Pšenica 2022-2023

Nema setve jos uvek nas malih kod mene,mozda par njih posejalo,nas je...bu komasacijom,hoce sad da ulaze u spremljene njive,nekim ljudima i oduzimaju i cepaju parcele sredjene,poznaniku pocepali parcelu od 7 ha....
 
Prije tri godine,posijao repicu preko njiva sa goruscicom.....neke crne gusjenice su je jele i pocele prelaziti i kod mene,oprskao svoje pa i jedan prohod tuđe njive i nije bilo problema....nazalost je tako,s vremena na vrijeme treba njivu zapaliti,al nedozvoljavaju nista
Nema nista na gorusici i raouli , nista ih ne napada. Inace kod nas se nije sijala repica , moguce je to razlog. Navodno ima na toj samonikloj psenici koja raste sa tim pokrovom lisnih usiju.
 
Čubrilo kaže od petog zahlađenje i temperature oko ili malo ispod proseka pa će i bube da olade malo.
 
Nema setve jos uvek nas malih kod mene,mozda par njih posejalo,nas je...bu komasacijom,hoce sad da ulaze u spremljene njive,nekim ljudima i oduzimaju i cepaju parcele sredjene,poznaniku pocepali parcelu od 7 ha....
Kako mu pocepali parcelu, zar komasacija ne treba da spaja ?! :confused: Meni fali te komasacije kao gladnom hleba ali nece to tako lako u moje krajeve na zalost..
 
Velila vecina se protivi kod nas u selu. Uzimaju lepe parcele,bacaju te daleko,ne prihvataju prigovore,ne akceptiraju da si ti nesto dokupio i spojio sa svojom vecom parcelom,partijski ljudi dobijaju sve sto su pozeleli,prepisuju parcele na svoje ljude ili na sebe od ljudi koji se nisu javili ili nisu obavesteni,daju nam umesto obradivih povrsina puyeve nasuye tucanikom iz zelezare,parcele,koje su zarasle pa mi da cistimo,meni od jedne parcele od 70 ari otkinuli 21 ar za put😂,jednom starijem coveku od 12 ha ukupne povrsine uzeli 170 ari,uzimaju parcele na ime godomina pa prepisuju na drzavu,rodjaku koji je kupio dve parcele do sebe i spojio ih sve jedna do druge i prebacio na svoje ime pre vise od 10 godina sad mu uzeli od toga 63 ara i dali neko trnje neobradivo na nekih 2km odatle,prave puteve gde su parcele,daju ljudima po pola sume i pola obradivog a uzimaju im cele obradive i takve slicne gluposti. Milane,jel bi ti dao dedovinu i njivu koju znas kako radis i koliko radja,koju si doveo u red za neko parce koje je samo vizuelno lepo i za koje nisi vezan na nikalav nacin? Ja ne bih ni da mi daju 500 ha,ja sam za to da pre lepo zivim nego da ratujem sa ljudima,bracom,prijateljima. Ovo je indirektno zavadjavanje i svadjanje medju ljudima koje je bespotrebno, aoni su se kao pi..cke sklonili jer su svoju situaciju sredili i ukrupnili,je..bu nas na suvo. Selo ima oko 300 zivih domova,oko 200 je potpisalo peticiju protiv koju nam nisu uvazili,pisali smo svi prigovore i nisu nam prihvatili,peticija je poslata i u ministarstvo,i kod nedimovica i kod vucica, odneta na sva tri mesta licno predata. Ne znamo sta da radimo,ljudi kipe
 
Sta znam, i ja sam vezan za neke parcele koje je na primer deda kupio da povrati njegovu dedovinu, znaci nase su bile pre vise od 100 godina pa je nekako otislo kod drugoga pa deda vracao i slazem se sa tim da pogotovo u ovim krajevima juzno od Save i Dunava malo ljudi obradjuje zemlju kako treba i da ce nam trebati godine da to sto dobijemo napravimo obradivim ali iskreno smorilo me da radim 20 hektara u 100 parcela... Ne preuvelicavam, sreca pa je dosta njih pospajano pa je to nekih 40-45 njiva ali opet su to parcici, prosek oko 50-60 ari. Kad prolazim pored neke velike parcele u pomoravlju ili Vojvodini razmisljam samo da mi je jedna ovakva i nista vise mi ne treba.. :D
 
Sta znam, i ja sam vezan za neke parcele koje je na primer deda kupio da povrati njegovu dedovinu, znaci nase su bile pre vise od 100 godina pa je nekako otislo kod drugoga pa deda vracao i slazem se sa tim da pogotovo u ovim krajevima juzno od Save i Dunava malo ljudi obradjuje zemlju kako treba i da ce nam trebati godine da to sto dobijemo napravimo obradivim ali iskreno smorilo me da radim 20 hektara u 100 parcela... Ne preuvelicavam, sreca pa je dosta njih pospajano pa je to nekih 40-45 njiva ali opet su to parcici, prosek oko 50-60 ari. Kad prolazim pored neke velike parcele u pomoravlju ili Vojvodini razmisljam samo da mi je jedna ovakva i nista vise mi ne treba.. :D
Spomeni starijem coveku u selu arondaciju,komasaciju ili restituciju pa ces videti reagovanja,nedao ti dobri Bog da pocnu ovakvi kod vas da rade komasaciju. A i stari ljudi bili malo pametniji u odnosu na nas,imali njiva po celom ataru,ako mu nesto kiksne ili propadne ili ga ubije grad on se izvlaci na njive iz drugog dela. Deluje smesno i glupo mnogima ali ja sam navikao sa velikim masinama da se vrtim u 20 ari,i tu opet dolazim do onog,tudje mi ne treba,svoje ne dam. Izvinjavam se svima za off
 
Kako mu pocepali parcelu, zar komasacija ne treba da spaja ?! :confused: Meni fali te komasacije kao gladnom hleba ali nece to tako lako u moje krajeve na zalost..
Pa pocepali mu zato sto neko bacio oko na taj deo potesa. Ljudi usli u komasaciju sa 4 parcele,izasli sa 8-dobili parcad po 3ara,napravili put coveku na pola njive od 4ha i trista djavola. Nikad nemoj da se otimas za tudje i da trazis komasaciju,u njoj ce uvek biti ozlojedjenih i nezadovoljnih a mozes i ti biti jedan od njih jer mozda im nisi podoban u tom trenutku,radi pod kauciju koliko mozes,ostalo kupuj od ljudi koji prodaju i spajaj,ne bodi zdravu nogu,niti se zavadjavaj sa bilo kim,zemlje ce uvek biti ili za prodaju ili za rad ili bilo kako ali ljudi casnih i od reci vise ne
 
Spomeni starijem coveku u selu arondaciju,komasaciju ili restituciju pa ces videti reagovanja,nedao ti dobri Bog da pocnu ovakvi kod vas da rade komasaciju. A i stari ljudi bili malo pametniji u odnosu na nas,imali njiva po celom ataru,ako mu nesto kiksne ili propadne ili ga ubije grad on se izvlaci na njive iz drugog dela. Deluje smesno i glupo mnogima ali ja sam navikao sa velikim masinama da se vrtim u 20 ari,i tu opet dolazim do onog,tudje mi ne treba,svoje ne dam. Izvinjavam se svima za off

Poceo sam jednom citati pravilnik.....za svoj hektar mozes dobiti od 90 do 120% na drugom mjestu.....sto bi znacilo ja sam 1kj i dalje uz mene dobijem 0.75kj i to je prihvatljivo.....nadam se samo,da to nikada nece provesti.....ljudi da su pametni i drzava da oslobodi od poreza da se sami dogovorimo i kompenziramo.....ponudio sam nekima,isti uvijeti za nas obojicu ista zemlja,ali nece......nakraju i bolje,jer je pored mene ostala drzavna pa kad bude natjecaj za drzavnu, pravo prvenstva ima i onaj koji granici s parcelom.....
 
Poceo sam jednom citati pravilnik.....za svoj hektar mozes dobiti od 90 do 120% na drugom mjestu.....sto bi znacilo ja sam 1kj i dalje uz mene dobijem 0.75kj i to je prihvatljivo.....nadam se samo,da to nikada nece provesti.....ljudi da su pametni i drzava da oslobodi od poreza da se sami dogovorimo i kompenziramo.....ponudio sam nekima,isti uvijeti za nas obojicu ista zemlja,ali nece......nakraju i bolje,jer je pored mene ostala drzavna pa kad bude natjecaj za drzavnu, pravo prvenstva ima i onaj koji granici s parcelom.....
Po nekom pravilu ako das parcelu od 1ha na 3km od sela 3 klase ti mozes da dobijes 80 ari 2 klase na 2km od sela ili 110 ari 4 klase na 5km od sela ali to je samo na papiru i papir trpi sve,u praksi i na terenu kad imas jos 2000 nezadovoljnih ili zadovoljnih to ide teze,ako neki put komasacija dodje do vas javi utiske ali vise ne verujem ni sebi ujutru kad ustanem dok se ne pogledam u ogledalo,skapirali svi da je u zemlju najsigurnije ulagati,pogotovu kad se ovako sklope kockice
 
Poceo sam jednom citati pravilnik.....za svoj hektar mozes dobiti od 90 do 120% na drugom mjestu.....sto bi znacilo ja sam 1kj i dalje uz mene dobijem 0.75kj i to je prihvatljivo.....nadam se samo,da to nikada nece provesti.....ljudi da su pametni i drzava da oslobodi od poreza da se sami dogovorimo i kompenziramo.....ponudio sam nekima,isti uvijeti za nas obojicu ista zemlja,ali nece......nakraju i bolje,jer je pored mene ostala drzavna pa kad bude natjecaj za drzavnu, pravo prvenstva ima i onaj koji granici s parcelom.....
Mislis za zakup pravo prvenstva ili kod kupovine na vecno ?.
 
Neka bude borba neprestana!

ef22f42af532a20ad1bde603e06b003d.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Prskalica pre desetak dana spakovana u supi,antifriz ,poskidani cepovi,manometri ...izgleda da cu je opet sklapati i koristiti zbog jebe... cikada i psenici.
 
Tri roka setve, a cikade se pojavile na dva. Da li sejati psenicu u decembru, ili planski paliti sve zivo.
 
Nazad
Vrh