Pšenica 2022-2023

Nema svuda miševa, najviše na suncokretu kao predusevu koliko sam primetio.Treba da trujem po lucerki pa ću preći i pšenicu polako.
 
Jedne godine miševi mi sjebali soju.
Od tada nikada nisam propustio godinu a da ih ne trujem.
Sve po malo te zdrcne pa na kraju nema prinosa.
 
Oranjem se najbolje rjese misevi.......a prica se kako treba izbaciti oranje......i to najbolje kad dodu temp oko nule......kad ih plug preokrene pa nemaju gdje, i postaju hrana pticama i lisicama.....u psenici rijetko je bilo problema s njima dok u repici prije par godina su poceli dobro grickati,al dobili su malo veci obrok.....i od tada ih nema,kao ni ove godine u repici....
 
Ja nikad nisam imao problema velikih s miševima osim jedne godine kad nisam očistio i zaprašio svoje vlastito sjeme. Prije toga sam uvijek dao pročistit i poslije te godine stalno i zaštiti je s nečim čovijek koji nam to radi i sjemensku imam svake godine i nemam probleme. Sad jel je to tako ili je to bila specifična godina, ne znam...
 
Prvi i poslednji dan setve tj. 30 oktobar i 9 novembar.

Vku0sFh.jpg


2StcEKq.jpg
 
Primetio sam u ataru kod drugih proizvodjaca da ima jako puno lose niknutih psenica. I to one koje su posejane na vreme sredinom oktobra. Jedan deo je tada nikao a kasnije posle kisa nije bilo naknadnog nicanja. Izgleda da su posejane jako plitko i klica krenula i osusila se na pola puta.

Prva slika levo moja psenica a desno komsijska. Komsijska je stidljivo nicala kada sam ja sejao moju. Ako uvecate sliku videcete da na drugom kraju ima jako malo sto je niklo.

ZD78GzG.jpg


A ova druga parcela od moje psenice koja je idealno nikla. Kada sam ja sejao moju ovoliko je bilo niknuto kao sada na slici koju sam slikao prekjuce. Ovo je sejano u oranje.

V0Gv4Pb.jpg
 
Poslednja izmena:
И ја сам видео једну такву (ретку) а сејана баш раније од осталих у пољу. Изгледа мало лошије од те десно поред твоје. Плуг, спремач, сејалица и кембриџ али џабе кад је таква година. Можда су мало јели мишеви и птице а мало се сушила клица и сад шта је ту је.
 
Ove godine je plug bio smrt za pripremu za pšenicu. Posle njega idu vučene tanjirače koje su isto išle duboko i zahtevale dodatno ravnanje u vidu spremača ili drljače koje su još dodatno izsušile zemlju. Kratka tanjirača na nekih 7 cm dubine i posle sejalica su dobar potez...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Svaka tanjirača koja ne ore i za kojom je odmah posejano napravila je odličan posao.Naravno ulogu ima i dobro usevanje sejalice.
 
Nazad
Vrh