Pšenica 2022-2023

https://postimg.cc/Rqz9NMtc][/url]

Napamet znam za svoju 18 redova......a za 14 je 43 puta za hektar i 25 puta za kj......i kada tako napravim i izmjerim masu isijanih zrna bude greska max 5kg na kj.....

Dobro je napravio a zasto je otislo toliko vise.....
 
Kako su mene učili da kalibrišem:

  1. Uzmeš 100 i podeliš sa radnim zahvatom mašine (plus jedan red, sastav). Toliko metara točak treba da pređe da bi napravio tih 100 kvadrata sa tom širinom i sastavima. Moja je 3 metra sa 12.5cm razmakom, pa delim 100 sa 3.125,
  2. Izračuna se obim točka. Izmeri se poluprečnik r, a obim ide po 2rπ formuli,
  3. Broj koji se dobio iz koraka #1 se podeli sa brojem iz koraka #2 i dobije se broj obrtaja točka koji treba da se zavrti da bi mašina "prešla" razdaljinu iz #1.

Okreneš točak broj okreta iz #3 i izvažeš. To je seme za 100 kvadrata. Dalje je lako:

  1. Za ha množiš izvagano sa 100,
  2. Za jutro množiš izvagano sa 57.55.

Ponavljaš dok ne ubodeš koliko ti treba.
 
Uh, dobro je što nemam sejalicu, već mi drugi seju. Ne znam kako bih sve ove formule odradio. Ovako spremim 5.000 dinara i glava ne boli, mislim za jedan ha. Ako pričamo o jutru, spremim 3.000 i opet glava ne boli.
 
Plaćaj po hektaru. Sa 3000 po jutru plaćaš 122.5 dinara više po jutru nego što bi trebalo. 🤣

Šalu na stranu, matematika često znači €€€ i nije na odmet potruditi se. Znam slučaj gde se arenda računala komšijski, sa "ovde je 3 jutra, ovde četiri i po, ovde je jutro i 300 fati itd". Bilo dosta parcela, pet ili šest ako se dobro sećam. Uzeli jedan dan, izvukli tačne površine iz katastra, sračunali i ispalo da je čovek godinama plaćao celo jedno jutro više nego što stvarno ima zemlje. Pare su to.
 
Poslednja izmena:
Jel primetio neko da mu rastu pečurke po njivi?
Ima ih po oranju gde je bilo strnjiste, a ima po koja i na mladom ječmu.
Od čega to dolazi, ne sećam se to ranije?!
I to otrovne, rasle su i u detelini pa su ljudi imali sad probleme sa stokom,bilo je i uginuća, kažu od pečurki otrovnih.U četvrtoj i petoj detelini ko je imao.
 
Ima ih a da li su jestive jednom ili više puta u životu nemam volju ni želju da proveravam. 😂
Inače pšenica je nikla 70-80% i u fazi je bokorenja, resto je počeo da niče, ne znam odakle je dobio vlagu, moguće od one 3 litre pre nedelju dana.
 
Uh, dobro je što nemam sejalicu, već mi drugi seju. Ne znam kako bih sve ove formule odradio. Ovako spremim 5.000 dinara i glava ne boli, mislim za jedan ha. Ako pričamo o jutru, spremim 3.000 i opet glava ne boli.
Isplati se imati sijacicu......gore spomenuta olt gama 18 se nade za 400 do 500e,a kod nas je sjetva oko 25e ako sam dobro preracunao po kj.....i eto,za koju povrsinu ju otplatis.....a solidna sijacica za sjetvu psenice i jecma

Maticu,kako nema kise,evo od jucer palo 15l najavljuju sutra oko 20......mislim da je ove godine gotovo s poslom na njivi.....a jos tjedan dana nekakvih pljuskova
 
Gogi023 kod mene već godinama je da na strnjištu posle mnogo kiše krenu pečurke. Pogotovu tamo gde je kombajn istresao dosta seckane slame pa je debeo sloj. To znači da ti je dobra i kvalitetna zemlja.
 
Prošle nedelje bio na njivi, bilo sojište, da vidim kako niče žito, kad ono više ima pečuraka nego žita. Sad se nešto razmišljam da se polako šaltam na gajenje pečuraka, a onu baku iz Šapca planiram za komercijalu.
 
Gogi023 kod mene već godinama je da na strnjištu posle mnogo kiše krenu pečurke. Pogotovu tamo gde je kombajn istresao dosta seckane slame pa je debeo sloj. To znači da ti je dobra i kvalitetna zemlja.
Zemlja jeste pre 4-5 godina nadjubrena stajnjakom i ima po analizi 6,9humusa ali opet ih je bas puno bilo.
Kiše bilo nije
 
Nema veze humus toliko sa prinosom koliko se misli,mozda u kisnoj godini,ali u susnoj ,pa i delimicno susnoj,nema sanse da parira zemlji na nizem terenu,tezeg mehanickog sastava,glinovita i slicno.Imam zemlje sa humusom preko 4 % i sa 1% ,ova druga je bog i batina za ovu prvu.
 
Kako su mene učili da kalibrišem:

  1. Uzmeš 100 i podeliš sa radnim zahvatom mašine (plus jedan red, sastav). Toliko metara točak treba da pređe da bi napravio tih 100 kvadrata sa tom širinom i sastavima. Moja je 3 metra sa 12.5cm razmakom, pa delim 100 sa 3.125,
  2. Izračuna se obim točka. Izmeri se poluprečnik r, a obim ide po 2rπ formuli,
  3. Broj koji se dobio iz koraka #1 se podeli sa brojem iz koraka #2 i dobije se broj obrtaja točka koji treba da se zavrti da bi mašina "prešla" razdaljinu iz #1.

Okreneš točak broj okreta iz #3 i izvažeš. To je seme za 100 kvadrata. Dalje je lako:

  1. Za ha množiš izvagano sa 100,
  2. Za jutro množiš izvagano sa 57.55.

Ponavljaš dok ne ubodeš koliko ti treba.
 
6,9% humusa?? Sta je na toj njivi bilo u zadnjih 30 godina i kako radja ta njiva?

6,9% humusa?? Sta je na toj njivi bilo u zadnjih 30 godina i kako radja ta njiva?

Ako laze koza ne laze rog:

2e29b8ff2afce0be82c442434e46b3e9.jpg



Njiva radja mooozda nesto malo bolje.
Humus ne znači automatski dobar rod.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 
Nazad
Vrh