Pšenica 2021-2022

Znaci ako je februar preko 50 mm onda je godina za nadati...
 
Imam situaciju na jednoj parceli sa samoniklim suncokretom
Pšenica kao da je preskočila fenofazu bokorenja i nije dovoljno gusta i sad se pojavilo more suncokreta. Mislim da je zbog hladnog vremena odgodio svoj izlazak.
Prskao sam sa Alister New u februaru i izgleda da uopće ne dira suncokret.
Onda sam oprskao prije 4-5 dana Biathlonom i djeluje mi kao da ga nije sredio...
Suncokret je trenutno u fazi 2 para listova, smijem li sada probati sekatorom ili ima nekakvo drugo rješenje ?
Zastavičar samo što se ne pojavi, tako da mislim da mi je sutra zadnji moment za odraditi nešto.
 
2017 bila veoma sušna, a po tabeli do sada smo debelo u minusu što se padavina tiče......

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Vama mozda jeste, a mi vidimo stanje na nasim njivama od februara pa cak i pre... pa na ovamo... Ako bi mi imali vas prosek padavina, i nama bi bile zimske rezerve "sarena laz".
 
Zimske zalihe, neko rece da je to presudno. Da li je?
Mnogi su onda znali da mi "odgovore".
Znaju li sad?
Majske, junske i julske kise vrede zlata, ovo sve ostalo je sarena laza.
Ne znam za tvom kraju ali mi zimske vlage nismo imali.Mart mesec a sve vukojebine suve .Naš kraj te kiše koje ti spominješ dobija ,samo ako "Rumunka" pošalje .Šta misliš zašto u ovom delu Banata soje ima malo posejane ? .
Morao sam da ti "odgovorim".
 
Tacno je da je ovde na forumu pisano nista bez snega i zimskih padavina. Ja generalno nisam tog misljenja. Ako kod mene ima kise u maju, junu, julu onda se covek moze nadati dobrim prinosima. Tada ako zasusi dzabe i po 2m snega u decembru ili januaru. Npr kod mene ako nema dovoljno kise u junu kad kukuruz treba da izbija metlicu i klip nema tu prinosa. Klip ostane mali. I posle moze svaki dan u avgustu da mu pada dzabe. Nema tu zrna u vecoj kolicini. Isto tako i sa psenicom. Sad u maju je treba i pocetkom juna. I tek se onda moze ocekivati dobar rod. Kad bih imao sistem za zalivanje u ovim mesecima bi ga i pustao.
 
Kiraj za soju nije uvek presudna kisa, ona puno zavisi od vlaznosti vazduha. Moje misljenje je da tvoj deo Banata vise ima problem sa jutarnjim rosama pa zato i nemate soje punio, ali zato prija suncokretu.
Sto se tice padavina u toku zime mogu se kladiti da niste dobili nista manje, ili vise od nas. Nekako mi se cini da je trenutno samo dobar deo Srema u prednosti.
Psenice vidno pate za nedostatkom vlage kod nas od onog momenta kad su izasle iz stanja mirovanja. Do tad im vlage gotovo nije ni trebalo, al sad kad su u intezivnom razvoju sad im treba dosta, a nema.
Cela poenta price jeste da ako uzmes tas i stavis 100 l padavina u dec, jan, feb i martu, a sa druge strane isto toliko u apr, maj i junu, za psenicu su mnogo vaznije ove druge.
 
Kod mene dobra pšenica..prao sam zadovoljan..sekator ju je očistio od trave...ima par mjesta gdje je ležala voda i tu je dosta niža i žućkasta...bil joj pomoglo malo kana da bacim....ako ne pomaže da ne bacam kako je već skup
 
Prolece daje prinos, konkretno Maj je presudan,najvise Nema tu matematike ako usev dogura do maja u kondiciji kao sada a onda krene susa, logicno je da su majske kise prinos.Kod mene na 10cm ima vlage ali psenica nema korenov sistem za dublje slojeve, posle svake kise ona pusta male zilice i hrani se .Sada prezivljava pakao od Januara nije palo vise od
50mm a bilo bi dosta da padne tri puta po10mm za mesec dana ukupno ali nece.
 
Sta mislite jel kasno da prska od trave sad psenicu?Do kolena je od prilike visina, nije bilo nista trave pa nisam ni prskao, a sad krenuo samonikli suncokret.

Pa bi mozda sa pola doze biathlona ga presao.

Sent from my M2012K11AC using Tapatalk
 
Ovo je godina haos. Cijeli mart bez kise,u aprilu jedna ali nevrijeme koje je unistilo 5 ha i iza toga ni kapi. Sve se muči. Kukuruz nice na svakih 3m a između kao u vreći,sahara
 
Pocinje klasanje, jedna dobra kisa od 30mm bi joj lepo legla. Eh pusti snovi.
862d83a16e2d15888fd8587008ce96fc.jpg
2ddc2fa61c7b6c136e11b46aa43ba59e.jpg
49ebc2b12a31c8cb949cdc76d3b49dd2.jpg


Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Ma zimske padavine su sarena laz, to vam se samo cini da ovo stanje useva nije ok... Ako za mesec dana u junu dobije kisu sto je bitno, bice 5500-6000 kg po kj kao od sale...
 
Hahaha 5500-6000 kg 🤣🤣🤣
Repica je neverovatna,nikada nije ovoliko dugo cvatala,problem je sto ce donje mahune sigurno pucati dok gornje ne sazreju ali psenice ni u prici o toj kilazi
 
Nazad
Vrh