Pšenica 2022-2023

Ima ovih crnih mušica cikadu sam samo jednu video malo sivo pa skače ko buva.Rosa po ceo dan ,koliko mi se čini sa prskanjem
cemo sačekati proleće
312839675-1443170836210617-7442136568608234802-n.jpg
313365675-801631181101545-7046898708317036488-n.jpg

314362328-2400071566811749-5101766812702349463-n.jpg
313911042-641948957472663-6293345240771813671-n.jpg
 
Poslednja izmena:
@ ratatatui

Prskaj to dok je vreme, nemoj ko ja prosle godine pa sam dobar prinas imao.Rekordan ali u negativanom smislu.
 
Mislis 14 oktobra ne moraju biti cikade i vasi su prenosioci viroze a koliko vidim njih ima po psenicama
 
Ako su biljke psenice zarazene od cikade i tih musica virozama ili necim drugim, kada prskati da su suzbiju te viroze jer ce sigurno utjecati na prinos?

Moja je jos u zemlji.....al zanima me kakva je situacija poslije napada i koliko se moze stanje popraviti.....
 
Ja sam juce prskao,0.3L/ha Agrodeci.
Danas magla ceo dan i temp.nije presla 11C. Do subote sta se uradi,posle mislim da nece biti potrebe.
Ima li smisla prskati po maglovitom vremenu? Prekjuče kad sam obišao parcelu bilo je more cikada a pošto je bilo kasno popodne nisam stigao da oprskam nego ostavio za sutradan a ono dan maglovit bio, mnogo vlage, pa sam preskočio. Danas ako bude išta bolja situacija sa bar malo manje magle išao bi da oprskam to ako uopšte ima smisla po ovakvom vremenu prskati?
 
Ako su biljke psenice zarazene od cikade i tih musica virozama ili necim drugim, kada prskati da su suzbiju te viroze jer ce sigurno utjecati na prinos?

Moja je jos u zemlji.....al zanima me kakva je situacija poslije napada i koliko se moze stanje popraviti.....
Kada biljke budu zaražene virozom, više leka nema.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ima li smisla prskati po maglovitom vremenu? Prekjuče kad sam obišao parcelu bilo je more cikada a pošto je bilo kasno popodne nisam stigao da oprskam nego ostavio za sutradan a ono dan maglovit bio, mnogo vlage, pa sam preskočio. Danas ako bude išta bolja situacija sa bar malo manje magle išao bi da oprskam to ako uopšte ima smisla po ovakvom vremenu
Pa cikade su aktivne kad temperatura predje 10C,e sad po magli je vrv ta aktivnost smanjena na minimum. Ja juce nisam radio,danas nema magle,ali je oblacno i velika rosa. Mozda popodne izbacim 1-2 prskalice ako bude uslova.
 
Ako ove cikade prenose virozu zar nije bolje prskati sa neki preventivnim fungicidom? Da se ta viroza ne bi razvila.
 
Aktivne su i po magli. Nema odmora za njih. Samo kakva je uspesnost prskanja po magli to verovatno niko nije siguran. Verovatno kad bi se masovno prskalo, ili palilo, cikade bi se javljale u tragovima. Ovako ovom novom eko politikom cikade i ostale bubice samo uzivaju i skakucu sa njive na njivu. Vi oprskate, a komsiju bas briga. Nema kraja prskanju.
 
Kada biljke budu zaražene virozom, više leka nema.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока

Kada se vidi na biljci da je zarazena, u proljece ili pocetkom razvoja klasa.....nemam s tim iskustva, uvijek redovno prskam zastitu lista i klasa u cvatnji.....a bas cu otici kod nas na atar pa pogledati psenice kako stoje, jel ih ima.....dvije parcele od 50 i 80ha su jucer prskali.....zbog cega neznam
 
Aktivne su i po magli. Nema odmora za njih. Samo kakva je uspesnost prskanja po magli to verovatno niko nije siguran. Verovatno kad bi se masovno prskalo, ili palilo, cikade bi se javljale u tragovima. Ovako ovom novom eko politikom cikade i ostale bubice samo uzivaju i skakucu sa njive na njivu. Vi oprskate, a komsiju bas briga. Nema kraja prskanju.
Baš iz tog razloga smo rešili da ne prskamo. Šta nam Bog da, njive gde je pšenica posejana se mahom sve graniče sa njivama na kojima ima samonikle pšenice ili ječma. Mogli bi prskati ali da li bi bilo efekta pitanje je.

Zato dogodine ima da radi brener samo tako.

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Kako ne bi bilo efekta.Bas iz tog razloga sa tom somoniklom psenicom u komsiluku mozes ocekivati njihovu vecu brojnost i napad,mali ulog a velika kocka .Lep suncan dan treba taj posao odraditi i biti miran.
 
Poslednja izmena:
Ako ove cikade prenose virozu zar nije bolje prskati sa neki preventivnim fungicidom? Da se ta viroza ne bi razvila.
Fungicidi ubijaju bakterije. Za viruse leka nema.
Nisam par godina sejao psenicu ali se secam jedne godine na jecmu je bila ta viroza. Kacio sam i slike. Jecam katastrofa. Proredjen, nikakav, zut. Prskao aminokiselinama i kojecime ali dzaba. Kao kada nikne posle prosipanja kombajna. Trc trc pa biljka. Niska slaba nikakva.
 
Fungicidi ubijaju bakterije. Za viruse leka nema.
Nisam par godina sejao psenicu ali se secam jedne godine na jecmu je bila ta viroza. Kacio sam i slike. Jecam katastrofa. Proredjen, nikakav, zut. Prskao aminokiselinama i kojecime ali dzaba. Kao kada nikne posle prosipanja kombajna. Trc trc pa biljka. Niska slaba nikakva.
Fungicid deluje protiv gljivičnih bolesti.
 
Nazad
Vrh