Pšenica 2021-2022

Велика је разлика између повртарске производње где се њива залива сваки други трећи дан и ратарске где се залије 2-3х годишње (ако има потребе), те 2-3 кише годишње ништа нарочито не утичу на земљиште, а за принос злата вреде.
 
Не би рекао да се у ратаству залива 2-3 пута, код нас задруга сваки 3,4 дан по 30л залије. Сваке друге или треће године врше подривање и стајњак.
 
Знам један за један заливни систем није видео стајњака 30+ година. Само кукуруз и грашак до бесвести. По некад улети пшеница. Дуго година успевали две жетве да имају због погодних временских услова. Е сад да није заливања и вештака вероватно се ни коров не би примио.
 
Primetio sam male tackice i vertikalne zute linije na psenici, ima i male vertikalne rupe(linije).Al je to patuljavost?

Nije kao od mraza kada su krajevi izmrzli.Da li je rano za tretman?
 
Moje mislje je da se natapanjem, tifonima i rengerima sa ogromnim kolicinama vode zemlja isposti. A sa subirigacijom (kap po kap u zemlji) sa malim kolicinama vode gde se zemljiste odrzava u delimicno vlaznom nece se ispostiti. Drugo kroz sistem se dodaju prihrane sa svim makro i mikro elementima. A i kao bez navodnjavanja se radi zaoravanje zetvenih ostataka koji vremenom trule i obogacuju zemljiste.
 
Ako bude dovoljno kise u aprilu i maju,onda ovakve male psenice mogu samo prednost da imaju. Naravno ako je podjubreno kako treba.
 
Kolege interesuje me kada bi trebalo drugi put prihraniti psenicu?
Prvi put je prihranjena An-om 14. Marta, povaljana je, od tada je palo litar kise, granule se ne vide na povrsini, e sad pitanje je koliko se to usvojilo. Najavljuju nekoliko dana kise oko prvog pa ne znam ni sam kada da je prihranim drugi put?
 
Kolege interesuje me kada bi trebalo drugi put prihraniti psenicu?
Prvi put je prihranjena An-om 14. Marta, povaljana je, od tada je palo litar kise, granule se ne vide na povrsini, e sad pitanje je koliko se to usvojilo. Najavljuju nekoliko dana kise oko prvog pa ne znam ni sam kada da je prihranim drugi put?
To i mene zanima?
 
Isao danas do Subotice poslom, tamo uveliko prskaju psenicu, kazu od trave, a susa je tamo u pm, trava uopste nije zelena, psenice se zute vise neg sto su zelene
 
Nazad
Vrh