje su prekrivale zemlju. Neke sam u aprilu istanjirao, neke sam ostavio a bolje da nisam. Viroza napravila darmar. Tako da je ove godine bilo langzam sa setvom....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Meni se desilo da su mi najbolje rane psenice najebale nacisto pre tri godine, bile su fantastične, mrzi me da trazim slike, zakaci ih neki ladan vetar i mraz i dobise zutu boju, na kraju viroza ubi u prolece a nesto sam posejao u decembru, mislim Basilio, bio je fantastičan, uopste nije osetio mraz a imao je samo dva razvijena lista, vise puta u februaru i martu jedva da je bilo psenice na njivi pa kada krene onda poludi, to je kocaka ljudi, sa vremenom, vazno je uraditi dobro,imati sklop na parceli, ako vreme posluzi, ona ce provoci do proleca ako prolece zajebe, onda ne pomaze nista, nekada u normalnim godinam, rane psenice imale su prednost sada više nista nije sigurno i ne treba zuriti, kod nas ima samo par psenica koje su nikle polovicno ostalo nije jos izaslo ali bice 100%nicanja, meni je ostalo jos nesto malo da posejem ako dozvoli vreme za par dana, glavno sam završio, imao sam nesrecu, otac mi je preminuo pre 20 dana, sve se poremetilo ali sta sa se radi, nije lako. Nadam se da ce nas bog malo pogledati u buduce.
 
Ranije Apach pa Anapurna sada samo Sofru i nebitno da li je moje seme ili kupljeno, uvek oko 150 kg/kj.
Ove godine sam nesto zasrao i posejao par parcela sa skoro 180 kg/kj😜
Ne znam kako ce ispasti do kraja ali znam da sada sila izgledaju!
 
Ti si od starog šloga ,što više to bolje .:)
Probaj bar na jutro dva da smanjiš gustinu setve.
Koliko si ranije sejao,dok smo sejali domaće sorte ?
 
Ranije Apach pa Anapurna sada samo Sofru i nebitno da li je moje seme ili kupljeno, uvek oko 150 kg/kj.
Ove godine sam nesto zasrao i posejao par parcela sa skoro 180 kg/kj😜
Ne znam kako ce ispasti do kraja ali znam da sada sila izgledaju!
Proslu jesen i meni je sofru otisla na 180 do 185kg na kj.....previse je,bacio vise gnojiva.....plus godina bez kise i dala je 4500kg na kj......150kg na kj je idealno i tu u ok godini daje 5000-6000kg na kj
 
Nazad
Vrh