Pšenica 2021-2022

Ta kiša više ni u povrću nije rentabilna,menja je kap po kap u mnogim povrtarskim kulturama,o ratarstvu da ne pricamo

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Zbog čega nije rentabilna?

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Verovatno je mislio na veliku potrošnje vode i energije da bi sve to izgurala. Ali za kap po kap u ratarstvu nije kao u povrtarstvu da su laterali površinski (može samo negde) već su ukopani u zemlju. I onda se na osnovu merača i parametara samo održava vlaga zemljišta, a onda ti treba malo vode. Ali za sve nas je to naučna fantastika. Nije da niko to i u Srbiji nije uradio u ratarstvu ali je još simbolično, dok je u Evropi, SAD i u Južnoj Americi već godinama standardna tehnologija.
 
Није то никаква научна фантастика него смо ми црквени мишеви. Урадио је то код мене човек једино је проблем са цревима по мени требало је да узме она најквалитетнија ојачана што не могу птице да га прокљуцају па та црева поставити у земљу. Њему су ставили нека обична па сваке године мора да бар на пар места копа да преспаја латерале. Није то ни свето писмо поставити може се све у кућној радиносто одрадити.
 
Pšenica sad ima plitak koren a podzemno navodnjavanje se radi na dubini dubljoj od oranja, ne bi joj ništa pomoglo.

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
 
Danas zavrsavam prskanje psenice, pola doze fungicida , ekobuster i insekticid. Sacekacu bar dve nedelje za herbicid.Jos nisu krenule dovoljno dobro.kisa, sneg mrazevi vetrovi.Kilavo mnogo, jos i manje djubriva.Treba kise sada a i sunca sto vise.
 
Ja sam zbog divljeg ovsa,ubija ga odlicno ali ima i Axial koji moze do zastavicara da se prska

Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока
 
Pšenica sad ima plitak koren a podzemno navodnjavanje se radi na dubini dubljoj od oranja, ne bi joj ništa pomoglo.

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
Што мислиш да јој не би помогло? Влага се диже горе према површини са тим типом подземног наводњавања тако да би јој то сада легло феноменално.
 
Mislim da je neki prosek kretanja vlage kapilarnim putem +- 2 prema 1 ,tj skoro duplo brze ide vlaga ka povrsini nego sto ide u dublje slojeve zemljista ,znaci ako su creva kpk na 40cm ,da bi vlaga dospela do povrsine ,jos nekih 20-ak cm ce otici u dubinu....to je neka teorija i zavisi najvise od tipova zemljista naravno.
A sve ispod povrsine zemljista je podzmeno navodnjavanje(sto bi rekli murikanci ''duh''),bilo na 5 cm ,tj manje vise samo zagrnuto zemljom ,ili na 40 cm.Vecinom to do 5 cm su jednokratna creva ,u povrtarstvu kod bankova ili ispod folija i kako to vec ide kod njih ,a ovo na 20-30-40cm sigurno necete koristiti jednokratna creva ,tu se ne stedi ni najmanje i hocete da budete mirni bar desetak godina sa njima.
 
Ne znam, nemam iskustva a ne poznajem nikog ko ima subirigaciju.

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
 
Arkadije sve si dobro rekao oko kretanja vode iz dubljih slojeva. Ali sam ja napisao da na osnovu meraca vlaznosti zemljista (koji su povezani sa kompjuterom) i zadatih parametara sistem se sam ukljucuje i dodaje onoliko vode koliko je potrebno da bi se vodni rezim ostavio u stanju koji je ni mali ni veliki a biljci odgovara. A naravno da trebaju najkvalitetnija creva i to moze da traje i vise desetina godina. A potrosi se malo energije i malo vode a o prinosima da ne pricam u takvom rezimu kakvi su. A moje misljenje je i da ovakvim nacinom ce se umanjiti i upotreba djubriva. Daj Boze da moju ideju o ovom sistemu sprovedem pa onda mozemo dalje pricati o nekom iskustvu.
 
Nazad
Vrh