Pšenica 2022-2023

Lete po iznikloj pšenici samo tako, moja je jos uvek u zemlji
3e69289f48626c57aae6dcd90aebd5d9.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Dobio poruku pre par dana:

U poniklim usevima pšenice je uočeno prisustvo cikada i lisnih vaši koje su prenosioci virusa. Toplo vreme pogoduje razvoju insekata, a kako je ono u najavi i za naredni period, ove jeseni postoji značajan rizik od zaraza useva pšenice virusom patuljavosti. Primena insekticida se preporučuje ukoliko se na preko 10 % biljaka uoči prisustvo cikada. Detaljnije pogledati na www.pisvojvodina.com

Samo što ove godine nisam žurio, opekao se lane pa setvu ove godine završio pre 4 dana.
Sve sofru i sve tretirano gaučom, domaća radinost....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Treba prskati necim sto deluje trenutno. Dzaba zasticeno seme kad cikada ubode psenicu i zarazi je. Treba im smanjiti brojnost da ih nema 10000 vec 100. U tom slucaju je i procenat zaraze manji. Nije svaka cikada zarazna.
 
Prošle sezone ko je zaštitio seme sa gaučom nije imao problema sa virozom.. Verovatno da vredi nešto onda. Ali ja se ne bih igrao, da imam izniklo žito prskao bih ga zasigurno i pored gauča. Posle zaraze spasa nema a ulog je preveliki da bi sada uštedeo par stotina dindži po kj.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Imam kuci fastac,jel da idem sa njim sad ili da gubim 1 dan i da nabavljam nesto bolje?,posto sutra ujutru moram za grad.Fastac nema produzeno dejstvo ?.Koliko sam gledao,ovaj od syngente karate zeon je nekako najbolji ...
 
Nemam gaucho,imam fobos i abamec jos pored fastac-a,ali koliko znam oni su svi kratkotrajnog delovanja,nemaju produzeno dejstvo.
 
Mospilan je za vasi i ima produzeno dejstvo ili neki generik. Piretroidi su dobri deltametrin ili cipermetrin. Ako imas fobos on je odličan skida sve zivo ali ga je tesko naci ja bih ga cuvao za neke druge stvari jer skida i grinje jako efikasno u spanacu
 
Uff danas gledao sta ih jeeeee.
More cikada....
Samo gaucho i gore i dole.
Uzimajte sistemske insekticide jer deluju duže.
Meni se čini da jedno prskanje je malo.
 
Dovoljno je uraditi bilo koji piretroid,mozda je a.m. deltametrin malo u prednosti.
To sto zadesi na parceli,to ce i resiti. Mislim da je glupo bacati pare na
Nurell i slicno. To njegovo gasno delovanje ne traje do veka,po ovoj magli i vetru pitanje da li traje vise od 24h.
Bitno je smanjiti brojnost. Valjda ce posle zahladiti i da se resi problem. Mada citam,cikada je aktivna vec na 10C
 
Ja sam relativno kasno posejao pšenicu, i još sam zeznuo sa pripremom, spremio ranije pa, se isušilo podosta, i u setvi se prašilo zapravo... Cenio sam da nema šanse da nikne do prve kiše, međutim zeznuo sam se, eto izniklog žita posle 8 dana... Moram I ja danas obići...
 
Nazad
Vrh